43.5%
43.8%
36.4%
33.3%

Μετά από ένα τρομερό σε εξέλιξη παιχνίδι οι Ζαππατίστας κέρδισαν μετά από παράταση τον Φωκιανό με 71-73 για να κατακτήσουν και μαθηματικά την 3η θέση στην κανονική περίοδο, αφήνοντας τον αντίπαλό τους να μάχεται για μια θέση στη safe zone. Μεγάλο ματς από τον Παπαντωνίου με τον Ζαμπέτη και τον Γκολέ να ακολουθούν, με τους δύο πρώτους να έχουν 8/16 τρίποντα στο ματς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Τζούρτου για να απαντήσει ο Ζαμπέτης με τον ίδιο τρόπο. Ο Παπαντωνίου έφερε το ματς στο 3-5, με τον Γκοτζαμάνη να ισοφαρίζει. Οι Ζαππατίστας με Ζαμπέτη και Λακιό έγραψαν το 5-11, με τον Ζαμπέτη να είναι τρομερός στο ξεκίνημα του ματς και να φτάνει τους 11 πόντους για το 6-15 της ομάδας του. Ο Τζούρτος έγραψε τρίποντο, με τον Ακράτο και τον Γκοτζαμάνη να μειώνουν σε 13-17, πριν κλείσει το δεκάλεπτο ο Γκολές στο 13-19. Στη 2η περίοδο ο ίδιος με τον Λακιό σκόραραν για το 13-23, με τον Ράπτη να γράφει το 13-26, δίνοντας στην ομάδα του τη μεγαλύτερή της διαφορά στο ματς. Ο Φωκιανός με τον Ρίπη μείωσε σε 17-26, για να γράψει ο Γκολές το 17-28. Ρίπης, Τζούρτος και Γκοτζαμάνης μείωσαν σε 26-28 με 9-0 σερί το οποίο διέκοψε με τρίποντο ο Ράπτης, 26-31. Ο Μυλιόρδος τον μιμήθηκε, με τον Γκολέ να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο 29-33.

Στην επανάληψη ο Παπαντωνίου πήρε φωτιά (21 πόντοι ως την παράταση), ξεκίνησε σκοράροντας για το 29-35 και το 31-37. Ο Ρίπης μείωσε, ο Τσιώτσης είχε μία βολή μετά από διακοπή (με τον Γκοτζαμάνη να γλιτώνει πάρα πολύ σοβαρό τραυματισμό), με τον Μυλιόρδο να γράφει τρίποντο για να ισοφαρίσει σε 37-37 τον αγώνα. Ο Ακράτος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Παπαντωνίου να γράφει τρίποντο και τον Λακιό να σκοράρει για το 39-43. Ο Ακράτος με τον Ρίπη ισοφάρισαν, για να έρθει ο Γκοτζαμάνης για το προσπέρασμα και να κλείσει ο Ρίπης το δεκάλεπτο στο 47-43.

Στην 4η περίοδο ο Μπαρμπερίδης μείωσε σε 47-45 και 49-47 με ένα καλάθι του Ρίπη στο ενδιάμεσο, για να έρθει ο Τζούρτος για το 51-47. Ο Παπαντωνίου μείωσε σε 51-50 με τρίποντο και είχε και μια βολή για την ισοφάριση. Ο Φωκιανός απάντησε με Γκοτζαμάνη και Ρίπη για το 55-51, για να έρθει ο Τζούρτος με τρίποντο για το 58-51. Ο Παπαντωνίου ήταν εκεί για την ομάδα του, τρίποντο για το 58-54 με τους Ζαππατίστας να μειώνουν σε 58-57 πριν έρθει και πάλι ο Παπαντωνίου με κολλητά τρίποντα για το 58-63. Ο Τζούρτος τον μιμήθηκε αμέσως μετά, 61-63 με 1:20 για το τέλος, με τις δύο ομάδες να κάνουν συνεχόμενα λάθη για να έρθει ο Γκοτζαμάνης για την ισοφάριση στα 25 δευτερόλεπτα, 63-63. Οι Ζαππατίστας δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, αλλά ο Φωκιανός δεν είδε το χρόνο και δεν κατάφερε να κάνει σουτ πριν την εκπνοή, για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Εκεί ο Λακιός έγραψε το 63-67, με τον Ζαμπέτη να βάζει τρίποντο για το 64-70. Ο Γκοτζαμάνης μείωσε, ο Τζούρτος με 1:50 για το τέλος έγραψε το 69-70, για να χάσουν δύο επιθέσεις οι Ζαππατίστας (και μία στο ενδιάμεσο ο Φωκιανός) μέχρι να έρθει ο Μυλιόρδος με ντράιβ στα 51 δευτερόλεπτα για το 71-70. Οι Ζαππατίστας πρόλαβαν σουτ στην εκπνοή της επόμενης επίθεσής τους με τον Ζαμπέτη να γράφει τρομερό νικητήριο τρίποντο από τα 8 μέτρα, 71-73, και τον Φωκιανό να αστοχεί σε δικό του τρίποντο 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να πάρει η ομάδα του Νικολάου το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Παπαντωνίου είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα με 5/10 τρίποντα, ο Ζαμπέτης 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα με 3/6 τρίποντα, ο Γκολές 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Μπαρμπερίδης 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, ο Λακιός 14 πόντους, 13 ριμπάουντ. Για τον Φωκιανό ο Τζούρτος είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, με 6/11 τρίποντα, ο Ρίπης 19 πόντους, 18 ριμπάουντ, ο Μυλιόρδος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Γκοτζαμάνης 14 πόντους, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα.