14.8%
76.2%
20.4%
16.7%

Ακόμα μία νίκη πανηγύρισαν οι Be The Bee, καθώς επικράτησαν του Κατσαπλιαϊκού με σκορ 40-48. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά λίγο πριν την ανάπαυλα οι Be The Bee ξέφυγαν στο +10 (19-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι, με τους νικητές να φτάνουν μέχρι το +16 (25-41). Ο Κατσαπλιαϊκός επιχείρησε να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε σε σημαντικό βαθμό, με αποτέλεσμα οι “μέλισσες” να παίρνουν το ροζ φύλλο, το οποίο τους διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου της Rising League με ρεκόρ 12-3. Αντιθέτως, ο Κατσαπλιαϊκός έπεσε στο 8-7 και έχει ακόμα 5 παιχνίδια για να εξασφαλίσει μία θέση στα playoffs.

Έναρξη στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν με ένταση, αλλά καμία να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με ένα δίποντο του Ζουγανέλη και ένα τρίποντο του Καραμπίνου ο Κατσαπλιαϊκός άνοιξε το σκορ (5-0), οι Be The Bee πέρασαν μπροστά με σερί 0-6 από τους Παλαμιδά και Τσόγκα (5-6), ο Παυλίδης σκόραρε για το 7-6 και οι Be The Bee έφτασαν στο +5 (7-12) με τη βοήθεια των Παλαμιδά και Χρονόπουλου. Ο Κατσαπλιαϊκός μείωσε στον πόντο (11-12) με τους Βασιλικό και Καραμπίνο, αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 11-16 δια χειρός Τσόγκα και Χρονόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με τους Be The Bee να παίρνουν μία διψήφια διαφορά πριν την ανάπαυλα. Με μία εύστοχη βολή του Πριόβολου έγινε το 12-16, ο Παλαμιδάς με τρίποντο σημείωσε το 12-19, άλλη μία βολή, αυτή τη φορά του Βασιλικού, για το 13-19, 2/2 βολές του Παλαμιδά για το +8 (13-21), ο Τσομπάνογλου με δύο δίποντα έκανε το 17-21, ο Τσόγκας με 2/2 βολές το 17-23, ο Φεργαδιώτης μείωσε σε 19-23 και οι Be The Bee έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (19-29) με τους Ιωσηφίδη, Τσόγκα και Ανέστη.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Be The Bee να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Τσόγκας με 1/2 βολές έγραψε το 19-30, σερί 6-0 του Κατσαπλιαϊκού για το 25-30 με τους Καραμπίνο και Παυλίδη, και απάντηση των Be The Bee με σερί 0-11 με τους Χρονόπουλο, Παλαμιδά και Βλάχο για το +16 (25-41). Ο Καραμπίνος με εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο μείωσε σε 28-41, για να κλείσει με αυτόν τον τρόπο η τρίτη περίοδος.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Κατσαπλιαϊκό να μειώνει τη διαφορά, αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα. Ο Καραμπίνος με τέσσερις προσωπικούς πόντους πέτυχε το 32-41, ο Παλαμιδά με καλάθι και φάουλ έκανε το 32-44, ο Παυλίδης με τρίποντο μείωσε σε 35-44, ο Τσόγκας από κοντά για το 35-46, οι Πριόβολος μείωσαν σε 40-46 και ο Παλαμιδάς με 2/2 βολές έκανε το 40-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσης Τσόγκας, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χρονόπουλος και Παλαμιδάς. Από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισαν οι Καραμπίνος και Ζουγανέλης.