15.8%
48.8%
31.7%
23.1%

Νικηφόρο ξεκίνημα στον 2ο γύρο έκανε η ομάδα της Νίκαιας η οποία υπέταξε τους Ατάλαντους B.C. σε ήττα με τελικό σκορ 68-63. Οι 6 μόλις παίχτες της Νίκαιας κατάφεραν να πάρουν την 2η συνεχόμενή τους νίκη και την 3η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Rising League, νίκη την οποία χρειάζονταν για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. MVP του παιχνιδιού ο Κώστας Μάλλης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Έναρξη του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να πατάνε νωθρά το παρκέ, μη μπορώντας να βρουν τρόπο να σκοράρουν. Ο Κουφός θα ανοίξει τελικά το σκορ για τους Ατάλαντους με lay up για το 0-2 για να απαντήσει με γκολ φάουλ ο Χατζηαντωνίου για το 3-2. Με νέο δίποντο ο Κουφός θα κάνει το 3-4 με τον Σιμιντζή Β. να πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ φάουλ για το 6-4. Οι Ατάλαντοι θα αντιδράσουν με τον Κτενίδη και τον Κουφό να ευστοχούν σε 2 δίποντα για το 6-8. Στη συνέχεια, ο Σιμιντζής Β. θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές για το 7-8 και ο Κουφός θα διαμορφώσει με ωραίο τρόπο το 7-10 για τους Ατάλαντους. Με δύο πόντους του Καρρά, η Νίκαια θα μειώσει το ματς στον πόντο για το 9-10 για να απντήσει ο Ραυτόπουλος με 2/2 βολές για το 9-12. Η ομάδα της Νίκαιας θα ευστοχήσει σε 3/4 βολές του Σιμιτζή Β. για να ισοφαρίσει σε 12-12 με τον Βλάχο Ν. με δίποντο από μέση απόσταση να κάνει το 12-14. Το πρώτο δεκάλεπτο θα τελειώσει με 1/2 βολές του Μάλλη και εύστοχο δίποντο του Βλάχου Μ. για το 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κτενίδης θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 13-18 με την Νίκαια να μειώνει με 2/2 βολές του Χατζηαντωνίου σε 15-18. Οι Ατάλαντοι με βολή του Κτενίδη και δίποντο του Βλάχου Ν. θα κάνουν το 15-21 με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε δύο δίποντα για το 17-23. Στο σημείο αυτό, η Νίκαια θα πατήσει γκάζι με ένα σερί 7-0 με 3 συνεχόμενα δίποντα του Μάλλη και 1/2 βολές του Χατζηαντωνίου για το 24-23 με τον Κατσαντώνη να δίνει ανάσα στους Ατάλαντους για το 24-25. Νέο σερί της Νίκαιας με 2/2 βολές του Σιμιντζή Β., δίποντο του Μάλλη και τρίποντο του Σιμιντζή Β. για το 31-25. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τους Ατάλαντους να πετυχαίνουν 5 σερί πόντους με τον Κυριαθόπουλο και τον Κτενίδη για το 31-30.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων, η Νίκαια θα διευρύνει το σκορ με δίποντο του Μάλλη για το 33-30 με τους Ατάλαντους να προσπερνούν με δύο συνεχόμενα δίποντα από τους Βλάχο Ν. και Πλυταριά για το 33-34. Ένα σερί της Νίκαιας στη συνέχεια (7-0) θα τους δώσει ξανά το προβάδισμα και την διαφορά των 6 πόντων για το 40-34 με τον Ξυγκάκη να δίνει πνοή στους Ατάλαντους με δύσκολο δίποντο για το 40-36. Η Νίκαια θα συνεχίσει να πυροβολεί το αντίπαλο καλάθι με 1/2 βολές τους Σιμιντζή Β. και δίποντο του Χατζηαντωνίου για το 43-36. Το τρίτο δεκάλεπτο θα τελειώσει με γκολ φάουλ του Κουφού για το 43-39 με το ματς να κρίνεται στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο, η Νίκαια θα μεγαλώσει την διαφορά με τον Καρρά να ευστοχεί σε δύκολο δίποντο για το 45-39 και τον Κτενίδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο, γράφοντας το 45-41. Το 47-41 θα κάνει ο Χατζηαντωνίου για να απαντήσει ο με νέο δίποντο ο Κουφός για το 47-43. Ο Σιμιντζής Β. θα ευστοχήσει σε ένα δίποντο για το 49-43 και ο Ξυγκάκης με 5 σερί πόντους θα μειώσει στον πόντο για το 49-48 με μεγάλο τρίποντο και 2/2 βολές. Στη συνέχεια, ο Καρράς θα ευστοχήσει σε δίποντο κάτω από το καλάθι για το 51-48 και ο Κουφός με νέο δίποντο θα μειώσει το ματς ξανά στον πόντο για το 51-50. Η Νίκαια θα αντεπιτεθεί με τον Καρρά να ευστοχεί σε δίποντο και τον Σιμιντζή Β. να ευστοχεί σε γκολ-φάουλ για το 56-50. Νέο ζευγάρι βολών για τον Κτενίδη όπου θα ευστοχήσει και στις δύο για το 56-52 με τον Σιμιντζή Β. να ευστοχεί σε ακόμα ένα δίποντο και να διαμορφώνει το 58-52. Νέο τρίποντο του Ξυγκάκη για το 58-55 και τρίποντο-απάντηση του Χατζηαντωνίου για το 61-55. Οι Ατάλαντοι όμως θα το παλέψουν τρέχοντας ένα σερί 0-5 με 2/4 βολές του Κτενίδη και τρίποντο του Πλυταριά για το 61-60 υπέρ της Νίκαιας. Νέο μεγάλο τρίποντο στη συνέχεια από τον Μάλλη για το 64-60 με τον Κτενίδη να μειώνει στους 3 με 1/2 βολές για το 64-61. Στη συνέχεια, ο Χατζηαντωνίου θα ευστοχήσει σε ένα δίποντο για το 66-61 και ο Μηλιώτης σε 1/2 βολές διαμορφώνοντας το 67-61. Το τελικό 68-63 θα κάνουν οι Βλάχος Ν. (2/3 βολές) και Μάλλης (1/2 βολές) με την Νίκαια να παίρνει σπουδαία νίκη – αρωγό για την συνέχεια.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κώστας Μάλλης ο οποίος πέρα από τους 19 πόντους που σκόραρε, βοήθησε πολύ στην άμυνα, μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και κλέβοντας και την μπάλα από τους αντιπάλους του 3 φορές. Καταλυτική και η παρουσία των Χατζηαντωνίου (19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Μηλιώτη (12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η παρουσία του Κουφού (15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και του Κτενίδη (15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ).