9.5%
50.0%
34.1%
22.2%

Η Partouzan παραλίγο να κάνει το μεγάλο μπαμ της αγωνιστικής και να κερδίσει τους Ζαππατιστας, όμως στο τέλος οι παίχτες του coach Νικολάου έδειξαν τρομερό πάθος και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με 56-57. MVP του αγώνα ήταν ο Μπαρμπερίδης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Ζαππατίστας δεν μπήκαν καλά και αυτό ήταν κάτι που έδινε ψυχολογία στην Partouzan. Ο Τσόλης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, για να ακολουθήσει μια βολή του Γκολέ για το 2-1. Λεκός, Τσόλης και Κοντομίχαλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 7-1, για να ακολουθήσει άλλη μια βολή του Γκολέ για το 7-2. Ο Λεκός έβαλε ξανά καλάθι για το 9-2 και ο Λακιός μείωσε σε 9-4. Καλάθι από τον Καρατζά για το 11-4 και απάντηση από τον Μπαρμπερίδη για το 11-6. Ο Καρατζάς ξανά για το 13-6 και απάντηση πάλι από τον Μπαρμπερίδη για το 13-8. Καρατζάς και Γκολές έβαλαν από ένα καλάθι για το τελικό 15-10 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε να πηγαίνει σε χαμηλό σκορ, κάτι το οποίο συνηθίζουν οι Ζαππατίστας. Με 5-0 ξεκίνησε η Partouzan για το 20-10, για να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο οι Ραπτης και Παπαντωνίου για το 20-15. Τρίποντο του Ζησιαδη για το 23-15 και 2/2 βολές από τον Παπαντωνίου για το 23-17. Ξανά καλάθι ο Ζησιάδης για το 25-17 και 25-20 από Παπαντωνίου και Λακιό. Το τελικό 26-20 του ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Καραδήμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες εμφανισαν έναν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα, πήραν το ματς πιο “προσωπικα” και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ανέβει κατά πολύ το σκορ. Ο Μπαρμπερίδης μείωσε σε 26-22, για να ακολουθήσει ένα 4-0 από Σταματόπουλο και Τσόλη για το 30-22. 0-4 από Παπαντωνίου για το 30-26 και 32-26 από τον Λεκό. Άλλες δύο βολές του Παπαντωνίου για το 32-28 και Καρατζας για το 34-28. Ο Παπαντωνίου μείωσε σε 34-29, ο Λεκος σκόραρε για τρεις (37-29) και οι Λακιός, Ζαμπετης μειωσαν σε 37-32. Ο Καρατζάς έβαλε ξανά καλάθι για το 39-32 και ο Ζαμπέτης απάντησε με τρίποντο για το 39-35. Απάντηση από τον Σταματόπουλο για το 42-35. Μπαρμπερίδης και Λακιός μειωσαν στο καλάθι με το 42-40 και ο Τρανούδης έβαλε μια βολή για το 43-40.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι δραματικό. Η Partouzan κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι και τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όπου ο ψυχραιμος Μπαρμπερίδης είδε τον Λακιό μόνο του μέσα στη ρακέτα. Ο Τρανούδης έγραψε το 46-40, για να ισοφαρίσουν οι Λακιός, Γκολες και Ζαμπέτης. Γκολ φάουλ από τον Τσόλη για το 49-46 και μια βολή του Γκολε για το 49-47. Με τον ίδιο τρόπο ο Τρανούδης έγραψε το 50-47 και ο Μπαρμπερίδης μείωσε σε 50-49. Καρατζάς και Λεκος ανέβασαν στο 54-49 με 1.55 να μένει. Ο Γκολές μείωσε σε 54-50 και ο Λεκός έβαλε ξανά καλάθι 1.22 πριν το φινάλε για το 56-50. Ο Παπαντωνίου στη συνέχεια πήγε στις βολές, έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη και πήρε επιθετικό ριμπάουντ για να δώσει ασίστ στον Γκολέ για το 56-53 με 1.11 να μένει. Στη συνέχεια ακολούθησε λάθος από την Partouzan, ο Μπαρμπερίδης έκλεψε, όμως το τρίποντο ισοφάρισης από τους Ζαππατιστας ήταν αστοχο. Ο Τσόλης πήρε ριμπάουντ με 59″ να μένουν και μεγάλη επίθεση από Partouzan, που δεν βρήκε στόχο με 27 ” να μένουν για λήξη. Ο Γκολές σημείωσε το 56-55 με 17″ να μένουν και στη συνέχεια οι παίχτες του coach Νικολάου έκαναν γρήγορο φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο. Ο Λεκος πήγε στις βολές, έχασε και τις δύο και έμεναν 16″. Κάπου εκεί ο Μπαρμπερίδης βλέπει τρομερή πάσα στον Λακιό που σκοράρει και βάζει μπροστά με 56-57 τους Ζαππατιστας με 3″ για λήξη. Στη συνέχεια η Partouzan δεν πρόλαβε να βγάλει σουτ κι έτσι το ροζ φύλλο πήγε στους Ζαππατιστας.

Για τους νικητές, πέρα από τον Μπαρμπερίδη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Παπαντωνίου, Γκολές και Λακιός. Για την Partouzan ξεχώρισαν οι Καρατζάς, Τσόλης και Λεκός.