40.9%
46.2%
36.8%
32.1%

Σε ένα φοβερό ματς μεταξύ των δύο ομάδων που άνοιξε την αυλαία στη μεταξύ τους σειρά, οι Εφταψυχοι κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στα Χαμένα Ταλέντα με 67-61. Τα Χαμένα Ταλέντα ήταν μπροστά στο 2ο δεκάλεπτο με 11 πόντους, όμως οι Εφτάψυχοι σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά και έκαναν το ματς ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Εκεί, τα τρίποντα των Εφταψυχων καθόρισαν το ματς, αφού με 6 εύστοχα στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά και πήραν τελικά τη νίκη. Πλέον, βρίσκονται 1 νίκη μακριά από το Final 4 της Golden, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα θα προσπαθήσουν να στείλουν σε 3ο παιχνίδι τη σειρά ώστε να διεκδικήσουν εκεί την πρόκριση.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κουνάβη να ευστοχεί σε ένα όμορφο δίποντο για το αρχικό 2-0 των Εφτάψυχων, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα θα απαντήσουν με ένα γρήγορο 2-10, με 5 πόντους του Πενταγιώτη, τρίποντο του Κυριακού και δίποντο του Ψημάδη για το 4-10 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Εφτάψυχοι θα μειώσουν με 2/2 βολές του Καραθανάση και δίποντο του Γαλάνη για το 8-10, ο Μπίλλης με σουτ μέσης απόστασης θα απαντήσει για το 8-12 των Χαμένων Ταλέντων. Εκεί, ο Γαλάνης με νέο καλάθι θα μειώσει στην κατοχή ξανά για το 10-12, ο Πενταγιώτης με νέο τρίποντο θα διαμορφώσει το 10-15 για την ομάδα του, ενώ ο Γαλάνης με ακόμα ένα καλάθι θα ροκανίσει τη διαφορά στους 3 (12-15), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Μάης στην ανίπαλη ρακέτα, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 12-17 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα θα πατήσουν γκάζι στην επίθεση και με ένα σερί 0-6 από τρίποντο του Πενταγιώτη, 2/2 βολές του Μάη και έξτρα βολή του Πενταγιώτη θα στείλουν το ματς στους 11 και στο 12-23, με τους Εφτάψυχους όμως να απαντούν με τρίποντο του Δημόπουλου και δίποντο του Σφακιανάκη, για να μειώσουν έτσι στο 17-23 το ματς. Στη συνέχεια, ο Πενταγιώτης με σουτ από τα 6 μέτρα θα κάνει το 17-25, ο Καραθανάσης με μακρινό τρίποντο θα μειώσει στο 20-25, με τα Χαμένα Ταλέντα να πηγαίνουν τη διαφορά στους 6, έπειτα από εύστοχη βολή του Πενταγιώτη που θα διαμορφώσει το 20-26 στο παιχνίδι. Με 2 δίποντα των Καραθανάση και Σφακιανάκη, οι Εφτάψυχοι θα μειώσουν στην κατοχή και στο 24-26, ο Κυριακού με δικό του καλάθι θα κάνει το 24-28, με τους Εφτάψυχους να μειώνουν στον πόντο, έπειτα από δύσκολο γκολ-φάουλ του Σφακιανάκη, κλείνοντας έτσι και το ημίχρονο στον πόντο και το 27-28.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Εφτάψυχοι θα περάσουν μπροστά με δίποντο του Σφακιανάκη, όμως ο Πενταγιώτης με δικό του καλάθι στον αιφνιδιασμό, θα επαναφέρει το προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα για το 29-30, ενώ ο Κουνάβης θα ισοφαρίσει με βολή στο 30-30 του ματς. Στη συνέχεια, 2 απανωτά τρίποντα των Χαμένων Ταλέντων θα στείλουν το ματς στους 6 και το 30-36, οι Εφτάψυχοι όμως θα μειώσουν με βολή του Κουνάβη και δίποντο του Σφακιανάκη στο 33-36. Με δίποντο του Μπίλλη στην αντίπαλη ρακέτα, το σκορ θα πάει στο 33-38 για τα Χαμένα Ταλέντα, με τον Καραθανάση να ευστοχεί σε 2 βολές και να μειώνει στους 3 και το 35-38 του παιχνιδιού. Εκεί, οι Εφτάψυχοι θα ισοφαρίσουν σε 40-40 με τρίποντο του Κόνσολα και δίποντο του Καραθανάση, με τα Χαμένα Ταλέντα να παίρνουν ξανά προβάδισμα με ένα μίνι σερί 1-4 για το 41-44. Το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Καραθανάσης ξανά, που θα μειώσει στον πόντο για το 43-44 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα θα κάνουν το 43-46 με δίποντο του Ψημάδη για το 43-46, ο Κουνάβης με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για να μειώσει στο 45-46, ενώ ο Μπίλλης με σουτ μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 45-48 στο ματς. Εκεί, ο Κουνάβης με τρίποντο και ο Σφακιανάκης με δύσκολο καλάθι θα δώσει τα ηνία του παιχνιδιού στους Εφτάψυχους για το 50-48, όμως τα Χαμένα Ταλέντα θα απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο και με τρίποντο του Ψημάδη και δίποντο του Μπίλλη για το προβάδισμα και το 50-53. Στη συνέχεια, οι Εφτάψυχοι θα τρέξουν ένα σερί 11-2 με 6 πόντους του Δημόπουλου, 3 του Κουνάβη και 2 του Γαλάνη για να περάσουν μπροστά στο 61-55, ο Καραγρηγορίου με τρίποντο θα μειώσει στους 3 και στο 61-58, ενώ με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ο Κουνάβης θα ευστοχήσει από τα 8 μέτρα και θα στείλει τη διαφορά ξανά στους 6 πόντους και στο 64-58 των Εφτάψυχων. Με ένα ακόμα τρίποντο του Πενταγιώτη, η διαφορά θα πέσει στους 2 και πάλι (64-61), όμως ο Καραθανάσης θα βάλει το τελευταίο τρίποντο και θα σφραγίσει το ματς στο 67-61 για τους Εφτάψυχους.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Κουνάβης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 15 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 23 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Εφτάψυχους ξεχώρισε επιπλέον ο Καραθανάσης, με τον Δημόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τα Χαμένα Ταλέντα σε καλή μέρα βρέθηκε ο Πενταγιώτης και ο Κυριακού.