22.7%
63.6%
42.5%
25.0%

Οι Ρούκουνετς κατάφεραν να πετύχουν μία εξωπραγματική ανατροπή στη χθεσινή τους αναμέτρηση απέναντι στον Γ.Α.Σ.Τ.! Οι πρώτοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 20 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο με ένα ονειρικό τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 6-27) και κάποια κρίσιμα σουτ στο τέλος, γύρισαν “τούμπα” το παιχνίδι και απέδρασαν με την νίκη (58-59). Βαθμολογικά, το αποτέλεσμα αυτό δεν αλλάζει κάτι για τους Ρούκουνετς, καθώς δεν προλαβαίνουν πλέον να διεκδικήσουν κάποια θέση για τα playoffs της Golden League, ωστόσο ο Γ.Α.Σ.Τ. παρέμεινε στην 8η θέση (ρεκόρ 6-12), μία μόλις πάνω από το 9ο City B.C., το οποίο με ένα παιχνίδι λιγότερο έχει ρεκόρ 5-12.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καλάθι του Οικονόμου για το 2-0 του Γ.Α.Σ.Τ., σε 2-2 ισοφάρισε ο Κάζας, 5-2 με τρίποντο αυτή τη φορά ο Οικονόμου, απαντά με βολή ο Κάζας και 5-3, ενώ ο Οικονόμου θα ξαναβρεί στόχο για το 7-3. Σε 7-5 θα μειώσει για τους Ρούκουνετς ο Αλεξίου, ο Οικονόμου θα συνεχίσει το “βιολί” του για το 9-5, Αλεξίου σκοράρει σε βολή για το 9-6, 11-6 σκοράρει για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης, ο Αλεξίου θα ξαναβρεί στόχο για το 11-8, ενώ το τρίποντο του Μουζουράκη θα κάνει το 14-8. Σερί 0-7 για τους Ρούκουνετς οι οποίοι με 5 πόντους του Μεντή και 2 του Κάζα θα περάσουν μπροστά με 14-15, όσο 2 βολές του Αδαμαντίδη θα κλείσουν το δεκάλεπτο με το 16-15 υπέρ του Γ.Α.Σ.Τ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα βρει τον Γ.Α.Σ.Τ. να ευστοχεί για τρεις με τον Βουλά για το 19-15, απαντά με τρίποντο ο Μεντής για το 19-18, 2 πόντοι του Βουλά και άλλοι δύο του Σακαρίδη για το 23-18, οι Ρούκουνετς θα μειώσουν με τον Αλεξίου σε 23-20, τρίποντο του Γρυπαίου βάζει τον Γ.Α.Σ.Τ. μπροστά με 6 (26-20), ο Αλεξίου ξανασκοράρει για να μειώσει και πάλι σε 26-22, ενώ το 28-22 θα γίνει με δίποντο του Αδαμαντίδη. Κάζας για τους Ρούκουνετς μειώνει σε 28-24, ωστόσο ένα σερί 5-0 του Γ.Α.Σ.Τ. με σκόρερ τους Βουλά και Οικονόμου, θα γράψει το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 33-24.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων, οι Ρούκουνετς μείωσαν τη διαφορά στους 5 με καλάθι του Πανόπουλου και του Χατζάκη (33-28), το 36-28 θα γίνει με τρίποντο Αδαμαντίδη, μειώνουν εκ νέου στους 4 οι Ρούκουνετς με Φιλιππόπουλο και Αλεξίου (36-32), όμως σε αυτό το σημείο θα ξεσπάσει ένα μεγάλο σερί 16-0 για τον Γ.Α.Σ.Τ., με Φιλιππίδη, Μίλση, Οικονόμου, Χαλδαίο, Βουλά και Αδαμαντίδη να σκοράρουν διαδοχικά για το 52-32. Αυτό ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρούκουνετς να κάνουν τη προσπάθεια επιστροφής τους στο παιχνίδι, με 4 πόντους του Αλεξίου, 2 του Κάζα και 2 του Μεντή να μειώνουν σε 52-40 για εκείνους, ενώ ο Οικονόμου θα ευστόχησει σε δίποντο για τον Γ.Α.Σ.Τ. (54-40). Οι Ρούκουνετς θα τρέξουν άλλα ένα πολύ καλό σερί, 0-8 συγκεκριμένα, με 5 πόντους του Μεντή και 3 του Κάζα να μειώνουν σε 54-48, όσο ο Αδαμαντίδης θα σκοράρει για τον Γ.Α.Σ.Τ. και το 56-48.

Περνάμε πλέον στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού και με 1.25 να απομένει για τη λήξη, οι Ρούκουνετς ευστοχούν σε τρίποντο με τον Νίνο και μειώνουν στους 5 (56-51). Ο Γ.Α.Σ.Τ. θα σκοράρει στην αμέσως επόμενη επίθεση με τον Βουλά για το 58-51 και οι Ρούκουνετς θα καλέσουν time-out. Επιστρέφοντας από το time-out και με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει, ο Μεντής θα ευστοχήσει για τρεις και η διαφορά πλέον θα πάει στους 4 (58-54)! Οι Ρούκουνετς έχοντας 3 φάουλ, θα κάνουν και το τελευταίο που είχαν να δώσουν και στην επίθεση που θα κάνει ο Γ.Α.Σ.Τ. θα υποπέσει σε βήματα, δίνοντας την ευκαιρία στους Ρούκουνετς να μειώσουν εκ νέου 37 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Κάτι τέτοιο θα συμβεί, με τον Μεντή να βρίσκει ξανά στόχο πίσω από τα 6 και 75 και να μειώνει πλέον στον έναν (58-57)! Ο Γ.Α.Σ.Τ. θα κάνει ξανά λάθος στην επίθεσή του και πλέον οι Ρούκουνετς έχουν την ευκαιρία να κλέψουν το ματς. Ο Μεντής θα κάνει προσπάθεια διείσδυσης στο ζωγραφιστό του Γ.Α.Σ.Τ., ωστόσο θα δώσει τη μπάλα στη γωνία, στην οποία βρίσκεται ο Νίνος, πάνω στον οποίο θα γίνει φάουλ στη προσπάθεια του για τρίποντο και τρεις βολές για τους Ρούκουνετς με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη! Ο Νίνος θα βάλει τη πρώτη και τη τρίτη και πλέον οι Ρούκουνετς είναι μπροστά με έναν (58-59). Ο Γ.Α.Σ.Τ. μετά το time-out που κάλεσε, θα κάνει την επαναφορά από τη μεριά των Ρούκουνετς με 6 δεύτερα να απομένουν, ωστόσο θα αστοχήσει σε δύο προσπάθειες για δίποντο και οι Ρούκουνετς θα φύγουν με την νίκη!

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης και των Ρούκουνετς αναδείχθηκε ο Αλεξίου με double-double 15 πόντων και 11 ριμπάουντ, ενώ σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκαν οι Μεντής με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ και Κάζας με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, 3 κλεψίματα και ένα στοπ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν οι Οικονόμου με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασσίστ και Αδαμαντίδης με double-double 13 πόντων και 13 ριμπάουντ.