30.4%
58.8%
45.7%
15.8%

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Εφτάψυχοι κατάφεραν να κάμψουν την μαχητική 5άδα των Kings και να πάρουν την 4η κατά σειρά νίκη τους, ανεβαίνοντας πλέον στο 6-3 στον βαθμολογικό πίνακα, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Golden League. Οι Kings είχαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο σε αντίθεση με τους Εφτάψυχους που κινήθηκαν σε ρηχά νερά στα πρώτα 2 δεκάλεπτα για να κλείσει το πρώτο μισό στο 21-33 για τους Kings. Στο 2ο ημίχρονο, οι Εφτάψυχοι γύρισαν τον διακόπτη και με κάποια διαδοχικά σερί επανήλθαν στο ματς, πήραν το προβάδισμα και από το ξεκίνημα του 4ο δεκάλεπτου μέχρι και το τέλος του ματς καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά. Τελικά, οι Εφτάψυχοι ήταν εκείνοι που στο τέλος χαμογέλασαν, αφού με ένα φοβερό καλάθι του Παπαδόπουλου και 3/3 βολές του Κουνάβη σε νεκρό χρόνο, πανηγύρισαν ακόμα ένα ροζ φύλλο για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δερματίνο να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές για το αρχικό 0-2, ο Κόνσολας θα ανοίξει λογαριασμό και για τους Εφτάψυχους με τρίποντο για το 3-2, ενώ οι Kings με 2 σουτ μέσης απόστασης, ο Χαριτόπουλος και ο Στρατηγόπουλος θα διαμορφώσουν το 3-6 στο ματς. Εκεί, οι Εφτάψυχοι θα απαντήσουν με βολή του Σφακιανάκη και δίποντο του Γαλάνη Αλ. θα ισοφαρίσουν σε 6-6, με τους Kings να απαντούν με γκολ-φάουλ του Δερματίνου για το 6-9. Με τρίποντο ο Παπαδόπουλος και δίποντο ο Γαλάνης Αλ. θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για τους Εφτάψυχους με το σκορ στο 11-9, όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 4 πόντους ο Χαριτόπουλος, 2 ο Δερματίνος και βολή ο Στρατηγόπουλος για το 11-16 της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παπαδόπουλος θα ευστοχήσει σε τρίποντο και θα μειώσει στη 1 κατοχή για το 14-16, οι Kings με 2 βολές του Δερματίνου και δίποντο του Χαριτόπουλου θα κάνουν το 14-20, ενώ ο Γαλάνης Αλ. θα μειώσει με δικό του δίποντο σε 16-20. Εκεί, ο Χαριτόπουλος με ένα γκολ-φάουλ θα κάνει το 16-23, ο Καραθανάσης με ένα coast to coast θα ροκανίσει τη διαφορά στους 5 πόντους για το 18-23, όμως ο Δερματίνος με ένα νέο γκολ-φάουλ, ο Τουμπακάρης με δίποντο και ο Πολυμενίδης με τρίποντο για τους Kings θα διαμορφώσουν το 18-31 στο παιχνίδι. Οι Εφτάψυχοι θα βρουν λύση στην επίθεση από 2/2 βολές του Παπαδόπουλου για το 20-31, ο Χαριτόπουλος θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 20-33, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με βολή ο Παπαδόπουλος για το 21-33 των Kings στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Εφτάψυχοι θα γυρίσουν τον διακόπτη και με ένα σερί 12-2 θα καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά στους 2 πόντους για το 33-35. Οι Kings θα καλέσουν time out για να ηρεμήσουν το ματς και με δίποντο του Χαριτόπουλου θα κάνουν το 33-37, όμως οι Εφτάψυχοι δεν θα πτοηθούν και θα πάρουν το προβάδισμα με 2 δίποντα και 2 βολές για το 39-37. Στη συνέχεια, ο Χαριτόπουλος με 2 τεράστια τρίποντα θα κάνει το 39-43, όμως η απάντηση θα έρθει δια χειρός Παπαδόπουλο με 2 τρίποντα και 2 βολές για το 47-43 των Εφτάψυχων. Με ένα γκολ-φάουλ του Πολυμενίδη, οι Kings θα μειώσουν σε 47-46, ενώ το δεκάλεπτο υα σφραγίσει με δίποντο ο Κουνάβης για το 49-46 της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δερματίνος με δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 49-48, ο Κόνσολας με 2 back to back τρίποντα θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 για το 55-48, ενώ οι Kings με ένα γρήγορο 2-6 θα μειώσουν σε 57-54 το ματς. Εκεί, ο Κόνσολας με δίποντο αυτή τη φορά θα κάνει το 59-54, οι Kings θα φέρουν το ματς στα ίσα ύστερα από ένα 2-7 για το 61-61, όμως ο Παπαδόπουλος με ένα follow θα κάνει το 63-61 και ο Κουνάβης με 3/3 βολές σε νεκρό χρόνο θα διαμορφώσει το τελικό 66-61.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Τάσος Παπαδόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Γαλάνης Αλ. και Κουνάβης, ενώ από τους Kings ξεχώρισε η προσπάθεια των Δερματίνο και Χαριτόπουλο.