18.2%
71.4%
39.5%
20.6%

Γ.Α.Σ.Τ. vs Ασβοί 53-61.Οι Ασβοί πήραν μία σχετικά δύσκολη νίκη με αντίπαλο τους σκληροτράχηλους Γ.Α.Σ.Τ.,που αγωνίστηκαν με αρκετές ελλείψεις,τα χαμένα λει-απ και άσχημες επιλογές στο τέλος τους στοίχησαν για να διεκδικήσουν την νίκη. Mvp του αγώνα ο φανταστικός Μακρυδάκης που άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Το ματς ξεκίνησε με λει-απ ο Κουτσουρής 0-2 οι Ασβοί. Ο Διαμαντόπουλος με καλάθι από το ζωγραφιστό ισοφάρισε 2-2 για τους Γ.Α.Σ.Τ. Ο Λαμπράκης με τρίποντο το 2-5 και ο Διαμαντόπουλος από το ζωγραφιστό, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Γρυπαίος και ο Αναστασίνης με τρίποντο το σκορ έγινε 9-5.Το δεκάλεπτο τελείωσε 9-14 με 7 σερί πόντους του Μακρυδάκη,λει-απ, γκολ φάουλ και με floater και με 2/2 βολές ο Κουτσουρής.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Μακρυδάκης με νέο floater έγραψε το 9-16 για τους Ασβούς. Με σερί 7-0 το σκορ έγινε 16-16 για τους Γ.Α.Σ.Τ, αρχικά ο Αναστασίνης με λει-απ και τρίποντο και ο Ντάσκας με λει-απ. Ύστερα από κλέψιμο σκόραρε με λει-απ ο Κουτσουρής το 16-18 και ο Αναστασίνης ισοφάρισε με Hook 18-18.Ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο και ο Μακρυδάκης με floater έγραψαν το 18-23 και ο Αναστασίνης με σουτ το 20-23.Ο Ψαλιδόπουλος με 2/3 βολές, ο Κουτσουρής με σουτ από την γωνιά και ο Μακρυδάκης με 1/2 βολές σκόραραν το 20-28.Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Διαμαντόπουλος το 22-28 και ο Μακρυδάκης με λει-απ το 22-30.Ξανά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Διαμαντόπουλος το 24-30 και ο Κατσιγιάννης με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε το 24-32.Το δεκάλεπτο τελείωσε 27-32 με Buzzer τρίποντο που πέτυχε ο Μουζουράκης .

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Χαλδαίος με 1/2 βολές το 28-32 για τους Γ.Α.Σ.Τ. Με σερί 0-7 ξέφυγαν στο σκορ οι Ασβοί με 28-39,αρχικά ο Λαμπράκης με τρίποντο, ο Κατσιγιάννης σκόραρε από το ζωγραφιστό και ο Μακρυδάκης με 2/2 βολές. Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Διαμαντόπουλος το 30-39 και ο Λαμπράκης με τρίποντο το 30-42.Ο Μουζουράκης με ντραιβ πέτυχε το 32-42 και ο Κουτσουρής με τρίποντο και ο Λαμπράκης το δίποντο και το σκορ έγινε 32-47.Ο Αναστασίνης με 1/2 βολές το 33-47 και ο Κατσιγιάννης σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ το 33-49.Ο Μίλσης με σουτ το 35-49 και ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο το 35-52.Απάντησε με τρίποντο και π Μουζουράκης για το 38-52 και ο Καραγιώργος με τρίποντο το 38-55.Το δεκάλεπτο τελείωσε 43-55 ,ο Διαμαντόπουλος με 1/2 βολές, καλάθι από το ζωγραφιστό ο Γρυπαίος και ο Διαμαντόπουλος με Hook με την λήξη.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Μακρυδάκης με λει-απ πέτυχε το 43-57 για τους Ασβούς. Ο Αναστασίνης με σουτ, ο Χαλδαίος με λει-απ και ο Μίλσης με 2/2 βολές μείωσαν σε 49-57 για τους Γ.Α.Σ.Τ. Ο Κατσιγιάννης σκόραρε από το ζωγραφιστό και ο Μακρυδάκης με 1/2 βολές για το 49-60.Ο Διαμαντόπουλος και ο Αναστασίνης σκόραραν από το ζωγραφιστό το 53-60(3:11). Τα άστοχα σουτ και τα λαθάκια δεν έδωσε στους Γ.Α.Σ.Τ το δικαίωμα να διεκδικήσουν την νίκη. Το τελικό 53-61 πέτυχε ο Καραγιώργος με 1/2 βολές (1:25).

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Κατσιγιάννης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Λαμπράκης με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διαμαντόπουλος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα και ο Αναστασίνης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.