47.6%
66.7%
46.0%
19.4%

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 82-80 τα Χώματα στο παιχνίδι που έκλεισε την κανονική περίοδο της Golden League, ματς που συνεχίστηκε για 1:29 περίπου ένα μήνα μετά την έναρξή του λόγω πτώσης ρεύματος στο γήπεδο! Με τον Αδαμαντίδη να βάζει καλάθι και φάουλ στο… δεύτερο μισό του αγώνα ο Γ.Α.Σ.Τ. μετέτρεψε το 79-80 σε 82-80 και πήρε το ροζ φύλλο, έχοντας, πάντως ήδη εξασφαλίσει τη safe zone, πριν το αποτέλεσμα αυτό.

Στο… πρώτο μισό του αγώνα ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε μπει με 5-0 από Αδαμαντίδη και Μίλση για να απαντήσουν Γκάτσης Σ. και Καραγιάννης. Ο Καραγιάννης με τον μελά και τον Μπίλια έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 7-10, για να σκοράρουν Αναστασίνης και Καμαριωτάκης για το 12-10 και το 14-12. Ο Καραγιάννης έγραψε το 14-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Καμαριωτάκη και Αναστασίνη στο 20-18. Στη 2η περίοδο ο Καμαριωτάκης έκανε το 22-18, με τον Καραγιάννη να απαντά για το 24-23. Με τον Κοντεκάκη ο Γ.Α.Σ.Τ. πήγε στο 28-23, για να μειώσει ξανά ο Καραγιάννης. Ο Μουζουράκης έφερε την ομάδα του στο 33-27, ο Καραγιάννης απάντησε, ο Κοντεκάκης έγραψε τρίποντο και ο Ντάσκας τον μιμήθηκε για το 39-32. Ο Καραγιάννης σκόραρε κι εκείνος από μακριά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-35.

Στην επανάληψη ο Μίλσης ανέβασε τη διαφορά στους 7 και ο Χαλδαίος σκόραρε για το 47-37 και το +10 της ομάδας του. Με Αναστασίνη και Λεμπέση ο Γ.Α.Σ.Τ. παρέμεινε στο +10 για το 51-41 με τον Καραγιάννη και τον Μπίλια να μειώνουν αρχικά για να έρθει και ο Μελάς στη συνέχεια για να ισοφαρίσουν τα Χώματα στο 55-55. Τρίποντα από Χαλδαίο και Μελά για το 58-58, με τον Λεμπέση να σκοράρει για το 60-58.

Το δεκάλεπτο έκλεισε από Μελά, Καραγιάννη και Ανοσίκε στο 60-68 για τα Χώματα, αλλά στην 4η περίοδο ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε με 11-0 σερί από τον Αδαμαντίδη τον Ντάσκα και τον Μουζουράκη για το προσπέρασμα και το 71-68. Ο Καραγιάννης με τον Μελά απάντησαν για το 71-76, με τον Μίλση να μειώνει με τρίποντο. Ο Μελάς έγραψε το 74-78, ο Μίλσης ήταν ξανά εκεί για το 76-78 με 2:56 για το τέλος, για να ισοφαρίσει ο Αδαμαντίδης, 78-78. Ο Καραγιάννης στο 2:04 έβαλε μπροστά την ομάδα του με τον Αδαμαντίδη να έχει 1/2 βολές με 1:47 για το 79-80 και το ματς να διακόπτεται με 1:29 για το φινάλε.

Στην επιστροφή οι δυο ομάδες ήταν κρύες και δεν σκόραραν μέχρι τα 16 δευτερόλεπτα όταν και μια πάσα του Κοντεκάκη βρήκε τον Αδαμαντίδη μπροστά από το κέντρο, ντράιβ, καλάθι και φάουλ με τη βολή εύστοχη για το 82-80 και τη νίκη της ομάδας του, αφού τα Χώματα αστόχησαν στο τρίποντο στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κοντεκάκης 11 πόντους, 4 ασίστ, ο Καμαριωτάκης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μίλσης 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Αναστασίνης 7 πόντους, 6 ασίστ, ο Μουζουράκης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ. Για τα Χώματα ο Καραγιάννης είχε 40 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μελάς 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπίλιας 14 πόντους, 9 ριμπάουντ.