9.1%
42.9%
37.7%
23.8%

Οι Undertakers κέρδισαν τους Ζαππατίστας με 64-60 επιστρέφοντας από το -15 στον αγώνα, παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και φτάνοντας πια τους αντιπάλους τους στην 3η θέση και το 15-6 στη βαθμολογία. Μεγάλο παιχνίδι από τον Αντωνόπουλο, πολύ καλοί ο Παπαγιάννης με τον Γρυπάρη για τους νικητές που αγωνίστηκαν από τα μισά της 2ης περιόδου χωρίς τον Καρνέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ζαμπέτη να σκοράρει για να απαντήσει ο Παπαγιάννης. Ο Κοντοπυράκης έφερε την ομάδα του στο 2-5, με τον Παπαγιάννη να απαντά. Ο Μπαρμπερίδης κράτησε μπροστά τους Ζαππατίστας, με τον Αντωνόπουλο να μειώνει αλλά τον Ζαμπέτη και τον Μπαρμπερίδη να γράφουν το 6-11. Ο Γρυπάρης μείωσε σε 9-11, με τον Κιτσαντά να σκοράρει για το 9-13. Ο Καρνέσης ήταν που με 5 πόντους μείωσε σε 14-15 στην περίοδο, με ένα καλάθι του Κοντοπυράκη στο ενδιάμεσο. Στη 2η περίοδο ο Κοντοπυράκης με τον Κιτσαντά και τον Παπαντωνίου έφεραν την ομάδα τους στο 14-21, με τον Γρυπάρη και τον Κοντίνο να απαντούν, 19-21. Οι Ζαππατίστας σε εκείνο το σημείο εκμεταλλεύτηκαν τα 3 φάουλ του Παπαγιάννη και την τρομερή τους άμυνα, κατάφεραν να τρέξουν ένα 0-13 σερί και να φτάσουν με 2:50 για το τέλος του ημιχρόνου στο 19-34, με τον Παπαντωνίου, τον Βερεντζιώτη, τον Κιτσαντά και τον Ζαμπέτη να σκοράρουν για την ομάδα τους. Ο Παπαγιάννης ήταν αυτός που διέκοψε το σερί, με τον Γρυπάρη να γράφει το 23-34 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι Undertakers συνέχισαν το σερί τους, με τον Παπαγιάννη, τον Αντωνόπουλο, τον Γρυπάρη και τον Καπαντάκη ολοκλήρωσαν ένα 12-0 ως το 31-34, φέρνοντας και πάλι το ματς στο σουτ. Το σερί διέκοψε ο Κοντοπυράκης, με τον Αντωνόπουλο να είναι ασταμάτητος στο 3ο δεκάλεπτο (13 πόντοι στο διάστημα αυτό) και να σκοράρει για το 35-36 για να βάλει ο Καπαντάκης μπροστά την ομάδα του με 37-36 με 4:40 για το τέλος της 3ης περιόδου, ενώ ο Παπαγιάννης είχε ήδη χρεωθεί με 4ο φάουλ. Ο Μπαρμπερίδης έβαλε μια βολή, αλλά ο Αντωνόπουλος δεν σταματιόταν, 39-37. Ο Ζαμπέτης ισοφάρισε, ο Γρυπάρης σκόραρε 5 μαζεμένους πόντους για το 44-39, με τον Ζαμπέτη να φέρνει το ματς ως το 46-43 και τον Καπαντάκη με τον Αντωνόπουλο να κλείνουν στο 51-43 την περίοδο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ζαμπέτης έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του για το 51-45, με τον Παπαγιάννη να απαντά. Ο Παπαντωνίου μείωσε σε 53-48, αλλά ο Αντωνόπουλος ήταν ξανά εκεί, 55-48. Ένα σερί 0-8 από τους Ζαππατίστας με τον Κιτσαντά και τον Κοντοπυράκη να μοιράζονται τους πόντους, έφερε την ομάδα τους μπροστά, 55-56. Ο Αντωνόπουλος απάντησε, αλλά ο Τσουράπης από τη γωνία σκόραρε για το 57-59. Ο Γρυπάρης έβαλε μια βολή, οι δυο ομάδες δεν πήραν σκορ για περίπου 1,5 λεπτό μέχρι τη στιγμή που ο Καπαντάκης έγραψε τρίποντο για το 61-59 με 1:21 για το τέλος. Οι Ζαππατίστας έχασαν διπλή ευκαιρία στην επόμενη επίθεση με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο, οι Undertakers τους μιμήθηκαν, πήραν επιθετικό ριμπάουντ στα 33 δευτερόλεπτα, αλλά έχασαν την μπάλα στη συνέχεια με τους Ζαππατίστας στα 9 δευτερόλεπτα να παίρνουν φάουλ και με 1/2 βολές να μειώνουν σε 61-60. Ο Γρυπάρης πήρε φάουλ από την επαναφορά, 2/2 βολές και 63-60 στα 7 δευτερόλεπτα, με τους Ζαππατίστας να αστοχούν σε τρίποντο στα 3 δευτερόλεπτα και το ματς να λήγει με μία βολή του Αντωνόπουλου στο 64-60!

Για τους νικητές ο Αντωνόπουλος είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Γρυπάρης 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπαγιάννης 10 πόντους, 18 ριμπάουντ και ο Καπαντάκης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Ζαππατίστας ο Κιτσαντάς είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ζαμπέτης 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Παπαντωνίου 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.