20.0%
47.1%
37.5%
21.2%

Οι Ατάλαντοι έπαιξαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πολύ ωραίο μπάσκετ και έδειξαν ότι όταν είναι πλήρεις δύσκολα χάνουν. Αντίπαλος τους αυτήν την αγωνιστική ήταν τα Σφυριά, τα οποία αν και έκαναν καλό πρώτο πενταλεπτο η συνέχεια τους δεν ήταν ανάλογη ως το ημίχρονο με αποτέλεσμα να μένουν αρκετά πίσω από νωρίς και τελικά να χάνουν με 66-53. MVP του αγώνα ήταν ο Μάριος Λουκά με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι έκαναν κάπως νωθρο ξεκίνημα, με τα Σφυριά να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα, όμως στο δεύτερο μισό της περιόδου η παρέα του Αρκολάκη με μπροστάρηδες τους Λουκά και Βελκίδη ήταν ασταμάτητη με αποτέλεσμα το σκορ να γυρνάει πολύ γρήγορα. Ο Βελκίδης έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Αναστασόπουλος, Καραβάς και Τσίτος έβαλαν μπροστά με 2-6 τα Σφυριά, 4-6 ο Λουκά, 4-10 οι Πέτροβας και Τσίτος και 13-0 από τους Βελκίδη, Κτενίδη και Λουκά ως το τέλος της περιόδου για το τελικό 17-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι ξεκίνησαν με 11 σερί πόντους, με το σερί να φτάνει το 24-0 συνολικά κάτι που ζόρισε πολύ τα πράγματα για τα Σφυριά. Βελκίδης, Λουκά και Βλάχος έγραψαν το 28-10, 28-12 ο Τσίτος, 30-12 ο Βλάχος, 30-16 οι Καραβάς και Αναστασόπουλος, 32-16 ο Κτενίδης και 32-20 οι Νταλάκας, Τσίτος και Αναστασόπουλος για να μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι έκαναν άλλο ένα μπαμ, ανέβασαν την διαφορά μέχρι και τους 18, όμως και πάλι τα Σφυριά βρήκαν λύσεις μειώνοντας με δύο τρίποντα προς το τέλος. Ο Καραβάς έγραψε το 32-22, 38-22 οι Βελκίδης και Λουκά, 38-23 ο Αναστασόπουλος, 40-23 ο Βελκίδης, 40-25 ο Καραβάς, 42-25 ο Βελκίδης, 42-28 ο Αναστασόπουλος, 44-28 ο Κυριαθόπουλος, 44-31 ο Σαμέρας 49-31 οι Βελκίδης και Λουκά ξανά και 49-36 με ένα 0-5 σερί στο τέλος οι Καραβάς και Νταλάκας για να κλείσουμε δεκάλεπτο με τους Ατάλαντους στο +13.

Στην τελευταία περίοδο τα Σφυριά έκαναν μια προσπάθεια αντεπίθεσης, όμως οι Ατάλαντοι δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο να πλησιάσει κάτω από τους 8, επομένως έφτασαν στη νίκη με σχετική άνεση. Ο Καμπάς μείωσε σε 49-39, ο Κυριαθόπουλος έγραψε το 51-39, 51-42 ο Νταλάκας, 53-42 ο Βελκίδης, 53-45 ο Καμπάς, 55-45 ο Βελκίδης, 55-47 ο Τσίτος, 63-47 οι Κτενίδης και Λουκά, 63-52 οι Καραβάς και Αναστασόπουλος, 66-52 ο Λουκά και μια βολή από τον Νταλάκα στη συνέχεια για το τελικό 66-53 του αγώνα.

Για τους Ατάλαντους, εξίσου καλός με τον MVP Λουκά ήταν και ο Βελκίδης, ενώ σε καλή μέρα βρέθηκε και ο Κτενίδης. Για τα Σφυριά ξεχώρισαν οι Αναστασόπουλος, Τσίτος και Καραβάς.