18.8%
58.3%
22.2%
29.4%

Οι Καλλιθέα Pimps πήραν μια σπουδαία νίκη κόντρα στους Μυρμιδόνες, οι οποίοι έκαναν δεύτερη ήττα σερί και αυτό ήταν κάτι που τους προβλημάτισε. Οι παίχτες του Νίκου Ζάκα έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο κόντρα στους πρωτοπόρους και φαινομενικά θα έπαιρναν άνετα τη νίκη, αφού ήταν μπροστά με 10 πόντους δύο λεπτά πριν την λήξη, όμως σε εκείνο το σημείο η παρέα του Βερεντζιώτη έφτασε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, που τελικά δεν κατάφερε χάρη σε ένα λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα τελικά οι Pimps να κερδίζουν με 49-46. MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Ζουρνατσίδης με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα φάνηκε ότι το σκορ στο ματς θα κυμανθεί χαμηλά, με τις δύο ομάδες να παίζουν ναι μεν καλή άμυνα, αλλά να παίζει το ρόλο της και η αστοχία πολλών παικτών που δεν βρέθηκαν σε μέρα. Ο Κοιλάκος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Μπαρμπερίδης ισοφάρισε, Ο Κοιλάκος έβαλε ξανά για το 4-2, 4-6 με ένα καλάθι του Μάνου και ένα του Παπαντωνίου, 8-6 με απάντηση με τον ίδιο τρόπο από Κοιλάκο και Ζουρνατσίδη, 8-8 ο Χατζηδάκης και 10-8 στο buzzer της περιόδου ο Ζουρνατσίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pimps έκαναν ένα καλό σερί, άνοιξαν την διαφορά, όμως οι Μυρμιδόνες με κάποια μεγάλα σουτ δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει. Ο Χατζηδάκης ισοφάρισε σε 10-10, 13-10 οι Λιμνόπουλος με μια βολή και Κοιλάκος με καλάθι, 13-12 ο Χατζηδάκης ξανά, 20-12 με 7-0 σερί οι Καναρίδης, Ζουρνατσίδης και Πανάγος, 20-17 οι Μάνος και Γιοβάνης, 22-17 ο Ζουρνατσίδης και 22-19 ο Βερεντζιώτης για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς με τους Pimps να συνεχίζουν να βρίσκονται σε θέση οδηγού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Μυρμιδόνες έκαναν αν όχι το χειρότερο φετινό τους, σίγουρα ένα από τα χειρότερα, αφού έβαλαν μόλις 5 πόντους με αποτέλεσμα οι Pimps να φεύγουν μπροστά με διψηφια διαφορά. Λιμνόπουλος, Ζουρνατσίδης και Κοιλάκος ανέβασαν στο 30-19, οι Χουλιάρας και Χατζηδάκης μείωσαν σε 30-24 και οι Ζάκας, Λιμνόπουλος και Ζουρνατσίδης έκαναν άλλο ένα 6-0 για το τελικό 36-24 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Καλλιθέα Pimps κρατούσαν μια διαφορά που φαινόταν να είναι ασφαλείας, όμως στο τελευταίο διλεπτο οι Μυρμιδόνες δαιμονίστηκαν και παραλίγο να φτάσουν σε μια τεράστια ανατροπή. Αργαλιάς, Παγούνης και Γιοβάνης μείωσαν σε 36-31 38-31 ο Ζάκας, 38-32 ο Μάνος με μια βολή, 43-32 οι Κοιλάκος και Πανάγος και 0-6 από τους Γιοβάνη, Παπαντωνίου και Χουλιάρα για το 43-38. Απαντηση με 5-0 οι Ζάκας και Ζουρνατσίδης για το 48-38 με 2.10 για λήξη και 0-8 σερί από τους Γιοβάνη, Μπαρμπερίδη και Παπαντωνίου για το 48-36 με 46″ για λήξη. Στη συνέχεια η επόμενη επίθεση των Pimps ήταν άστοχη και με 20″ να μένουν οι Μυρμιδόνες είχαν κατοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να την εκμεταλλευτούν καθώς 4″ πριν την λήξη του αγώνα χρεώθηκαν με 3 δεύτερα. Γρήγορο φάουλ στον χρόνο που έμενε πάνω στον Ζάκα, ο οποίος έβαλε την πρώτη, έχασε την δεύτερη και σημείωσε το τελικό 49-46 του αγώνα, αφού οι Μυρμιδόνες το μόνο που πρόλαβαν μετά το ριμπάουντ ήταν να πετάξουν την μπάλα με τον Ζάκα να αλλοιωνει την προσπάθεια και να κόβει τις όποιες ελπίδες τους έδινε αυτό το σουτ.

Για τους Καλλιθέα Pimps, πέρα από τον Ζουρνατσίδη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κοιλάκος και Ζάκας. Για τους Μυρμιδόνες ξεχώρισε ο Γιοβάνης.