18.2%
36.8%
33.3%
23.8%

Μετά από ένα όμορφο ντέρμπι οι Ατάλαντοι πήραν το ροζ φύλλο κόντρα στον Άρειο Πάγκο, επικρατώντας με 54-60, γυρνώντας 3 φορές από το -8 ή το -9 στο ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντάλλας με 10 πόντους και 31 (!) ριμπάουντ, με τον Βελκίδη να έχει 22 πόντους και 10 ριμπάουντ για την ομάδα του!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Βελκίδη, με τον Μαυρόπουλο να μπαίνει καυτός και τον Αργύρη να σκοράρει για το 5-2. Ο Βελκίδης μείωσε, αλλά ο Μαυρόπουλος είχε 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα με τον Αργύρη να γράφει το 13-4. Ο Μεντζέλος μείωσε σε 13-7, για να έρθει ο Μαριόλης, με τον Βελκίδη να μειώνει και τον Αργύρη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 18-9 με το 4ο τρίποντο της ομάδας του. Στη 2η περίοδο ο Αρκολάκης Μ. με τον Μεντζέλο έφεραν το ματς στο 18-14, για να απαντήσει ο Μαυρόπουλος. Ο Βελκίδης με τον Ντάλλα μείωσαν στον πόντο το ματς, για να σκοράρει και πάλι ο Μαυρόπουλος, με τον Μεντζέλο να ισοφαρίζει λίγο μετά σε 23-23. Ο Ξυγκάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 24-25, αλλά ο Μαυρόπουλος απάντησε αμέσως με 4 πόντους για το 28-25 και ο Μαριόλης από ασίστ του Μαυρόπουλου (είχε 18 πόντους στο πρώτο μέρος) έκλεισε το ημίχρονο στο 30-25.

Στην επανάληψη ο Σαμοϊλης σκόραρε για το 31-25 της ομάδας του, με τον Μαυρόπουλο να φέρνει τον Άρειο Πάγκο ως το 36-28, φτάνοντας τους 23 πόντους. Ο Ντάλλας απάντησε, με τον Αρκολάκη Μ. και τον Βλάχο Μ. να μειώνουν ως το 36-35 με 0-7 για τους Ατάλαντους. Ο Λιόλιος με τον Αργύρη απάντησαν για το 42-35, για να έρθει ξανά ο Ντάλλας για το 42-37. Ο Μαριόλης έφερε το ματς στο 44-37, με τον Αρκολάκη Μ. να μειώνει ξανά και τον Μαριόλη από τη γραμμή των βολών να γράφει το 46-39 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αργύρης σκόραρε για το 48-40, με τους Ατάλαντους να απαντούν με 0-10 σερί, ο Βελκίδης με τον Ξυγκάκη και τον Μεντζέλο τους έβαλαν μπροστά με 48-50, για να ισοφαρίσει ο Μαριόλης σε 50-50. Ο Βελκίδης σκόραρε με βολές, ο Σαμοϊλης απάντησε, αλλά ο Βελκίδης έκανε μεγάλο 4ο δεκάλεπτο και σκόραρε ξανά για το 52-54. Ο Αργύρης ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά με 1:32 για το τέλος ο Βελκίδης με βολές έφερε το ματς στο 54-56. Ο Άρειος Πάγκος έκανε λάθος, με τον Αρκολάκη Μ. να σκοράρει με 1:05 για το φινάλε για το 54-58 της ομάδας του. Ο Άρειος Πάγκος έχασε δύο επιθέσεις με ένα επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο, δεν έκανε φάουλ στη συνέχεια και οι Ατάλαντοι μετά από 15 δευτερόλεπτα επίθεσης, σκόραραν με τον Μεντζέλο στα 22 δευτερόλεπτα για το 54-60, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Ντάλλας είχε 10 πόντους, 31 ριμπάουντ (άγγιξε το ρεκόρ της λίγκας που είναι 33) και 4 κλεψίματα, ο Βελκίδης 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Αρκολάκης Μ. 10 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μεντζέλος 11 πόντους. Για τον Άρειο Πάγκο ο Μαυρόπουλος είχε 23 πόντους, ο Μαριόλης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αργύρης 13 πόντους, 7 κλεψίματα, 4 τάπες.