20.0%
41.7%
54.3%
25.0%

Νίκη διπλής σημασίας πέτυχαν οι Jack’s απέναντι στον Γ.Α.Σ.Τ. στην 12η στροφή της Silver League, αφού εκτός από τη νίκη με 50-64, κάλυψαν και τη διαφορά του πρώτου γύρου (σ.σ. 47-49 υπέρ του Γ.Α.Σ.Τ.). Σε όλο το παιχνίδι, οι δύο ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Jack’s όμως να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο να πάρει το προβάδισμα, ενώ με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, οι νικητές άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έτσι έφυγαν με την 5η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δρακόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Οικονόμου να απαντά άμεσα, ισοφαρίζοντας έτσι στο 2-2 του ματς. Εκεί, ένα σερί 2-9 των Jack’s με 5 πόντους του Μπουτσικάκη και από 2 των Δρακόπουλο και Ελευθεριάδη, η διαφορά θα ανοίξει στους 7 πόντους και το 4-11, ο Ντάσκας με δίποντο και ο Γιαλαμάς με βολή μείωσαν στους 4 για το 7-11, ενώ ένα νέο τρίποντο του Μπουτσικάκη, διαμόρφωσε το 7-14 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα από τον Αδαμαντίδη ροκάνισε τη διαφορά για το 9-14, όμως 2 απανωτά δίποντα των Κατσιώλη και Δρακόπουλο, έγραψαν το 9-18 για τους Jack’s. Στη συνέχεια, ο Αδαμαντίδης με 2 δικά του καλάθια στο αντίπαλο καλάθι μείωσε εκ νέου τη διαφορά στους 5 και το 13-18, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο σφράγισε με όμορφο lay up ο Δρακόπουλος, γράφοντας παράλληλα και το 13-20 της περιόδου για την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Οικονόμου με τρίποντο μείωσε στο 16-20, ο Δρακόπουλος με δίποντο απάντησε για το 16-22, όμως ένα γωνιακό τρίποντο του Βουλά, ροκάνισε τη διαφορά του ματς στους 3 πόντους και το 19-22 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Jack’s με 2 συνεχόμενα δίποντα των Δρακόπουλο και Κατσιώλη θα γράψουν το 19-26, ο Παπαζώης στον αιφνιδιασμό μείωσε στο 21-26, ενώ ένα νέο τρίποντο από τον Μπουτσικάκη, έκανε το 21-29 για τους Jack’s. Με δίποντο του Παπαζώη στην ρακέτα, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μειώσει στο 23-29, ο Κατσιώλης με βολή έγραψε το 23-30, με τους Οικονόμου και Μουζουράκη να ευστοχούν σε 2 τρίποντα, ροκανίζοντας έτσι τη διαφορά στον πόντο και το 29-30 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Βάνας με δικό του τρίποντο απάντησε και άνοιξε ξανά τη διαφορά στους 4 για το 29-33, ο Ντάσκας με τον ίδιο τρόπο μείωσε στην οριακή διαφορά του ενός πόντους για το 32-33, ενώ το πρώτο ημίχρονο, σφράγισαν οι Jack’s, ύστερα από 2/2 βολές του Ελευθεριάδη, για να στείλει τις δύο ομάδες στους πάγκους με το +3 των Jack’s στην ανάπαυλα (32-35).

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Jack’s με 2 δίποντα των Βάνα και Σαμαρά έκαναν το 32-39, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μειώσει με 3 βολές των Ντάσκα και Αδαμαντίδη αλλά και τρίποντο του πρώτου στο οριακό 38-39, με τους Jack’s να βρίσκουν σκορ, έπειτα από 2/2 βολές του Βάνα για το 38-41 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Αδαμαντίδη, μετά την όμορφη ασίστ του Μίλση, ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε ξανά στον πόντο για το 40-41, ενώ τρίτη περίοδο, σφράγισε με ακόμα ένα τρίποντο ο Μπουτσικάκης, διαμορφώνοντας έτσι το 40-44 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δρακόπουλος με ένα δίποντο άνοιξε τη διαφορά στους 6 και το 40-46, ο Λεμπέσης με 2/2 βολές μείωσε στο 42-46, ενώ ένα νέο καλάθι του Δρακόπουλου, διαμόρφωσε το 42-48 του ματς. Εκεί, ο Μουζουράκης με ένα εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης έριξε εκ νέου τη διαφορά στους 4 πόντους για το 44-48, οι Jack’s όμως με 2 δίποντα του Κατσιώλη και 1 του Δρακόπουλου, άνοιξαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ να γράφει 44-54 για την ομάδα τους. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Αδαμαντίδη θα μειώσει στο 46-54, ο Κατσιώλης με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 46-56, ενώ 2/2 βολές του Μίλση, ροκάνισαν τη διαφορά αυτή στους 8 και το 48-56 της αναμέτρησης. Με ένα τρίποντο του Βάνα από την κορυφή, οι Jack’s έκαναν το 48-59, ο Μουζουράκης με δίποντο μείωσε στο 50-59, ενώ οι Jack’s με τρίποντο και δίποντο του Κατσιώλη, σφράγισαν το ματς στο τελικό 50-64.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Νίκος Κατσιώλης ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορ;a την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθειa, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δρακόπουλος και Βάνας, ενώ από τοn Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε η προσπάθεια των Αδαμαντίδη και Οικονόμου.