20.8%
62.5%
45.6%
25.0%

Παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ οι Μπάσχετοι κέρδισαν με 60-74 τον ΑΟ Άνδρου για να ανέβουν στο 7-4 μπαίνοντας με νίκη στο 2019. Καραγιώργης, Γαλανάκης, Κάνδηλας και Μίχος διψήφιοι για τους νικητές που είχαν 24 ασίστ στον αγώνα και άντεξαν όταν ο ΑΟ Άνδρου επέστρεψε από το -19 στο -1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 από Καραγιώργη και Καλλίνικο, με τον Μουστάκα να ισοφαρίζει. Ο Γκότζης έφερε την ομάδα του στο 4-6 και ο Καραγιώργης με 8 μαζεμένους πόντους απάντησε για το 4-14. Ο Καλογεράς με τον Πρινιωτάκη Δ. μείωσαν σε 10-14, για να απαντήσει με τρίποντο ο Κάνδηλας. Ο Καλογεράς μείωσε και πάλι και ο Μουστάκας έφερε το ματς στο 14-18, για να κλείσει η περίοδος από τον Ντεμίρη στο 14-20. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καλογεράς ήταν ασταμάτητος και έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας αρχικά σε 17-20 και μετά το καλάθι του Αποστολόπουλου φέρνοντας το ματς στο 21-22 και το 23-24. Ο Ντεμίρης απάντησε και ο Καραγιώργης, που είχε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με ένα άστοχο σουτ έγραψε το 23-30, με τον Μίχο να φέρνει τον αγώνα στο 23-33. Ο Μουστάκας μείωσε, αλλά ο Καραγιώργης με τον Μίχο, τον Κάνδηλα και τον Γαλανάκη απάντησαν για το 25-40 των Μπάσχετων. Ο Μουστάκας έφερε το ματς στο 27-40, αλλά ο Κάνδηλας είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο, τρίποντο για το 27-43.

Στην επανάληψη ο Πρινιωτάκης μείωσε σε 30-43, με τον Μίχο και τον Γκότζη να απαντούν για το 30-49 και το +19 των Μπάσχετων. Ο Κουτσουρόπουλος με τον Μουστάκα έφεραν το ματς στο 36-49, για να απαντήσουν ο Γαλανάκης με τον Μίχο για το 38-54. Ο Κουτσουρόπουλος με τον Καλογερά ήταν που μείωσαν σε 43-54, για να γράψει καλάθι και φάουλ ο Αποστολόπουλος για το 43-57. Ο ΑΟ Άνδρου με τον Πρινιωτάκη Δ. και τον Μαργέτη έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 49-57, ρίχνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά μετά το 25-33 σε μονοψήφια επίπεδα.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, όταν ο Μουστάκας μείωσε σε 52-57. Ο Ντεμίρης απάντησε για το 52-59, με τον Καλογερά να γράφει δύο κολλητά τρίποντα για το 58-59 με 6 λεπτά για το τέλος, φέρνοντας το ματς στον πόντο. Οι Μπάσχετοι αντέδρασαν σωστά και με ένα 0-11 καθάρισαν τον αγώνα. Ο Κάνδηλας άνοιξε το σερί, με τον Μίχο να φέρνει το ματς στο 58-65 και τον Γαλανάκη με δύο κλεψίματα να γράφει το 58-69, για να σκοράρει μια βολή ο Παγκάκης για το 58-70. Ο Γαλανάκης έφερε το ματς στο 59-72, με τον Μουστάκα να απαντά από τη γραμμή με 1/2 και το ματς να κλείνει από τον Κάνδηλα στο 60-74.

Για τους νικητές ο Καραγιώργης είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε 4/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ο Μίχος είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Γαλανάκης 15 πόντους, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κάνδηλας 12 πόντους. Για τον ΑΟ Άνδρου ο Καλογεράς είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μουστάκας 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Πρινιωτάκης Δ. 11 πόντους, 12 ριμπάουντ.