16.0%
70.0%
42.0%
12.5%

Σε ένα κλειστό ματς, οι Bacardi Tel Aviv κατάφεραν να πάρουν τη δύσκολη νίκη απέναντι στους Καλλιθέα Pimps οι οποίοι αν και πάλεψαν μέχρι τέλους, η αστοχία στις βολές σε συνδυασμό με το κακό 4ο δεκάλεπτο δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλο το ματς, όμως οι Bacardi με καθαρό μυαλό στο 4ο δεκάλεπτο, έχτισαν διψήφια διαφορά και έτσι έφτασαν στη νίκη, η οποία τους διατηρεί μόνους στην κορυφή!

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Γυρούκη να να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε δύσκολο δίποντο για να μειώσει σε 2-3. Ο Καρυοφύλλης θα απαντήσει στη συνέχεια με δίποντο για το 2-5, ο Ζουρνατσίδης θα κάνει το 4-5 και ο Σουβλέρης θα περάσει την άμυνα των Καλλιθέα Pimps και θα διαμορφώσει το 4-7. Στη συνέχεια, ο Αναγνωστόπουλος με δίποντο θα κάνει το 6-7, ο Αγγελιουδάκης με 2/2 βολές το 6-9, με τους Καλλιθέα Pimps να παίρνουν το προβάδισμα έπειτα από 5 συνεχόμενους πόντους των Πανάγο και Κοκκώνη για το 11-9. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Αγγελιουδάκη αλλά και βολή και δίποντο του Κτιστάκη για το 11-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Καλλιθέα Pimps θα μπουν πολύ δυναμικά και θα τρέξουν ένα σερί 10-2 για να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων (22-16), όμως ο Σουβλέρης με τρίποντο θα μειώσει σε 22-19 και στους 3 πόντους. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Bacardi Tel Aviv θα τρέξουν ένα σερί 2-9 και θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ 26-28 υπέρ τους.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μιχαηλίδης με 3 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 26-34, όμως οι Καλλιθέα Pimps θα μείνουν κοντά με τρίποντο του Καζαφέρη και 2 δίποντα του Αναγνωστόπουλου για το 33-34. Εκεί, οι Bacardi με γκολ-φάουλ του Κτιστάκη και δίποντο του Μιχαηλίδη θα κάνουν το 33-39, ενώ ο Αναγνωστόπουλος με νέο δίποντο θα μειώσει σε 35-39 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με βολή του Μιχαηλίδη για το 35-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καρυοφύλλης με 1/2 βολές θα κάνει το 35-41, ο Αναγνωστόπουλος με δίποντο θα μειώσει σε 37-41, με τους Bacardi να χτίζουν μία διψήφια διαφορά με ένα σερί 2-8 για το 39-49. Με τρίποντο του Κοκκώνη, οι Καλλιθέα Pimps θα παραμείνουν στο παιχνίδι με το σκορ στο 42-49, ο Λάντζας θα διαμορφώσει το 42-51 και ο Καζαφέρης με δύσκολο τρόπο το 44-51. Με 2 δίποντα θα συνεχίσουν οι Bacardi από τους Αγγελιουδάκη και Λάντζα για το 44-55, ενώ το τελικό 46-55 θα διαμορφώσει ο Χατζηαμανέτογλου με floater στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μιχαηλίδης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 17 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Bacardi Tel Aviv ξεχώρισε επιπλέον ο Καρυοφύλλης, με τον Κτιστάκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Καλλιθέα Pimps σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αναγνωστόπουλος και ο Ζουρνατσίδης.