16.0%
57.1%
40.0%
25.9%

Οι Καλλιθέα Pimps πέρασαν πολύ δύσκολα το εμπόδιο των Pigs με 56-53, σε ένα ματς όπου οι ηττημένοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ για αρκετά μεγάλο διάστημα, όμως στο τέλος έμειναν από ανάσες με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να φύγουν με το ροζ φύλλο. MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Ζουρνατσίδης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χαΐτος άνοιξε το σκορ στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Ταπόλας μείωσε σε 2-3, 2-10 με 0-7 σερί οι Χαΐτος, Σπάχος και Τσιτούρας, 4-10 ο Ζουρνατσίδης με το πρώτο του καλάθι στο ματς, 4-12 ο Τσιτούρας και πάλι, 6-12 με δύο βολές του Βασιλειάδη και απάντηση με μια βολή του Χαΐτου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο με τους Pigs να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 6-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσιτούρας με δύο βολές μεγάλωσε την διαφορά για την ομάδα του (6-15), οι Ζουρνατσίδης και Καζαφέρης απάντησαν με 5-0 για το 11-15, 11-17 ο Δημητριάδης με μια φανταστική ενέργεια, 16-17 με νέο 5-0 οι Ταπόλας και Βασιλειάδης, 16-19 από τον Χαΐτο, 19-19 με γκολ φάουλ του Βασιλειάδη, 19-23 με ένα καλάθι του Χαΐτου και ένα του Τσιτούρας και νέο καλάθι του Ταπόλα για το τελικό 21-23 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Χαΐτος με τον Ευσταθόπουλο έγραψαν το 21-28, ο Ψυχογιός με δύο συνεχόμενα καλάθια του μείωσε σε 25-28, 25-31 με τρίποντο ο Αρνής, 27-31 ο Βασιλειάδης, 27-33 με δύο βολές του Τσιτούρα, 30-33 με μια βολή και ένα καλάθι του Αναγνωστόπουλου, 30-36 από τον Ευσταθόπουλο με γκολ φάουλ, 39-36 με ένα γρήγορο 9-0 σερί οι Καζαφέρης, Ψυχογιός, Ζουρνατσίδης και Ταπόλας και απίστευτο σουτ στο μπαζερ από τον Αρνή για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να είναι ισόπαλες στο 39-39.

Στην τελευταία περίοδο Καζαφέρης, Ταπόλας και Ζουρνατσίδης έβαλαν από ένα καλάθι για το 45-39, ο Χαΐτος με δύο βολές μείωσε σε 45-41, 50-41 με νέο 5-0 οι Ζουρνατσίδης και Καζαφέρης, 59-43 ο Ευσταθόπουλος, 52-43 ο Καζαφέρης ξανά, 52-46 με τρίποντο ο Σπάχος, 55-46 οι Καζαφέρης και Αναγνωστόπουλος για νέο +9 των Pimps, 55-53 με μια απίστευτη απάντηση των Pigs με τους Σπάχο, Χαΐτο και Ευσταθόπουλο και 56-53 με μια βολή του Αναγνωστόπουλου για να πάρουν τη νίκη οι Pimps, καθώς στο τέλος οι Pigs έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

Για τους Καλλιθέα Pimps, πέρα από τον Ζουρνατσίδη, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Ταπόλας με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και Βασιλειάδης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Pigs σε καλή βραδιά ήταν οι Χαΐτος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και Τσιτούρας με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 τάπες.