18.2%
55.6%
48.8%
20.0%

Οι Phoenix Bums κέρδισαν με 61-58 στην παράταση τον Αστέρα Ευελπίδων για να ανέβουν στο 16-6 στη βαθμολογία και να μείνουν μόνοι πια στη 2η θέση, ρίχνοντας στο 15-7 τον αντίπαλό τους. Φοβερή εξέλιξη στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες για νίκη στο τέλος της κανονικής διάρκειας και τους Phoenix Bums με έναν τεράστιο Μοσκόφογλου να παίρνουν το ροζ φύλλο στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλάθι του Χαρτοκόλλη, για να απαντήσουν Μοσκόφογλου, Κουζοβουνάς και Μοίρας για το 6-2. Ο Χαρμπαλής μείωσε, με τον Μοσκόφογλου να γράφει το 8-4 και τον Μαγκώνη Θ. να ισοφαρίζει. Από τον Μπαλτζόγλου και τον Μοσκόφογλου οι Phoenix Bums έφτασαν στο 12-8, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-11 με τρίποντο του Μαγκώνη Θ.. Στη 2η περίοδο ο Καραγιάννης σκόραρε και ο Βαϊτσιούνας απάντησε, με τον Μοσκόφογλου και τον Μπαλτζόγλου να φέρνουν την ομάδα τους στο 19-13. Ο Αστέρας Ευελπίδων αντέδρασε και με 0-14 σερί από τον Μαγκώνη Θ., τον Μαγκώνη Β., τον Χαρτοκόλλη, τον Χαρμπαλή και τον Ευθυμιάδη έφτασε στο 19-27 και το +8. Ο Κοβάτσος μείωσε σε 22-27, με τον Μαγκώνη Θ. να απαντά με τρίποντο, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο από δύο βολές του Μοσκόφογλου στο 24-30.

Στην επανάληψη οι Phoenix Bums διεύρυναν το σερί που άρχισαν στο πρώτο μέρος, το έφτασαν στο 16-0 για να προηγηθούν εκείνοι με 8 πόντους στο 38-30, έχοντας ως πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μοίρα, Μοσκόφογλου, Βερώνη, Κουζοβουνά και Παπαμιχαήλ και βγάζοντας τρομερή ενέργεια στην άμυνα. Ο Χαρμπαλής μετά από 5:20 στην περίοδο σκόραρε για πρώτη φορά για τον Αστέρα Ευελπίδων, αλλά ο Παπαμιχαήλ απάντησε για το 41-32, για να κλείσουν το δεκάλεπτο ο Ευθυμιάδης με τον Μαγκώνη Β. από τη γραμμή των βολών στο 41-35.

Στην 4η περίοδο ο Μοίρας με τον Κουζοβουνά έφεραν το ματς στο 46-37 με τον Χαρτοκόλλη να βάζει βολές στο ενδιάμεσο. Ο Μαγκώνης Θ. με τον Βαϊτσιούνας σκόραραν από το τρίποντο και ο πρώτος έβαλε άλλο ένα καλάθι για το 46-45 φέρνοντας το ματς στον πόντο. Ο Μοσκόφογλου με τον Βερώνη απάντησαν για το 50-45, αλλά ο Χαρτοκόλλης είχε 5 μαζεμένους πόντους για να ισοφαρίσει με 2:20 στο χρονόμετρο. Ο Μοσκόφογλου έγραψε το 52-50, με τον Χαρμπαλή να ισοφαρίζει με βολές και τον Χαρτοκόλλη με ντράιβ να γράφει στο 1:17 το 52-54. Ο Μοσκόφογλου απάντησε αμέσως μετά, 54-54, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία επίθεση πριν κάνουν λάθος (24 δευτερόλεπτα) οι παίκτες του Αστέρα Ευελπίδων στα 14 δευτερόλεπτα. Οι Phoenix Bums αστόχησαν στα 6 δευτερόλεπτα, ο Αστέρας Ευελπίδων είχε μια τελευταία ευκαιρία για τη νίκη αλλά το τρίποντο ήταν άστοχο στην εκπνοή.

Στην παράταση ο Μαγκώνης Θ. μπήκε με βολές, για να σκοράρει ο Ευθυμιάδης για το 55-58. Ο Μοσκόφογλου απάντησε για το 57-58 με τον Μοίρα να σκοράρει στα 40 δευτερόλεπτα για το 59-58. Ο Αστέρας Ευελπίδων έχασε δύο επιθέσεις με ένα επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο, πριν πάρει ριμπάουντ και φάουλ ο Μοσκόφογλου και με 1/2 βολές γράψει το 60-58 στα 12 δευτερόλεπτα. Άλλη μία άστοχη επίθεση για τον Αστέρα Ευελπίδων, ίδιο σκηνικό και ο Μοσκόφογλου στα 3 δευτερόλεπτα είχε ξανά 1/2 για τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Μοσκόφογλου είχε 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μοίρας 10 πόντους, ο Κουζοβουνάς 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Μαγκώνης Θ. είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Χαρτοκόλλης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Χαρμπαλής 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

1Μαγκώνης Αθανάσιος212633.35862.531323.1527340612
6Μαγκώνης Βασίλειος31425.011100.000012335029
10Χαρτοκόλλης Στυλιανός153560.03742.921513.332551016
17Mindaugas Vaiciunas50001250.01250.011200005