15.8%
70.6%
32.7%
11.8%

Ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο γήπεδο της Νηαρ Ηστ μεταξύ των Καλλιθέα Pimps και Athens Supergrungers με τους πρώτους να παίρνουν την παρθενική τους νίκη στο πρωτάθλημα της Silver League και να αφήνουν τους Athens Supergrungers στο 0-3. Μέχρι τα μέσα του 4ου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τους Καλλιθέα Pimps να ξεφεύγουν στο σκορ και να κατακτούν το ροζ φύλλο με σκορ 63-52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν θα μπουν καθόλου καλά στο παρκέ, αφού καμία από τις δύο δεν μπορούσε να σκοράρει με ευκολία. Το παιχνίδι έδειχνε ντέρμπι από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο που οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με τον πίνακα να δείχνει 8-9 υπέρ των Athens Supergrungers.

Έναρξη της δεύτερης περιόδου και οι Athens Supergrungers θα μπουν πολύ δυναμικά (αν και με μόνο 1 παίχτη για αλλαγή) θα περάσουν μπροστά με τους Τσίπρα, Θεοδώρου και Αϊβαλιώτη να μεγαλώνουν την διαφορά στους 9 πόντους (13-22) για να απαντήσει ο Βασιλειάδης με γκολ-φάουλ για το 16-22. Το ξέσπασμα της ομάδας της Καλλιθέας θα έρθει προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους Ζάκα, Καζαφέρη και Λιμνόπουλο να ροκανίζουν την διαφορά στους 2 πόντους για το 22-24 και με μία βολή του Τσίπρα θα διαμορφωθεί το 22-25 για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Athens Supergrungers θα βγουν και πάλι μπροστά για να αποκτήσουν μια πολύ καλή διαφορά 11 πόντων για το 22-33 όμως οι παίχτες της Καλλιθέας με τους Βασιλειάδη και Καζαφέρη θα μειώσουν σε 28-33. Με μπροστάρη τον Τσίπρα, οι Athens Supergrungers θα πάρουν μία ανάσα στο σκοράρισμα για το 30-37 και εκεί η ομάδα της Καλλιθέας θα απαντήσει με πολύ καλές άμυνες και επιθέσεις για σεμινάριο. Με την τριάδα Βασιλειάδη, Καζαφέρη, Λιμνόπουλο θα περάσουν μπροστά στο σκορ με 38-37 για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο.

Στο τελυταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν η μία μετά την άλλη με τους Καλλιθέα Pimps να προσπερνούν για 6 πόντους μετά από τρίποντο του Καζαφέρη και βολή του Βασιλειάδη για το 48-42. Οι Athens Supergrungers θα απαντήσουν για το 48-45 με τους Θεοδώρου και Αϊβαλιώτη ενώ οι Καζαφέρης, Βασιλειάδης και Ζάκας θα επαναφέρουν το ματς στα μέτρα των Καλλιθέα Pimps για το 56-45. Οι Athens Supergrungers δεν κατάφεραν να επανέλθουν στο σκορ και με τον τρόπο αυτό η ομάδα της Καλλιθέας θα πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Silver League.

MVP της αναμέτρησης ο γεμάτος ενέργεια Πανάγος με μία πλούσια στατιστική πετυχαίνοντας 8 πόντους, μαζεύοντας 6 ριμπάουντ, μοιράζοντας 8 ασίστ και κλέβοντας την μπάλα 7(!) φορές, βοήθησε την ομάδα του και σίγουρα εάν παιζόταν παράταση αυτή τη στιγμή θα μιλούσαμε για το πρώτο quadruple-double στην ιστορία του Jumpball. Πολύ σημαντικοί για την ομάδα της Καλλιθέας και οι Καζαφέρης (22 πόντους, 5 ριμπάουντ), Βασιλειάδης (18 πόντους, 6 ριμπάουντ) αλλά και οι Λιμνόπουλος, Ζάκας με 12 και 11 ριμπάουντ αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεοδώρου με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ που όμως δεν ήταν αρκετά για να κερδίσουν την ομάδα της Καλλιθέας.