7.7%
50.0%
38.1%
18.8%

Μεγάλο ντέρμπι στο κλειστό του Στ. Βενέτης με τις δύο ομάδες να ρίχνονται στη μάχη για την 8η αγωνιστική του Β’ γύρου για την Golden League. Ο ΓΑΣΤ μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, με τους Εφτάψυχους να μην μπορούν να βρουν ρυθμό επιθετικά με το ημίχρονο να κλείνει στο +19 υπέρ του ΓΑΣΤ. Στο δεύτερο μισό, οι Εφτάψυχοι εμφανίστηκαν πολύ πιο δυνατοί και μάλιστα πήραν και το προβάδισμα λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ματς, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, αφού ο Μίλσης με τον Βουλά καθάρισαν στο τέλος με βολές και κλέψιμο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον ΓΑΣΤ να ξεκινά δυναμικά με 2 γρήγορα δίποντα των Οικονόμου και Αδαμαντίδη, με τον Παπαδόπουλο να συνεργάζεται πολύ ωραία με τον Γαλάνη για να ανοίξουν λογαριασμό για τους Εφτάψυχους, μειώνοντας έτσι σε 2-4. Με γκολ-φάουλ θα απαντήσει ο Αδαμαντίδης που θα κάνει το 2-7, με τους Τσάτο και Γαλάνη να μειώνουν στον πόντο για το 6-7. Εκεί, ο ΓΑΣΤ με ένα σερί 0-7 θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 πόντους (6-14), με τον Παπαδόπουλο να μειώνει με γκολ-φάουλ σε 9-14. Με βολή θα απαντήσει ο Αδαμαντίδης για το 9-15, σκορ που θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον ΓΑΣΤ να είναι στο +6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΓΑΣΤ θα συνεχίσει με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με ένα σερί 0-9 θα χτίσει διψήφια διαφορά από 7 πόντους του Βουλά και δίποντο του Σακαρίδη, με το σκορ να είναι στο 9-24. Οι Εφτάψυχοι, μετά το time-out θα καταφέρουν να βρουν λύση στην επίθεσή τους με καλάθι από τον Γαλάνη για το 11-24, ενώ ο Βουλάς με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 11-26. Νέο δίποντο για τους Εφτάψυχους, από τον Τσάτο αυτή τη φορά που θα μειώσει σε 13-26, ενώ ο ΓΑΣΤ θα σφραγίσει το πρώτο ημίχρονο με ένα σερί 1-7 για το 14-33.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Εφτάψυχοι θα μπουν πιο δυναμικά, μειώνοντας με ένα σερί 12-0 για το 26-33 με 7 πόντους του Παπαδόπουλου, δίποντο μέσης απόστασης του Τσάτου και γκολ-φάουλ του Γαλάνη. Εκεί, ο ΓΑΣΤ θα απαντήσει με δικό του σερί 2-7 για να επαναφέρει τη διαφορά στους 12 πόντους (28-40), με τον Γαλάνη να μειώνει σε 30-40 με 2/2 βολές. Με 5 συνεχόμενους πόντους από τους Οικονόμου και Χαλδαίο με 2/2 βολές και τρίποντο αντίστοιχα, ο ΓΑΣΤ θα κάνει το 30-45, ενώ οι Εφτάψυχοι με αποθέματα ενέργειας σε άμυνα και επίθεση θα μειώσουν σε 39-45 με νέο σερί 9-0  από τους Γαλάνη, Αναγνωστόπουλο και Γονιδέλη. Ο ΓΑΣΤ στη λήξη θα βρει απάντηση πίσω από τα 6,75 από τον Χαλδαίο, ο οποίος θα σφραγίσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 39-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι θα μπουν ξανά πολύ δυναμικά και με ένα σερί 8-0 θα μειώσουν στον πόντο για το 47-48. Εκεί, ο Βουλάς με δίποντο θα κάνει το 47-50, ενώ οι Εφτάψυχοι θα περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς με δίποντα από τους Κουνάβη και Παπαδόπουλο για το 51-50. Ο Χαλδαίος θα επαναφέρει το προβάδισμα για τον ΓΑΣΤ με δύσκολο δίποντο για το 51-52, ο Τσάτος με ταμπλό θα κάνει το 53-52 και ο Μίλσης με 2/2 βολές θα κάνει το 53-54 με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη. Η επίθεση των Εφτάψυχων θα είναι άστοχη με τον Βουλά να οδηγείται στις βολές μετά από φάουλ για να ευστοχήσει σε 1 από τις 2 (53-55), ενώ με 9.4 δευτερόλεπτα να απομένουν και μπάλα για τους Εφτάψυχους, ο ΓΑΣΤ θα κλέψει τη μπάλα και ο Βουλάς σε κενό καλάθι θα διαμορφώσει το τελικό 53-57, για να πάρουν το ροζ φύλλο αλλά και τη διαφορά τους πρώτο γύρου (σ.σ. 60-57)!

Πρωταγωνιστής του ματς ο Βουλάς ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 κλεψίμο και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Βουλά από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε και ο Οικονόμου, με τον Αδαμαντίδη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Εφτάψυχους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Γαλάνης και ο Παπαδόπουλος.