27.8%
46.7%
25.5%
17.6%

Ένα ματς που ξεκίνησε ήπια και με χαμηλό σκορ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι LAPD χάρη στον Προύτζα επιθετικά επανήλθαν από το -10, όμως η βολή του Ξυγκάκη στο 1’’ χάρισε τη νίκη στους Ατάλαντους.

Αμφότερες ομάδες ξεκίνησαν με τρίποντα. Από τη μία ο Ξυγκάκης από την άλλη ο Προύτζας. Ο Μεντζέλος έκλεψε και πάσαρε στον Αρκολάκη Μ. για το 5-6 και λίγο αργότερα ο Ντάλλας με follow έγραψε το 9-8. 11-10 έληξε το δεκάλεπτο με το ωραίο καλάθι του Μητκάκη.

Ο Προύτζας βρήκε και πάλι στόχο στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου από τα 6,75 , όμως ο Μεντζέλος με δίποντο έκανε την ισοπαλία. Η πάσα του Παλαμηδά έγινε ασίστ στα χέρια του Ζαπαντιώτη για το 13-17. Το 2ο και τελευταίο καλάθι για τους Ατάλαντους στο δεκάλεπτο μπήκε από τον Ξυγκάκη και ήταν τρίποντο.(16-19) Το δυναμικό ντράιβ του Αρζουμανίδη έκανε το ματς 16-21.

Οι Ατάλαντοι σκόραραν 5 πόντους στην 2η περίοδο, οι LAPD στην Τρίτη. Οι δεύτεροι ξεκίνησαν με ½ βολή του Κατέβα και είδαν τον Ξυγκάκη και κάνει ένα σερί 6 πόντων, μεταξύ των οποίων και ένα τρίποντο. Ο Ντάλλας χάρισε πέτυχε 2 μπλοκ στο διάστημα αυτό, όμως ο Ζαπαντιώτης με χουκ έδωσε και πάλι προβάδισμα στους LAPD (22-24). Ένα ακόμα σερί για τους Ατάλαντους, αυτή την φορά 7 πόντων με highlights το τρίποντο του Ξυγκάκη και την πάσα του στον Αρκολάκη για ένα δύσκολο ντράιβ.(29-24)Το δεκάλεπτο έληξε 31-26.

Δραματικό και ακατάλληλο για καρδιακούς το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Αρκολάκης Δ. άνοιξε λογαριασμό μετά από επιθετικό ριμπάουντ, είδε όμως τον Μητκάκη να απαντάει άμεσα(33-28). Ο Ξυγκάκης έβαλε ένα ακόμα τρίποντο, ο Μεντζέλος ένα δύσκολο ντράιβ και ο Aρκολάλης Μ. ένα ντράιβ ανάμεσα σε όλους για να δώσουν διαφορά +9 στους Ατάλαντους(40-31) Το ματς έδειχνε να ανήκει σε αυτούς όμως ο Προύτζας δεν είχα είχε πει την τελευταία του λέξη.  Μετά από 2/2 βολές για το 40-33, έκλεψε και σκόραρε , ενώ εν συνεχεία έβαλα καλάθι αιφνιδιασμού φτάνοντας το ματς στο -3(40-37)! Με κάτι λιγότερο από 15’’ στη διάθεσή του πάτησε καλά και σκόραρε και πάλι από τα 6,75 πηγαίνοντας το ματς στην ισοπαλία 40-40 και αναγκάζοντας τους Ατάλαντους να πάρουν time out. Και ενώ όλα έδειχναν παράταση ο Ξυγκάκης πήρε το drive από τη baseline και κέρδισε βολές. Μέσα η πρώτη, έξω η δεύτερη(41-40). Οι LAPD δεν μπόρεσαν να κάνουν επίθεση και έτσι οι Ατάλαντοι έφτασαν τις 6 νίκες.

Καλύτερος παίκτης του αγώνα ο Ξυγκάκης με 19 πόντους 4 ριμπάουντς,4 ασίστς και 5 κλεψίματα , ενώ αμύντικα ο Ντάλλας ήταν και πάλι τρομερός με 22 ριμπάουντς 6 κλεψίματα και 3 τάπες . Συγκλονιστικός ο Προύτζας που στο τέλος έβαλε τους 9 πόντους της ισοφάρισης και σύνολο 15.