23.1%
63.6%
36.7%
7.7%

Νίκη με την οποία έσωσαν οριστικά την κατηγορία κλειδώνοντας τη safe zone πέτυχαν οι Pigs με 63-58 κόντρα στους Έμπυρους B.C. σε ένα ματς που γύρισαν από το -13 με τον Δημητριάδη Β. να πετυχαίνει 24 πόντους στο 2ο ημίχρονο κρατώντας ζωντανή την ομάδα του στη μάχη των πλέι οφς και δίνοντάς της τη νίκη απέναντί στον τρομερό επιθετικό οίστρο του Βιτωράτου!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-0 για τους Έμπυρους από Βιτωράτο και Τσάκαλο, με τον Τσιτούρα και τον Σκουφή να απαντούν, 7-4. Ο Βιτωράτος έφερε το ματς στο 10-4, με τον Γεωργίου να απαντά και τον Τσιτούρα με τον Παπασημακόπουλο λίγο αργότερα να μειώνουν σε 12-11. Όμως, ο Βιτωράτος ήταν ασταμάτητος, έφτασε τους 13 πόντους στην περίοδο και έγραψε το 16-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παπασημακόπουλο στο 16-13. Στη 2η περίοδο ο Κολοβός έφερε το ματς στο 18-13, αλλά Σπάχος και Τσιτούρας μείωσαν ξανά στον πόντο, 18-17. Ο Κολοβός έγραψε το 22-17 για την ομάδα του και μετά την απάντηση του Σπάχου, ο Γαϊτανής με τον Βιτωράτο έγραψαν το 30-19 για τους Έμπυρους. Ο Δημητριάδης Β. έβαλε μια βολή, με τον Βιτωράτο να γράφει τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 33-20 και +13 για την ομάδα του, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Δημητριάδη Β. στο 33-22.

Στην επανάληψη ο Δημητριάδης Β. σκόραρε για το 33-25, με τον Καλτσή να απαντά. Ξανά ο Δημητριάδης Β. έφερε το ματς στους 8, με τον Κολοβό να βάζει βολές, πριν έρθει και πάλι ο Δημητριάδης Β. για το 37-29. Ο Βιτωράτος έγραψε το 39-29, με τον Τσιτούρα να σκοράρει από τη γραμμή και τον Δημητριάδη Β. με 7 μαζεμένους πόντους να φέρνει το ματς στο 42-38, με ένα τρίποντο του Βιτωράτου στο ενδιάμεσο και άλλο ένα αμέσως μετά για το 45-38! Ο Δημητριάδης Β. μείωσε και σε 45-41, αλλά και σε 47-43 μετά τις βολές του Κολοβού, φτάνοντας τους 18 πόντους στο δεκάλεπτο. Ο Κολοβός με τον Τσάκαλο έκλεισαν, όμως, την 3η περίοδο στο 50-43 για τους Έμπυρους.

Στην 4η περίοδο ο Γαϊτανής σκόραρε για το 52-43, με τον Τσιτούρα και τον Δημητριάδη Β. να απαντούν, 52-47. Ο Βιτωράτος ήταν ξανά εκεί με τρίποντο, 55-47, αλλά ο Τσιτούρας με τον Δημητριάδη Β. και τον Παπασημακόπουλο έφεραν τηο ματς στο 55-56 στα τελευταία 2:30 με σερί 0-9. Ο Βιτωράτος το διέκοψε, ο Κολοβός έβαλε μια βολή με 1:07 για το 57-56 της ομάδας του. Στα 56 δευτερόλεπτα ο Δημητριάδης Β. είχε καλάθι και φάουλ για το 57-59, με τον Καλτσή να μειώνει με μία βολή σε 58-59 λίγο μετά. Οι Pigs έχασαν την επίθεση, οι Έμπυροι έκαναν λάθος στα 28 δευτερόλεπτα, με τον Τσιτούρα να γράφει το 58-61 στα 15 δευτερόλεπτα. Οι Έμπυροι αστόχησαν σε τρίποντο ισοφάρισης και στο τέλος ο Τσιτούρας είχε 2/2 βολές για το 58-63.

Για τους νικητές ο Δημητριάδης Β. είχε 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, με 8/12 δίποντα, ο Τσιτούρας 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, με 10/11 βολές. Για τους Έμπυρους ο Βιτωράτος είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ με 5/10 δίποντα και 6/12 τρίποντα, ο Κολοβός 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα και ο Καλτσής 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλάνθαστος.