33.3%
25.5%
24.0%

Σε μία μέρα που δυστυχώς κάθε αγωνιστική δράση περνάει σε δεύτερη μοίρα, εξαιτίας του τραγικού και τόσο αναπάντεχου χαμού ενός από τους κορυφαίους μπασκετμπολίστες όλων των εποχών, νομίζω πως η θλίψη, η σιωπή και η παγωμάρα που έχουν απλωθεί πάνω από κάθε γήπεδο μπάσκετ, ανοιχτό ή κλειστό, μικρό ή μεγάλο, επαγγελματικό ή ερασιτεχνικό, διάσημο ή μη, απεικονίζει με τον πιο ευδιάκριτο τρόπο, το κενό που δημιουργήθηκε στο οικογένεια του μπάσκετ και του αθλητισμού γενικότερα, με το χαμό του τεράστιου κυρίου Bryant. Επιτρέψτε μου αυτή την εισαγωγή μιας και ο “ΜΑΜΒΑ” αποτέλεσε έναν από τους βασικούς λόγους, που όπως και πολλοί άλλοι, έμαθα τι μπορεί να προσφέρει η πορτοκαλί κυρία με τα σπυράκια. Τίποτα περισσότερο από ένα ταπεινό farewell Mr KB24.

Στα αγωνιστικά ο Κατσαπλιαϊκός αντιμετώπισε τους Ατάλαντους BC σε έναν αγώνα για τον Β΄ όμιλο της Rising League, με τις δύο ομάδες να θέλουν πάση θυσία τη νίκη, οι μεν γηπεδούχοι για να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους, οι δε φιλοξενούμενοι για να επιστρέψουν στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ο Κατσαπλιαϊκός επέβαλε το ρυθμό του και δημιούργησε μία διαφορά, που παρά τις προσπάθειες των Ατάλαντων να επιστρέψουν στον αγώνα, ήταν αρκετή για να επικρατήσει τελικά με σκορ 60-47.

Στην πρώτη περίοδο ο Κατσαπλιαϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά και με τρίποντο του Κώτη στο τρίτο λεπτό προηγήθηκε με 9-3, όμως οι Ατάλαντοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 9-10 τριάμισι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, με μία εύστοχη βολή του Κτενίδη, ύστερα από το τρίποντο του Πλυταριά. Ο Κατσαπλιαϊκός ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα με τέσσερις πόντους του Καραμπίνου (14-10), αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-14, έπειτα από το καλάθι του Κυριαθόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο, καθώς και πάλι ο Κατσαπλιαϊκός με πέντε γρήγορους πόντους, από τους Παυλίδη (3π.) και Παπαδόπουλο (2π.) αιφνιδίασε τους Ατάλαντους, κάνοντας το 19-14, όμως η απάντηση των Ατάλαντων ήρθε άμεσα και ισοφάρισαν σε 22-22, στο έκτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, με τον Κουφό να πετυχαίνει του πέντε από τους οκτώ πόντους της ομάδας του. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26-24, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ορθάνοιχτους λογαριασμούς για την επανάληψη.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις πέντε πόντους, ενώ στο άλλο μισό του γηπέδου σκόραραν δεκαέξι. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της     (42-29), με οδηγό τον Καραμπίνο, που πέτυχε έντεκα συνεχόμενους πόντους και μάλιστα τους εννέα πρώτους με τρίποντα. Σε αυτή την περίοδο ο μόνος που έδινε ανάσες επιθετικά στους Ατάλαντους ήταν ο Κτενίδης, που πέτυχε τέσσερις πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι ήθελαν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τις πιθανότητές τους, όμως ο Καραμπίνος πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο με το καλημέρα διαμορφώνοντας το 45-29. Στα επόμενα επτά περίπου λεπτά οι Ατάλαντοι βελτίωσαν την άμυνα τους και παράλληλα βρήκαν πλουραλισμό στην επίθεση, καταφέρνοντας έτσι να τρέξουν ένα δικό τους επιμέρους 8-18 και να μειώσουν σε 53-47, δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Σε αυτό το διάστημα ο Πλυταριάς πέτυχε τρία μεγάλα τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Κουφός και Κτενίδης. Στην αντίπερα όχθη ο Ραγκούσης είχε αναλάβει να κρατάει τον Κατσαπλιαϊκό μπροστά στο σκορ, πετυχαίνοντας τους έξι από τους οκτώ πόντους της ομάδας του. Στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκου έδειξαν μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση και με ένα 7-0, κλείδωσαν τη νίκη γράφοντας το τελικό 60-47, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Παυλίδη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα και μάλιστα με ένα εντυπωσιακό double double ήταν ο Καραμπίνος, που πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ σημαντική βοήθεια προσέφεραν και οι Ραγκούσης (14π. με 13ρ.) και Παυλίδης (12π. με 12ρ.). Από τους Ατάλαντους ξεχώρισαν ο Πλυταριάς με 15 πόντους και ο Κουφός με 12 πόντους και 19 ριμπάουντ.