77.8%
47.7%
27.6%

Μεγάλη νίκη για τα Χώματα κόντρα στους ελλιπείς Ζαππατίστας!
Με ένα γρήγορο 5-0 άνοιξαν το σκορ τα Χώματα με τον Μπίλια και τον Μελά που ξεκίνησαν ζεστοί το παιχνίδι. Χουλιάρας και Μπαρμπερίδης με μια βολή και ένα δίποντο κατάφεραν να μειώσουν σε 3-5 και η βολή του Καραγιάννη διαμόρφωσε το αρχικό 3-6. Ζαμπέτης και Ράπτης έβαλαν τους Ζαππατίστας μπροστά με 7-6 ύστερα από ένα μικρό σερί και ο Ζαμπέτης λίγο αργότερα ισοφάρισε το σκορ στο 9-9 μετά το καλάθι του Ψαρού. Η πρώτη περίοδος δεν είχε πρωταγωνιστή καθώς κάνεις δεν κατάφερνε να πάρει διαφορά. Ο Μελάς ισοφάρισε με 11-11, ο Ψαρρός ισοφάρισε ξανά με 15-15 και ο Δαμανάκης με 17-17. Ύστερα τα Χώματα φάνηκαν να βρήκαν έναν ρυθμό που τους οδήγησε σε μια πολλή καλή εμφάνιση και με ένα 8-0 σερί από Καραγιάννη, Γκάτση Στάθη και Δαμανάκη έκαναν το 17-25. Τα δυο δίποντα του Μπαρμπερίδη βοήθησαν την ομάδα του να κάνει το σκορ 21-27 πρώτης περιόδου και να κρατήσει χαμηλά την διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Χώματα κατάφεραν να κρατηθούν σε μια διψήφια διαφορά ασφαλείας για το μεγαλύτερο κομμάτι της περιόδου χωρίς να ανησυχούν ιδιαίτερα. Οι πέντε πόντοι του Καραγιάννη έκαναν το 21-38 ενώ Ζαμπέτης και Μπαρμπερίδης μείωσαν στους δέκα με το 28-38. Ο Παπαντωνίου μείωσε ξανά στους δέκα με το 31-41 και ο Μπαρμπερίδης με τρεις βολές έκανε το 38-46 σκορ ημίχρονου.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε πολύ χρώμα με τα Χώματα να παραμένουν μπροστά. Ο Παπαντωνίου με έμμεσο τρίποντο έκανε το 47-55 και ύστερα ο Μελάς το 47-57 για να πάει την διάφορα ξανά στους 10. Οι δυο βολές του Καραγιάννη κράτησαν για άλλη μια φορά την γνωστή διαφορά των 10 για το 49-59 και ο μελάς με τρίποντο έκανε το 49-62. Ο Καραγιάννης έκανε το 54-64 και ο Παπαντωνίου μείωσε ξανά στους 10 για το 56-66 ως σκορ τρίτης περιόδου. Ο Μελάς έκανε το 59-68 αλλά οι Ζαμπέτης και Παπαντωνίου έκαναν το 66-68 και μείωσαν στο καλάθι. Με τα αίματα να ανάβουν και το ματς να γίνεται ντέρμπι στα τελευταία λεπτά ο Χουλιάρας μείωσε στον πόντο μετά από ένα πολύ δύσκολο δίποντο και ο Παπαντωνίου έβαλε μπροστά τους Ζαππατίστας στο 74-72. Ο Ψαρρός με 5 συνεχομένους πόντους έκανε το 74-77 και ο Μελάς το 74-80. Οι Ζαππατίστας κατάφεραν να μειώσουν σε 76-80 αλλά τα Χώματα πήραν την νίκη με 76-84 σε ένα παιχνίδι με πολλές εντάσεις.
Καταπληκτικοί από τα Χώματα οι Καραγιάννης (Double-Double) , Μελάς και Ψαρρός με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασσίστ ,1 κλέψιμο αντίστοιχα.
Πολύ καλοί από Ζαππατίστας οι Ζαμπέτης και Μπαρμπερίδης με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο αντιστοίχως.