28.6%
37.5%
30.0%
33.3%

Ο Αστέρας Ευελπίδων πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη και δείχνει έτοιμος για να χτίσει ξανά ένα καλό νικηφόρο σερί μετά τις συνεχόμενες ήττες του. Αντίπαλος του ήταν η Partouzan, η οποία με ένα καλό run στο τέλος κατάφερε να στείλει το ματς παράταση, όμως εκεί ο Αστέρας Ευελπίδων είχε πιο πολλές ανάσες και λύσεις και κέρδισε με 63-67. MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Μαγκώνης με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο ο Αστέρας μπήκε από την αρχή γερά, έβγαλε όρεξη και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Μαγκώνης και Καραχρήστος ξεκίνησαν με 0-5, 2-5 Ο Τσαπλές, 2-7 ο Ανδριόπουλος, 5-7 ο Καραδήμας με τρίποντο, 5-13 με 0-6 σερί οι Βασίλης Μαγκώνης, Θανάσης Μαγκώνης και Πρατικάκης, 7-13 ο Λεκός, 7-14 ο Μιντάουγκας με μια βολή και 8-14 από τον Καρατζά με τον ίδιο τρόπο για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αστέρας Ευελπίδων συνέχισε να παίζει στους ίδιους ρυθμούς, η Partouzan συνέχισε να έχει δυσκολίες στο σκοράρισμα, επομένως η διαφορά του Αστέρα έφτασε σε διψήφιο. Ο Περιπάνος έβαλε τρίποντο για το 8-17, 10-17 ο Χρήστος Λεκός, 10-20 με μια βολή του Μαγκώνη και δύο του Λάκουρα, 12-20 ο Λεκός, 12-22 ο Μαγκώνης, 14-22 ο Τσαπλές, 14-25 οι Θανάσης και Βασίλης Μαγκώνης, 17-25 με τρίποντο ο Λεκός και 17-27 ο Βασίλης Μαγκώνης για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας Ευελπίδων συνέχισε να κάνει καλή διαχείριση στο προβάδισμα της, το οποίο έμεινε σταθερό και φαινόταν να είναι αρκετό. Πέντε πόντοι του Ευθυμιάδη για το 17-32, 20-32 ο Λεκός, 20-34 ο Μαγκώνης, 24-34 οι Λεκός και Τσαπλές, 24-36 ο Κουρής, 29-36 με 5-0 σερί οι Ρηγανάκος και Λεκός, 29-41 με απάντηση ίδιου σερί από τον Θανάση Μαγκώνη, 32-41 οι Λεκός και Τσαπλές και 32-45 με δύο βολές του Μαγκώνη και ένα καλάθι του Σπανού για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Αστέρα στο +13.

Στην τελευταία περίοδο ο Αστέρας Ευελπίδων φαινόταν να δείχνει πως έχει τον τρόπο να διαχειριστεί το προβάδισμα του, όμως στα τελευταία λεπτά η Partouzan έκανε ένα πολύ καλό φινάλε και βγάζοντας την άμυνα στην τελευταία επίθεση του αντιπάλου κατάφερε να πάει το ματς στην παράταση. Ο Τσαπλές μείωσε σε 34-45, 34-47 ο Σπανός, 36-47 με άμεση απάντηση ο Λεκός, 36-49 ο Λάκουρας, 38-49 ο Λεκός ξανά, 38-51 ο Ανδριόπουλος, 43-51 με 5-0 οι Λεκός και Τσαπλές, 43-53 ο Μιντάουγκας και 48-53 με 5-0 των Παυλόπουλο, Τσαπλέ και Καραδήμα, 48-55 ξανά ο Μιντάουγκας και 7-0 από την Partouzan με τους Παυλόπουλο και Λεκό για να ισοφαρίσουν το ματς σε 55-55 με 30″ για λήξη. Με δέκα δευτερόλεπτα να μένουν η Partouzan έκανε το τελευταίο της ομαδικό, με αποτέλεσμα όλος ο χρόνος που έμενε να είναι δικός της. Η Partouzan έπαιξε καλή άμυνα στο τέλος, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να σουταρει και κάπως έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πενταλεπτο ο Αστέρας πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ και με τον Σπανό να κάνει εξαιρετική δουλειά και σε οργάνωση, αλλά και σε σκοράρισμα κατάφερε να πάρει τη νίκη. Μαγκώνης και Σπανός έγραψαν το 55-59, 57-59 ο Φραγκίστας, 57-62 ο Σπανός ξανά, 59-62 ο Λεκός, 59-65 ο Περιπάνος και 62-65 με απάντηση του Λεκού. Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποιες αστοχες επιθέσεις, μέχρι που ο Τσαπλές πήγε για βολές με 5″ να μένουν. Έβαλε την πρώτη για το 63-65, έχασε την δεύτερη και στη συνέχεια ο Μαγκώνης καθάρισε το ριμπάουντ και βρήκε μπροστά τον Σπανό για να γραφτεί το τελικό 63-67 του αγώνα.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Θανάση Μαγκώνη, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Σπανός και Φραγκίστας. Για την Partouzan ξεχώρισαν οι Λεκός και Τσαπλές.

0Περιπάνος Δημήτρης60000002633.300010012
1Μαγκώνης Αθανάσιος 195683.34850.02540.010414431429
4Λάκουρας Σπύρος422100.01333.300020220024
6Μαγκώνης Βασίλειος73742.92366.700030300023
7Mindaugas Vaiciunas51250.02633.3010.024611016