30.4%
56.3%
35.1%
14.3%

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να εξασφαλίσει μία θέση στα playoffs πήρε ο Αστέρας Ευελπίδων, ο οποίος επικράτησε της Μ.Κ.Ο. με 65-44. Το ματς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο με τις δύο ομάδες να κλείνουν το πρώτο μέρος στο 25-27. Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα ζώνης του Αστέρα απαγόρευσε στην Μ.Κ.Ο. το εύκολο καλάθι, ενώ και στην επίθεση πέταγε φωτιές, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +16 (49-33). Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες της Μ.Κ.Ο. μπήκαν με διάθεση να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά τα 4 εύστοχα τρίποντα του Χαρτοκόλλη τους έκοψαν τα πόδια, παίρνοντας μία εύκολη νίκη στο φινάλε. Πλέον, ο Αστέρας βρίσκεται σε τροχιά 4άδας στην Silver League με ρεκόρ 9-5, ενώ η Μ.Κ.Ο. παραμένει στα όρια των playoffs με ρεκόρ 5-9.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ορεξάτες, αλλά την Μ.Κ.Ο. να παίρνει μία διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ άνοιξε ο Μαρσέλος με τρίποντο (0-3), ο Σπανός απάντησε με δικό του τρίποντο για το 3-3 και ο Σκλήρης έκανε το 5-3. Ο Κατσούλης ισοφάρισε σε 5-5, ο Σπανός το 7-5, ο Βιδάλης με 4 προσωπικούς του πόντους έκανε το 7-9, ο Κουρής το 9-9 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σερί 0-8 της Μ.Κ.Ο. για το 9-17 με τους Κατσούλη, Γρηγορόπουλο και Δεληγιάννη.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Αστέρας ισορρόπησε και μείωσε τη διαφορά από τους αντιπάλους του. Αρχικά, ήρθε σερί 7-0 του Αστέρα για το 16-17 με τους Διβάρη, Σπανό και Τσώνη, ο Βιδάλης το 16-19, ξανά ο Σπανός για το 18-19, μία εύστοχη βολή του Κατσούλη για το 18-20, τρίποντο του Τσώνη για το προσπέρασμα του Αστέρα (21-20), ξανά μπροστά η Μ.Κ.Ο. με σερί 0-6 των Κατσούλη και Βιδάλη για το 21-26, ενώ οι Κουρής και Τσώνης μείωσαν σε 25-26 και το πρώτο ημίχρονο έληξε με μία εύστοχη βολή του Βιδάλη για το 25-27.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Αστέρα να τρέχει ένα επιμέρους 24-6 και να χτίσει σημαντική διαφορά. Συγκεκριμένα, το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 10-0 του Αστέρα για το 35-27 με τους Διβάρη και Σπανό, ο Κατσούλης μείωσε σε 35-29, οι Σπανός, Χαρτοκόλλης και Διβάρης έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-29) και ο Μαρσέλος μείωσε με τρίποντο σε 40-32. Στη συνέχεια, ακολούθησε σερί 9-0 του Αστέρα για το 49-32 με τη βοήθεια των Σκλήρη, Χαρτοκόλλη, Διβάρη και Mindaugas και μία βολή του Κατσούλη για το 49-33, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο ματς με τον Χαρτοκόλλη να παίρνει φωτιά πίσω από τα 6,75μ και να σφραγίζει τη νίκη του Αστέρα. Τρίποντο του Χαρτοκόλλη για το 52-33, ο Βιδάλης μείωσε σε 52-35, ξανά τρίποντο ο Χαρτοκόλλης για το +20 (55-35), με βολές μείωσαν οι Γρηγορόπουλος και Βιδάλης σε 55-38 και οι Τσώνης, Χαρτοκόλλης αύξησαν τη διαφορά στο +25 (63-38), η Μ.Κ.Ο. μείωσε σε 63-42 με τους Βιδάλη και Γρηγορόπουλο, ο Mindaugas το 65-42 και ο Κατσούλης έγραψε το τελικό σκορ 65-44.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Τσώνης, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες! Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Σπανός (παρά το γεγονός πως αποχώρησε στα μέσα της τρίτης περιόδου λόγω τραυματισμού), ο Χαρτοκόλλης και ο Διβάρης. Από την Μ.Κ.Ο. ξεχώρισε η προσπάθεια του Βιδάλη και του Κατσούλη.

1Τσώνης Στέφανος 90003933.311100.010212712025
2Σπανός Απόστολος182450.05955.62728.6112310112
5Τσαουρδάς Ανδρέας0000000020.001151005
10Χαρτοκόλλης Στυλιανός1822100.02825.041136.4426110112
13Σκλήρης Σπυρίδων40002366.7010.031412018
17Mindaugas Vaiciunas422100.01520.0010.021301113