11.1%
66.7%
40.6%
12.0%

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στους Εφτάψυχους και τους Red-Dicolo, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 50-49. Από την αρχή, οι Εφτάψυχοι κατάφεραν να δημιουργήσουν μία μικρή διαφορά, την οποία και διατήρησαν σε όλο το παιχνίδι, όμως οι Red-Dicolo παρέμειναν κοντά στο σκορ και μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν τέσσερις φορές, χωρίς όμως να πετυχαίνουν την ανατροπή με το σουτ του Κρίκα Κωνσταντίνου να μην βρίσκει στόχο 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και τους Εφτάψυχους να πανηγυρίζουν τη τέταρτη σερί νίκη τους. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Γαλάνης με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι άνοιξαν το ματς με δίποντο του Γαλάνη Δ. και βολή του Τσάτου 3-0, για να απαντήσουν οι Red-Dicolo με το δίποντο του Μπουλούκου 3-2, ο Τσάτος θα ξαναβρεί στόχο αυτή την φορά δίποντο 5-2, όπως και ο Μπουλούκος αυτή την φορά με τρίποντο 5-5, 6-0 σερί για τους Εφτάψυχους με καλάθια από τους Γαλιάτσο και Τσάτο 11-5, ενώ οι Red-Dicolo με τους Σκαμαγκά-Μπουλούκο το 11-9, άλλο ένα καλάθι από τον Τσάτο 13-9, δύο εύστοχες βολές από τον Κρίκα Κ. 13-11, Γαλάνης Α. αυτή την φορά για τους Εφτάψυχους το 15-11, βολή του Κρίκα Α. 15-12, για να κλείσει την περίοδο Κουνάβης με βολές 17-12.

Στη δεύτερη περίοδο, 5 προσωπικοί πόντοι του Στεφόπουλου θα ισοφαρίσουν το παιχνίδι για τους Red-Dicolo 17-17, όμως οι Εφτάψυχοι με σερί 7-0 θα ξαναπάρουν εκνέου το προβάδισμα 24-17, Τσαπατάκης ο έκτος παίκτης των Red-Dicolo που θα γράψει πόντους και το 24-19, δύο βολές από τον Γαλάνη Α. και ξανά στο +7 26-19, για να έρθει το σερί των “φιλοξενούμενων” αυτή την φορά 0-7 και να κλείσει ισόπαλο το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες και 26-26.

Στη τρίτη περίοδο, δύο βολές του Γαλάνη Α. και τρίποντο του Κουνάβη θα είναι οι πρώτοι πόντοι των Εφτάψυχων στο δεύτερο ημίχρονο 31-26, για να ισοφαρίσουν οι Red-Dicolo με δίποντο του Κρίκα Κ. και τρίποντο του Σκαμαγκά 31-31, βολή του Γαλάνη Α. και δίποντο Γαλιάτσου το 34-31, Μπουλούκος βρίσκει πλεκτό για ακόμα μια φορά 34-33, όμως με εφτά σερί βολές, όσες και οι ψυχές τους,  οι Εφτάψυχοι για τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα +8 41-33 και τρεις πόντοι του Τσαπατάκη θα είναι αυτοί που θα κλείσουν την περίοδο 41-36.

Στη τέταρτη περίοδο, ο Γαλάνης Δ. θα πετύχει για ακόμη μια φορά το πρώτο καλάθι της περιόδου για τους Εφτάψυχους κάνοντας το 43-36, Κρίκας Κ. με βολές για τους Red-Dicolo 43-38, άλλη μια φορά ο Γαλάνης Δ. και 45-38, 0-6 σερί για τους Red-Dicolo και το παιχνίδι στο πόντο 45-44, Γαλάνης Δ. και Γαλιάτσος από μία βολή για τους Εφτάψυχους το 47-44, τέταρτη ισοφάριση του παιχνιδιού από τους Red-Dicolo με βολή του Κρίκα Α. και δίποντο Κρίκα Δ. 47-47, για να αναλάβει ο ψύχραιμος Γαλιάτσος και να ευστοχήσει στις τελευταίες κρίσιμες βολές των Εφτάψυχων και του αγώνα και συγκεκριμένα σε τρεις από αυτές διαμορφώνοντας το 50-47 και να κλείσει το παιχνίδι ο Κρίκας Κ. με άλλες δύο δικές του βολές για το τελικό 50-49.