20.0%
75.0%
50.0%
29.3%

Καταπληκτικό παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στους Εφτάψυχους και τον Φωκιανό, με τους δεύτερους να είναι αυτοί που με ανατροπή στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με σκορ 64-71. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Εφτάψυχους να παίρνουν “κεφάλι” στο σκορ και να χτίζουν διαφορά 12 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ο Φωκιανός παρόλο που βρισκόταν πίσω για 30 λεπτά κατάφερε στην τελευταία περίοδο να ευστοχήσει σε μεγάλα σουτ, να βγάλει κρίσιμες άμυνες και να διατηρήσει την ψυχραιμία του πετυχαίνοντας την ανατροπή και στη συνέχεια την νίκη. Πολύ σημαντική νίκη για τον Φωκιανό, ο οποίος πήρε την άτυπη ρεβάνς και παρέμεινε ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα ενόψει playoff. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Παντελεάκης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο, ο Μυλιόρδος άνοιξε λογαριασμό για τον Φωκιανό με σουτ τριών πόντων 0-3, ακολούθησαν οι Εφτάψυχοι με δύο εύστοχα καλάθια του Τσάτου και μία βολή του Παπαδόπουλου 5-3, ο Τζούρτος με δίποντο έκανε το 5-5, τρίποντο Παπαδοπούλου και 8-5, Καρακατσάνης με τρεις δικούς του το 8-8, Τσάτος και Παπαδόπουλος μία ακόμα φορά για το 12-8, Παντελεάκης με δίποντο 12-10, εύστοχο τρίποντο Δημοπούλου και 15-10, Καρακατσάνης ένα ακόμα καλάθι 15-12, δίποντο Δημοπούλου και 4 πόντοι από το Γαλιάτσο για το 21-12, δίποντο ξανά ο Καρακατσάνης 14-21, για να κλείσει η περίοδος με δίποντο Γαλιάτσου και τρίποντο Δημοπούλου 26-14.

Στη δεύτερη περίοδο, Μυλιόρδος με σουτ τριών πόντων και Παντελεάκης με ένα ακόμα θα μειώσουν πολύ γρήγορα στους 6 για τον Φωκιανό 26-20, Παπαδόπουλος για τους Εφτάψυχους το 28-20, τρίποντο και φάουλ από τον Παντελεάκη και εύστοχο καλάθι του Πάτρα και 28-26, Γαλιάτσος και Τσάτος θα δώσουν ανάσα στους ροζ 32-26, Παντελεάκης με δύο εύστοχα καλάθια το 32-30, Γαλάνης θα βρει και αυτός στόχο σε δίποντο για το 34-30, ένα ακόμα από τον Παντελεάκη 34-32 και θα κλείσει το ημίχρονο ο Κουνάβης 36-32.

Στην τρίτη περίοδο, ο Πάτρας θα πετύχει δύο προσωπικά καλάθια και θα φέρει το ματς στα ίσα για τον Φωκιανό 36-36, τρίποντο από τον Παπαδόπουλο και εύστοχη βολή του Τσάτου το 40-36 για τους Εφτάψυχους, ένα ακόμα καλάθι του Πάτρα και τρίποντο από τον Μυλιόρδο για να περάσουν μπροστά οι “φιλοξενούμενοι” 40-41, σερί 6-0 για τους Εφτάψυχους και 46-41, δίποντο Καρακατσάνη και τρίποντο Μυλιόρδου για μία ακόμα ισοφάριση 46-46, για να κλείσει τη περίοδο ο Γονιδέλλης μαζί με τον Γαλιάτσο και 50-46.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κουνάβης το πρώτο καλάθι για τους Εφτάψυχους 52-46, για να έρθει η ομάδα του Φωκιανού και με σερί 16 πόντων από τα καλάθια των Τζούρτου, Καρακατσάνη, Παντελεάκη και Μυλιόρδου να περάσουν μπροστά και μάλιστα με +10 52-62, τρεις εύστοχες βολές του Τσάτου θα μειώσουν 55-62, Πάτρας με δίποντο 55-64, Γαλιάτσος με τρεις δικούς του 58-64, ένα ακόμα τρίποντο από τον Μυλιόρδο και άλλο ένα του Παντελεάκη και στο +12 ο Φωκιανός 58-70, Παπαδόπουλος με 4 δικούς του 62-70, εύστοχη βολή του Μυλιόρδου 62-71 και Τσάτος το τελευταίο καλάθι του παιχνιδιού 64-71.