29.4%
36.4%
37.1%
23.3%

Ένα ντέρμπυ είχαμε το βράδυ της Κυριακής ανάμεσα στους Phoenix Bums και τους Επτάψυχους B.C. Με ένα σερί 7-0 στο τέλος του 4ου δεκαλέπτου οι Επτάψυχοι έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν 55-52.

Η 1η περίοδος ξεκίνησε με τους Phoenix bums να τρέχουν σερί 0-7 με 4 πόντους του Μοσκόφογλου. Ο Παπαδόπουλος απάντησε με τρίποντο για τους Επτάψυχους, αλλά οι Phoenix έκαναν νέο σερί 0-7. Με τον Γαλιάτσο να πετυχαίνει 4 πόντους οι Επτάψυχοι έτρεξαν σερί 6-0 για το 9-14. Ο Χαλκιόπουλος πέτυχε δίποντο για το σκορ περιόδου 9-16.

Με το καλημέρα στην δεύτερη περίοδο πέτυχαν 5 ποντους για τους Phoenix Bums ο Λάσπας και ο Παπαντωνίου. Ο Παπαδόπουλος κράταγε με δίποντα τους Επτάψυχους αλλά οι Phoenix Buns συνέχισαν να ευστοχούν τιμωρώντας τα λάθη των αντιπάλων τους. Σε εκείνο το σημείο και με άμυνα ζώνης για σεμινάριο οι Επτάψυχοι έτρεξαν σερί 11-0 φτάνοντας στο -3 και το 23-26 με τον Κουνάβη να εχει 5 πόντους. Ο Κοβάτσος απάντησε με δίποντο αλλά νέο τρίποντο του Κουνάβη και δίποντο του Γαλιάτσου έφεραν το ματς στα ίσια και το 28 όλα. Το σκορ της 2ης περιόδου διαμόρφωσε ο Μοσκόφογλου με μια βολή και το 28-29 υπέρ των Phoenix Bums.

Στην 3η περίοδο οι 2 ομάδες σκόραραν εναλλάξ με τους Phoenix Bums να πάιρνουν μικρό προβάδισμα με ένα σερί για το 34-42. Οι Επτάψυχοι αντέδρασαν και μείωσαν μέχρι το τέλος της περιόδου στο 41-44.

Στην αρχή της 4ης ο Παπαδόπουλος μείωσε για τους Επτάψυχους στο -1 και το 43-44. Απάντησε με δίποντο ο Μπαλτζόγλου. Ο Τσάτος μίλησε στα κρίσιμα αλλά ο Μοσκόφογλου απάντησε άμεσα. Με το σκορ στο 46-52 οι Επτάψυχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για την ανατροπή. Τσάτος και Κουνάβης μείωσαν με δίποντα και ο Γαλάνης Α. με δίποντο στον αιφνιδιασμό έκανε το 52 όλα. Οι Phoenix Bums αστόχησαν στην επίθεση και οι Επτάψυχοι με σύστημα εκτελεσμένο στην εντέλεια έδωσαν στον Κουνάβη την ευκαιρία να βάλει το τρίποντο της νίκης….εκείνος δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και ευστόχησε για να βάλει φωτιά στο γήπεδο. Με γρήγορο φαουλ έστειλαν Phoenix Bums στις βολές όπου αστόχησαν…πήραν το επιθετικό ριμπάουντ αλλά ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση. Mvp για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Γαλάνη Α. ο οποίος φλέρταρε με το triple double με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 10 ασιστ και 3 κλεψίματα! Από κοντά και ο Κουνάβης με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ καθώς και ο Γαλιάτσος με9 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισε ο Χαλκιόπουλος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 2 κοψίματα. Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Μοσκόφογλου με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.