11.1%
66.7%
50.0%
4.3%

Οι Zαππατίστας είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα μεγαλώνοντας έτσι την συλλογή τους με τα ροζ φύλλα. Από την άλλη οι Kings BC πίεσαν στα τελευταία λεπτά, όμως είχαν μείνει 5 και δεν κατάφεραν μια μεγάλη ανατροπή.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα το ματς ήταν ισορροπημένο. Αρχικα οι Ζαππατίστας έφτασαν σε ένα γρήγορο 0-4, πριν σκοράρει μετά από ωραίες προσποιήσεις ο Δερματίνος για το 2-4 και εν συνεχεία από τα δικά του χέρια, αλλά και του Γκοτζή, έκαναν το 6-4. Ισοφάρισε ο Κοντοπυράκης,  ο οποίος ήταν για ένα ακόμα ματς πολύ καλός, πριν σκοράρει ο Χατζηηλίας μετά από baseball pass του Γκοτζή για το 8-6. Ο Κιτσαντάς είχε μόλις μπει στο παρκέ όμως χάρη σ αυτόν ξεκίνησε ένα σερί 7 πόντων. Ο ίδιος σκόραρε με ωραίο ντράιβ, και έδωσε σκυτάλη στον Λακιό να σκοράρει μετά από πάσα του Γκολέ.(12-17)

Ο Κιτσαντάς συνέχισε εξαιρετικά το ματς καθώς πρώτα μπλόκαρε αντίπαλο και μετά  σκόραρε τους 5 από τους 7 πόντους που έβαλε σερί η ομάδα του για να φτάσει στο 12-24.  Ο Χαριτόπουλος σκόραρε μετά από πάσα του Δερματίνου(14-24), έκανε μία ωραία τάπα, και είδε τον Γκοτζή να σκοράρει με coast to coast για το 16-24. Ο Μπαρμπερίδης βρήκε στόχο από τα 6,75 για το 20-28, το ίδιο όμως και ο Χαριτόπουλος γράφοντας το 25-31. (25-33)

Με ωραίου σουτ του Παπαντωνίου για το 25-35 ξεκίνησε το ματς, και αμέσως ο Γκοτζής έβαλε ηρωικό ντράιβ με ρολάρισμα στο τελείωμα για το 27-35. Η πολύ ωραία ασίστ του Μπαρμπερίδη έγινε καλάθι και βολή(άστοχη) από τον Λακιό για το 29-43, από την άλλη όμως ο Γκοτζής ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ για το 34-47.(34-49)

Αρκετά νωχελικά μπήκαν οι Ζαππατίστας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ξεκίνησαν με τον Κοντοπυράκη να σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ και είδαν τον Γκοτζή να βάζει καλάθι και φάουλ και μία ακόμα βολή για το 38-51. Ο Χαριτόπουλος έβαλε ωραίο ντράιβ και ο Δερματίνος μάζεψε μία δύσκολη πάσα και την έκανε πόντους για την ομάδα του(42-54). Μετά το καλάθι του Χατζηηλία (49-57) και του Δερματίνου(51-57) οι Kings BC έφτασαν πιο κοντά από κάθε άλλο σημείο του ματς στην ανατροπή. Ο Παπαντωνίου έβαλε ½ βολές και δια χειρός Δερματίνου οι Βασιλιάδες έφτασαν στο -5 (53-58). Ο Μπαρμπερίδης όμως έβαλε ½ βολές γράφοντας το 53-59 και χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του. Το τελικό σκορ, 53-60, υπέγραψε με την βολή του ο Κοντοπυράκης.

MVP του αγώνα ο Κιτσαντάς με 15 πόντους, 11 ριμπάουντς και μία τάπα, ενώ ο Κοντοπυράκης ήταν σε ένα ακόμα ματς πολύ καλός με 14 πόντους και 11 ριμπάουντς. Για τους Κings το σκοράρισμα μοιράστηκε μεταξύ των Δερματίνο, Χαριτόπουλο και Γκοτζή που είχαν 15,16 και 16 πόντους αντίστοιχα με τον τελευταίο να μοιράζει και 8 ασίστς.