20.0%
41.7%
26.7%
25.9%

Ο Άφοβος Σεπολίων πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στους Heat, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι μέχρι το 33′, όμως από εκεί κι έπειτα ο Άφοβος Σεπολίων έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, πήρε διαφορά και κέρδισε τελικά με 57-42. MVP του αγώνα ήταν ο Μύρωνας Γκότσης με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Heat ξεκίνησαν το παιχνίδι δίνοντας γρήγορο τεμπο , πιάνοντας λίγο αδιάβαστο τον Άφοβο Σεπολίων, ο οποίος άργησε να βρει ρυθμό. Αρβανιτάκης και Σουβλέρης ξεκίνησαν το παιχνίδι με 0-8, 2-8 ο Νούκε, 2-13 οι Σουβλέρης και Παπαθανασίου και 7-13 με 5-0 οι Νούκε και Γκότσης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άφοβος άρχισε σιγά σιγά να δείχνει τα δόντια του, όμως η παρέα του Αρβανιτάκη είχε μπόλικες λύσεις στο σκοράρισμα δε αυτήν την περίοδο κι έτσι κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα. Ο Σουβλέρης έγραψε το 7-15, 11-15 οι Λοράνδος και Καραντζούνης, 11-20 οι Τούτσης και Κοκκαλίδης, 13-20 ο Γωγάκης, 13-23 οι Αρβανιτάκης και Τούτσης, 19-23 οι Φελεμέγκας, Γκότσης και Νούκε, 19-24 ο Γιορνταμιλάκης και 21-24 με καλάθι του Συσκάκη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του Νίκου Γιαννόπουλου συνέχισαν βγάζουν πάθος και όρεξη για άμυνα, κάτι που τους έδωσε και ώθηση μπροστά για να πάρουν το προβάδισμα και να μπουν στην τελευταία περίοδο έχοντας το πάνω χέρι. Ο Τούτσης έγραψε το 21-25, 26-25 οι Λοράνδος και Καραντζούνης, 26-27 ο Γιορνταμιλάκης, 29-27 μς γκολ φάουλ ο Καραντζούνης, 29-30 ξανά ο Γιορνταμιλάκης, 35-30 με 6-0 σερί οι Γκότσης και Γωγάκης, 35-32 ο Τούτσης, 38-32 με τρίποντο ο Καραντζούνης και απίστευτη ενέργεια του Αρβανιτάκη στο μπαζερ για να γράψει το τελικό 38-34 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλες 7 λεπτά πριν από τη λήξη και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα κριθεί στο τέλος, ο Άφοβος κατάφερε με τρομερή άμυνα να μην δεχθεί άλλο καλάθι και να πάρει τελικά τη νίκη αρκετά πιο άνετα από ότι φανταζόταν. Δύο βολές του Γωγάκη για το 40-34, 40-37 ο Αρβανιτάκης, 42-37 ο Λαμπρινός, 42-42 οι Τούτσης και Αρβανιτάκης και από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη του αγώνα ο Άφοβος έτρεξε ένα 15-0 σερί με τους Γκότση, Καραντζούνη, Νούκε και Λοράνδο για το τελικό 57-42 του παιχνιδιού.

Για τον Άφοβο Σεπολίων, πέρα από τον Γκότση, τεράστια συγκομιδή στη νίκη είχε και ο Καραντζούνης, ενώ επίσης καλοί ήταν οι Νούκε και Λοράνδος. Για τους Heat ξεχώρισαν οι Αρβανιτάκης και Τούτσης.