18.8%
33.3%
41.0%
34.6%

Σε έναν αγώνα που η βαθμολογική θέση των δύο ομάδων προμήνυε ντέρμπι μιας και βρίσκονταν ισόπαλες και μάλιστα στα υψηλά στρώματα του Β’ ομίλου της Rising League, το παρκέ μας επιφύλασσε κάτι διαφορετικό. Η νίκη των Σφυριών έναντι του Κατσαπλιαϊκού ήρθε αρκετά άνετα, γεγονός που καταδεικνύεται περίτρανα και από τον τελικό σκορ (40-62). Η ομάδα του Κατσαπλιαϊκού μετρούσε επτά σερί νίκες, μέχρι πριν το παιχνίδι, όμως τα Σφυριά, πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση, δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους και κατέκτησαν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα τα Σφυριά πήραν το προβάδισμα με ένα γρήγορο 0-6, με τρίποντο του Σαμέρα και ακόμα τρεις πόντους του Τσίτου (δίποντο και βολή) και το διατήρησαν μέχρι και το τέλος. Ο Κατσαπλιαϊκός εμφανίστηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει σε 11-14 με buzzer beater τρίποντο του Παυλίδη, στο φινάλε της περιόδου.

Ακριβώς το ίδιο επιμέρους σκορ πέτυχαν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο (11-14), με αποτέλεσμα τα Σφυριά να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο στο 22-28. Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης και έπειτα από 5 συνεχόμενους πόντους του Κωνσταντινόπουλου, τα Σφυριά προηγήθηκαν με double score 11-22, όμως με ένα δικό τους 6-0 οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού διατήρησαν την επαφή του με το σκορ μειώνοντας σε 17-22. Το τελικό 22-28 διαμορφώθηκε με όμορφη ενέργεια και δίποντο του Καραβά δευτερόλεπτα πριν ηχήσει η κόρνα της γραμματείας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Σφυριών, που βελτιώθηκαν και στα δύο μισά του γηπέδου. Αρχικά έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή με το τρίποντο του Τσούκα (24-35), μόλις δύο λεπτά, μετά την έναρξη της περιόδου. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική, καθώς με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι στο 9-21, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (31-49), με την ολοκλήρωσή του. Ενδεικτικό του πλουραλισμού στην επίθεση των Σφυριών ήταν πως μόνο στην τρίτη περίοδο σκόραραν επτά διαφορετικοί παίκτες, ενώ τους περισσότερους πόντους πέτυχε ο Κωνσταντινόπουλος (6 από τους 21 της ομάδας του).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κατσαπλιαϊκός προσπάθησε να κάνει την μεγάλη επιστροφή παίζοντας εξαιρετική άμυνα για 5 περίπου λεπτά, όμως δεν έβρισκε τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να μειώσει μέχρι και σε 40-51, τρέχοντας ένα επιμέρους 9-2. Το δεύτερο μισό της τέταρτης περιόδου ανήκε ολοκληρωτικά στους Κυριακάκη (6 π.) και Κωνσταντινόπουλο (5 π.), που πέτυχαν και τους 11 πόντους της ομάδας τους και με αυτό το 0-11 υπέγραψαν αυτή την ευρεία επικράτηση των Σφυριών με το τελικό 40-62.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα και μάλιστα με ένα εντυπωσιακό double double ήταν ο Κωνσταντινόπουλος, που πέτυχε 19 πόντους, μοίρασε 12 ασίστ, ενώ είχε και 6 κλεψίματα. Στην αντίπερα όχθη ο Βανδώρος πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ ακόμη 10 πόντους συμπλήρωσε ο Παυλίδης.