12.5%
53.8%
36.4%
25.0%

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης είχαμε στον αγώνα μεταξύ τον Be the Bee με τους Κένταυρους. Τελικοί νικητές ήταν οι Be the Bee που από τα τέλη της δεύτερης περιόδου και μετά είχαν το προβάδισμα στο σκορ και ποτέ δεν το έχασα παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 58-54. Από την άλλη οι Κένταυροι που είχαν το αήττητό πριν από αυτό το ματς με ρεκόρ 5-0, ήταν σαφώς ανταγωνιστικοί, προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ μέχρι και στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παλαμιδά να σκοράρει για τους Be the Bee. Για τους Κένταυρους ο Μπεσλεμές και ο Ρέντας πέτυχαν από ένα δίποντο για το 2-4. Ισοφάρισε ο Χρονόπουλος, για να απαντήσει ο Καριώτης με τον ίδιο τρόπο. Ένα καλάθι ακόμη του Χρονόπουλου και μία βολή του Τσόγκα έδωσαν το προβάδισμα στους Be the Bee. Με δύο δίποντα όμως του Καλογεροπούλου και του Ρέντα οι Κένταυροι πέρασαν μπροστά με 7-10. Ο Παλαμιδάς πήρε το όπλο του σε εκείνο το σημείο και με τρία σερί δίποντα έγραψε το σκορ πρώτης περιόδου στο 13-10.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παλαμιδά να συμπληρώνει το σερί 8-0 υπέρ των Be the Bee και να κάνει το 15-10. Με τέσσερις πόντους του Κριτούλη και δύο του Κορδαλή απάντησαν οι Κένταυροι για την προσπέραση και το 15-16. Ο Τσόγκας πέτυχε δίποντο αλλά άμεσα απάντησε ο Μανώληκας. 3 δίποντα αυτή τη φορά πέτυχαν οι Be the Bee με τον Ανέστη, τον Τσόγκα και τον Χρονόπουλο να βρίσκουν στόχο για το 23-18 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Καριώτη να σκοράρει για δύο και να ρίχνει τη διαφορά στο -3 ο Τσόγκας και ο Παλαμιδάς απάντησαν με δύο δίποντα για το 27-20. Ο Ρέντας σημείωσε το πρώτο τρίποντο του ματς και ο Καλογερόπουλος πέτυχε ακόμη ένα δίποντο για το 27-25. Σερί 7-0 έτρεξαν οι Be the Bee με πέντε πόντους του Παλαμιδά και ένα δίποντο του Νικολάου για το 34-25. Μια βολή του Καριώτη και 2 δίποντα από τον Ρέντα και ένα από τον Μανώληκα έκαναν το 34-30. Μια βολή πέτυχε ο Νικολάου και το δεύτερο του τρίποντο στο ματς ο Παλαμιδάς για να ανεβάσουν τη διαφορά στο συν 8 και το 38-34. Απάντησαν οι Κένταυροι με τους τρεις πόντους να έρχονται από τον Κορδαλή και δύο βολές να σημειώνει ο Κριτουλης για το 38-35. Πριν την λήξη της 3ης περιόδου ο Μητσάνης κατάφερε να πετύχει τρίποντο για τους Be the Bee και να κάνει το 41-35.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Τσόγκα να πετυχαίνει μία βολή και ένα δίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά στο συν 9 και το 44-35. Με μία βολή απάντησε ο Καριώτης, με τον Ανέστη να βρίσκει στόχο από κοντά και να κάνει το 46-36 και το συν 10 υπέρ των Be the Bee . Για τους Κένταυρους ο Καριώτης πέτυχε δίποντο και ο Καλογερόπουλος συμπλήρωσε με δύο βολές για το 46-40. Με τρίποντο του Ανέστη απαντήσαν οι Be the Bee και ο Σταματακόπουλος συμπλήρωσε με ζευγάρι βολών και το 51-40. Το πρώτο του τρίποντο στο ματς πέτυχε ο άστοχος μέχρι τότε Δρόσης και το 51-43. Ο Μητσάνης σημείωσε ζευγάρι βολών ανεβάζοντας πάλι την διαφορά στο συν 10 αλλά ο Ρέντας με δίποντο και ο Καλογερόπουλος με σταθερό χέρι από την γραμμή των βολών μείωσαν στο -6 και το 53-47 για τους Κένταυρους. Υπό την πίεση του χρόνου οι Κένταυροι έκαναν φάουλ και ο Χρονόπουλος ευστόχησε σε μία βολή. Το τρίποντο του Μπαντούνα έδωσε ελπίδες στους Κένταυρους οι οποίοι μειώσουν σε 54-50 και έκλεψαν την μπάλα στην επόμενη φάση με τον Καλογερόπουλο να πετυχαίνει δύσκολο δίποντο μειώνοντας στους δύο πόντους και το 54-52. Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει ο Τσόγκας οδηγήθηκε στις βολές που με σταθερό χέρι πέτυχε και τις δύο για το 56-52. Κορδαλής και Καλογερόπουλος πέτυχαν από μία εύστοχη βολή ο καθένας ρίχνοντας την διαφορά στο 56-54. Ο Τσόγκας κερδίζοντας φάουλ σημείωσε πάλι ζευγάρι βολών διαμορφώνοντας το τελικό 58-54. Η τελευταία επίθεση των Κένταυρων ήταν άστοχη και έτσι οι Be the Bee παίρνοντας το ριμπάουντ καθάρισαν και το ματς μαζί με την υπόθεση νίκη.

Απίθανο ματς θα έλεγε κανείς με μονομαχίες σε όλη τη διάρκεια, σκληρά μαρκαρίσματα που προσέφερε θέαμα παρά το μικρό σκορ. Οι Be the Bee μετά την αποβολή του Παλαμιδά στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξαν ότι μπορούν να τα καταφέρουν σε δύσκολες καταστάσεις χωρίς τον ηγέτη τους στο σκορ, που μέχρι τότε ήταν και ο πρώτος σκόρερ του ματς μετά από τρεις περιόδους. Οι Κένταυροι από την άλλη χωρίς να έχουν αντιμετωπίσει φέτος παρόμοια κατάσταση δηλαδή να βρίσκονται πίσω στο σκορ και να προσπαθούν για την ανατροπή, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το αήττητο τους. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Παλαμιδά με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα παίζοντας πολύ λίγο στην τέταρτη περίοδο καθώς αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Τεράστια ήταν και η βοήθεια του Τσόγκα ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 17 ριμπάουντ και έκανε ένα κλέψιμο. Για τους Κένταυρους ο Καριώτης με 8 πόντους, 18 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Ρέντας με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ ξεχώρισαν χωρίς να καταφέρουν να πετύχουν την ανατροπή που τόσο ήθελε η ομάδα τους.