13.6%
46.2%
27.0%
16.7%

Οι Los Angeles Slippers κατάφεραν να πάρουν την 8η νίκη τους για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με δυσκολία απέναντι στους πολύ μαχητικούς Θαλασσόλυκους με το τελικό 45-52, στην 12η στροφή της Rising. Οι L.A. Slippers μπήκαν πολύ καλά στο 1ο ημίχρονο, όμως στο 2ο μισό της αναμέτρησης, οι Θαλασσόλυκοι διάβασαν καλύτερα τον αντίπαλο και κατάφεραν να μειώσουν από τους 17 μέχρι και τον πόντο. Στις τελευταίες επιθέσεις του ματς, οι 6 Slippers βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με πολύ καλές επιθέσεις πήραν το ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μέξα να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές και τον Βασιλακόπουλο να απαντά με σουτ μέσης απόστασης, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Εκεί, ο Μέξας με δίποντο αυτή τη φορά θα κάνει το 2-4, ο Βασιλακόπουλος με τον ίδιο τρόπο το 4-4, ενώ ένα σερί 1-9 των L.A. Slippers θα τους φέρει να προηγούνται με 5-13. Με δίποντο του Χριστοδουλόπουλου, οι Θαλασσόλυκοι θα μειώσουν σε 7-13, ο Μέξας με ένα δικό του 1-4 θα κάνει το 8-17, ενώ την πρώτη περίοδο θα σφραγίσουν οι Θαλασσόλυκοι, έπειτα από δίποντο του Σταματίου για το 10-17 του 1ου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καβαλλιέρος με δίποντο θα κάνει το 10-19, ο Καραγιαννίδης θα μειώσει με σουτ μέσης απόστασης σε 12-19, ενώ ένα σερί 0-7 των L.A. Slippers από 3 πόντους του Μέξα και από 2 των Κουμάντο και Κοτσοβό, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 14 για το 12-26 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Θαλασσόλυκοι με βολή του Χριστοδουλόπουλου θα κάνουν το 13-26, ο Κουμάντος και ο Καβαλλιέρος με 2 δίποντα θα απαντήσουν για το 13-30, ενώ ο Παπαδόπουλος με δύσκολο δίποντο από την base line θα διαμορφώσει το 15-30. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Καβαλλιέρου για τους Slippers και τρίποντο του Φίλλιπα για τους Θαλασσόλυκους, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 18-32.

Στην επανάληψη, οι L.A. Slippers θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 18 πόντους με 2 δίποντα των Καβαλλιέρο και Μέξα για το 18-36, ενώ οι Θαλασσόλυκοι με 2 τρίποντα των Αλεξόπουλο και Βασιλακόπουλο αλλά και 6 πόντους από τους Σταματίου, Κόκλα και Μελετίδη θα μειώσουν τη διαφορά στους μόλις 6 με το σκορ στο 30-36. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με πολύ δύσκολο δίποντο ο Μέξας, για να επαναφέρει τη διαφορά στους 8 και να σφραγίσει την περίοδο στο 30-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Θαλασσόλυκοι θα μειώσουν ακόμα περισσότερο με 4 πόντους του Μελετίδη, 2 του Βασιλακόπουλου και 1 του Παπαδόπουλου για το 37-38 του παιχνιδιού. Οι L.A. Slippers θα πάρουν επιθετική ανάσα με ένα ξέσπασμα έπειτα από ένα σερί 2-8 σε 1:30 μόλις λεπτό και θα διαμορφώσουν το 39-46, ενώ οι Θαλασσόλυκοι με ένα δικό τους σερί 6-1 θα μειώσουν και πάλι στην κατοχή και στο δίποντο, με το σκορ στο 45-47, 90 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, οι L.A. Slippers με 2 δίποντα των Μέξα και Καβαλλιέρο αλλά και βολή του πρώτου θα διαμορφώσουν το τελικό 45-52.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιάννης Μέξας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 27 πόντους με 33 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μέξα από τους Los Angeles Slippers ξεχώρισε και ο Καβαλλιέρος, με τον Κουμάντο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Θαλασσόλυκους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μελετίδης και ο Χριστοδουλόπουλος.