25.0%
50.0%
27.0%
5.3%

Χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποια δυσκολία, οι Ατάλαντοι προσπέρασαν τους Underdogz με το τελικό 56-24. Οι Underdogz φάνηκε ότι έχουν επηρεαστεί από την διακοπή και θα χρειαστεί χρόνος για την αναπροσαρμογή τους. Οι Ατάλαντοι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και δεν άφησαν περιθώριο στους αντιπάλους τους. Πολύ καλό παιχνίδι για τους Κουφό, Παπαγεωργίου και Ντάλλα, οι οποίοι βοήθησαν στην πρώτη νίκη των Ατάλαντων για το φετινό Summer League.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Ξυγκάκη να ευστοχεί σε δίποντο για το 2-0 και τον Στάθη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Ο Κουφός με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 6-2, ενώ ο Λιόλιος με δίποντο θα μειώσει σε 6-4. Με τον Κτενίδη να ευστοχεί σε δίποντο και τον Στεβόλαιμο σε δίποντο και τρίποντο, οι Underdogz θα πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα για το 8-9. Ο Παπαγεωργίου λίγο αργότερα με τρίποντο θα κάνει το 11-9 και ο Ξυγκάκης με τον ίδιο τρόπο θα προσθέσει ακόμα 3 πόντους για τους Ατάλαντους για την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ να είναι στο 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ατάλαντοι θα τρέξουν ένα σερί 6-0 με τους Παπαγεωργίου, Ντάλλα και Αρκολάκη Μ. να κάνουν το 20-9. Οι Underdogz με δίποντο του Καραχάλιου θα μειώσουν σε 20-11, όμως ο Παπαγεωργίου με γκολ-φάουλ θα κάνει το 23-11. Με δίποντο θα απαντήσει ο Αρμάγος για το 23-13, με τους Ατάλαντους να δίνουν ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση τρέχοντας ένα σερί 16-0 ξεκινώντας από τα μέσα του 2ου και καταλήγοντας στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, όπου θα διευρύνουν την διαφορά του σκορ για το 39-13. Εκεί ο Στεβόλαιμος θα σταματήσει το σερί αυτό με δίποντο για το 39-15, ο Βλάχος Ν. με δίποντο θα κάνει το 41-15 και ο Στεβόλαιμος με νέο δίποντο θα κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 41-17.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα νέο σερί των Ατάλαντων θα αφήσει τους Underdogz πολύ πίσω και πιο συγκεκριμένα στο 50-17. Ο Στεβόλαιμος με δίποντο θα μειώσει την διαφορά σε 50-19 και ο Αρκολάκης Μ. θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 52-19. Στη συνέχεια, ο Λιόλιος με δίποντο θα κάνει το 52-21 και ο Ραυτόπουλος θα απαντήσει ξανά με δίποντο για το 54-21. Το 54-22 θα κάνει ο Αρμάγος με 1/2 βολές, ενώ το 56-22 θα διαμορφώσει ο Ξυγκάκης με σουτ μέσης απόστασης. Το τελικό 56-24 θα κάνει ο Αλικάκης μετά από όμορφη ασίστ του Στεβόλαιμου για να κλείσει το πρώτο ματς του Summer League για φέτος.

MVP της αναμέτρησης ο Δημήτρης Κουφός πετυχαίνοντας 9 πόντους, μαζεύοντας 13 ριμπάουντ, μοιράζοντας 3 ασίστ, ενώ παράλληλα είχε και 1 κλέψιμο. Μεγάλη και η συνεισφορά των Παπαγεωργίου και Ντάλλα οι οποίοι ήταν καταλυτικοί στην νίκη των κόκκινων. Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Αρμάγου με 3 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και από 1 κλέψιμο και κόψιμο.