11.1%
50.0%
34.0%
29.2%

Παράσταση για έναν η αναμέτρηση του ΓΑΣΤ με τον Αστέρα Ευελπίδων, καθώς ο Αστέρας αντιμετώπισε δυσκολία στο πρώτο μόνο δεκάλεπτο. Έπειτα πάτησαν το γκάζι οι κόκκινοι, δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, πήραν διαφορές άνω των 20 πόντων, τις οποίες πέρα από κάποια ξεσπάσματα του ΓΑΣΤ τις διατηρούσαν εύκολα. Δικαίως λοιπόν, επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και έφυγαν νικητές από το Περιστέρι με το τελικό σκορ 49-67.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού θα βρει και τις 2 ομάδες πολύ νευρικές και άστοχες. Λίγο ο κρύος καιρός των ημερών, λίγο να βρουν τα πατήματά τους μέχρι το 5ο λεπτό το σκορ μόλις το 5-3 για τον Αστέρα.  Ανδριόπουλος για 2, απάντηση από τον Μουζουράκη. Μαγκώνης και Παπαδόπουλος θα προσθέσουν από 2 για την ομάδα τους για να απαντήσει ο Αδαμαντίδης. Οι 2 ομάδες ανέβασαν για λίγο στροφές και τελικά θα κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 9-16 υπέρ του Αστέρα.

Σαφώς καλύτερο από κάθε άποψη το 2ο δεκάλεπτο, τουλάχιστον στις αρχές του. ΓΑΣΤ και Αστέρας με ωραία κυκλοφορία της μπάλας σιγά σιγά βρίσκουν ρυθμό και προφέρουν θέαμα. Οι κόκκινοι ωστόσο του Αστέρα, αποφασίζουν πως το πόντο πόντο δεν τους αρμόζει, σκληραίνουν στην άμυνα και παίρνουν διαφορά μέχρι και 16 πόντων για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 20-36.

Αμέσως μετά την ανάπαυλα, ο Αστέρας θα διευρύνει το σερί του, αφού πέρα από την απάντηση του Βουλά στον Ανδριόπουλο, έτρεξαν ένα 19-0 σερί για να πάνε την διαφορά στους 27 ολόκληρους πόντους. 22-49 λοιπόν το σκορ και ο ΓΑΣΤ δεν θέλει να αφήσει τα όπλα τόσο εύκολα, θα βρει κάποιες λύσεις και θα μειώσει στους 17 μετά από καλές άμυνες που τους έδιναν ρυθμό. Το δεκάλεπτο θα λήξει παρόλα αυτά με το σκορ στο 32-51.

Παρόλο που το ενδιαφέρον του παιχνιδιού δεν μειωνόταν ποτέ, αφού και ο ΓΑΣΤ το πάλευε με νύχια και με δόντια να μειώσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά και ο Αστέρας που παρά την μεγάλη διαφορά του πίεζε την μπάλα, το σκορ κυμαινόταν στα ίδια δρώμενα περίπου. Διαφορές δηλαδή 15-18 πόντων σταθερά για τον Αστέρα που τελικά θα φύγει με το ροζ με το τελικό 49-67.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μαγκώνης Βασίλειος ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τομαράς Κώστας και Ανδριόπουλος Γεώργιος, ενώ από τους Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν οι Μουζουράκης Αλέξανδρος και Αδαμαντίδης Ανδρέας.