26.1%
60.0%
35.7%
23.8%

Σε ματς θρίλερ εξελίχθηκε το “αδιάφορο” βαθμολογικά παιχνίδι του Κατσαπλιαϊκού με τους Κενταύρους. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι και τους 12 πόντους, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 34-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού πήγαν να κάνουν μία φοβερή ανατροπή, με την ομάδα του coach Βουτυρά να γνωρίζει τελικά την ήττα στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ το τελικό 58-60 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Οι Κένταυροι γνώριζαν ήδη τον αντίπαλό τους στα playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν τους L.A.P.D., ενώ ο Κατσαπλιαϊκός, τερμάτισε 6ος στον όμιλο και 2ος καλύτερος 6ος στη Rising, χάνοντας έτσι το πολυπόθητο εισιτήριο για τους 16.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φεργαδιώτη να ανοίγει το σκορ με δύσκολο δίποντο και τον Καλογερόπουλο να απαντά από μέση απόσταση για το 2-2. Το 4-2 θα κάνει ο Παυλίδης, ενώ ο Κορδαλής θα ισοφαρίσει ξανά σε 4-4. Εκεί, ο Παυλίδης με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 5-4, ο Αδαμάκης με τρίποντο το 5-7, με τον Κατσαπλιαϊκό να τρέχει ένα σερί 8-2, παίρνοντας το προβάδισμα για το 13-9. Ο Ρέντας θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους Κένταυρους με 2 συνεχόμενα τρίποντο, όμως ο Τσομπάνογλου με δίποντο θα σφραγίσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία και στο 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καπερώνης με πολύ μακρινό τρίποντο στη λήξη θα κάνει το 18-15, ο Αδαμάκης θα απαντήσει με δίποντο, μειώνοντας στον πόντο για το 18-17, ενώ ο Τσομπάνογλου, έπειτα από μία πολύ όμορφη ασίστ του Βασιλικού θα ανεβάσει ξανά τη διαφορά στους 3 πόντους για το 20-17. Ο Δρόσης με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 20-20, ο Τσομπάνογλου με βολή θα κάνει το 21-10, με τον Κορδαλή να ευστοχεί έπειτα από εκππληκτική ασίστ του Δρόση για το 21-22 και το προβάδισμα των Κενταύρων. Στη συνέχεια, ο Παυλίδης και ο Τσομπάνογλου με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνουν το 25-22, ο Καλογερόπουλος με δύσκολο δίποντο θα μειώσει σε 25-24, ενώ ο Παυλίδης με δικό του δίποντο θα επαναφέρει τη διαφορά στους 3 πόντους για το 27-24. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με ένα σερί 0-7 από τους Κενταύρους, οι οποίοι θα πάρουν και το προβάδισμα για το 27-31.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Φεργαδιώτης θα μειώσει με δίποντο στο καλάθι, όμως οι Κένταυροι θα τρέξουν ένα σερί 0-9, χτίζοντας μία διαφορά 11 πόντων για το 29-40. Εκεί, ο Βασιλικός με τρίποντο και ο Φεργαδιώτης με δύσκολο δίποντο θα μειώσει σε 34-40, όμως οι Κένταυροι με 3/4 βολές και τρίποντο του Κανάκη θα κλείσουν την 3η περίοδο με το σκορ στο 34-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με δίποντο του Δρόση, ο Παυλίδης με τρίποντο θα μειώσει σε 37-49, ενώ ο Αδαμάκης με έμμεσο τρίποντο (3/3 βολές) θα κάνει το 37-51. Εκεί, ο Κατσαπλιαϊκός θα απαντήσει με ένα μεγάλο δικό του σερί 15-2 και έτσι θα μειώσει στον πόντο και σε 52-53, ενώ ο Ρέντας με βολή και ο Καλογερόπουλος με βολή και δίποντο θα κάνουν το 52-57. Με τρίποντο του Βασιλικού αλλά και 2/2 βολές ο Κατσαπλιαϊκός θα ισοφαρίσει σε 57-57 με λιγότερο από ένα λεπτό για τη λήξη. Ο Ρέντας με μακρινό δίποντο θα ανεβάσει τη διαφορά στο καλάθι, ενώ ο Φεργαδιώτης με 1/1 βολές θα μειώσει στον πόντο. Το ματς θα σφραγίσει ο Αδαμάκης με βολή για το τελικό 58-60.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Αδαμάκης ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Καλογερόπουλος και Ρέντας, ενώ από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισαν οι Παυλίδης και Παπαδόπουλος.