19.4%
61.5%
37.2%
20.0%

Σε ένα τρομερό παιχνίδι οι Los Angeles Slippers κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι για φέτος και να πετύχουν τη πρώτη τους νίκη μετά από μία τεράστια ανατροπή στη 4η περίοδο εναντίον του Κατσαπλιαϊκού. Ο ‘Κάτσα’ μέχρι το ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά οι ψυχωμένοι Slippers με μπροστάρη τον -από άλλο πλανήτη- Γιάννη Μέξα ο οποίος πέτυχε τους 46 από τους 55 πόντους της ομάδας του κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω στη 4η περίοδο και να αποδράσουν με το πρώτο τους ροζ φύλλο για φέτος από το Περιστέρι.

Το ματς θα ξεκινήσει με τους Τζάνο και Πριόβολο να κάνουν το 5-0 για τον Κατσαπλιαικό με τον Μέξνα να απαντάει για το 5-4 των Slippers. Ο Γαβριηλίδης έκανε το 8-4, ο Μέξας το 8-7, τα δίποντα των Βασλικό και Μέξα το 10-9 με το τρίποντο του Τζάνου να σημειώνει το 13-9. Άλλα δύο καλάθια του Μέξα έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο 13-13.

Με το γκολ φάουλ του Μέξα να κάνει το 13-16 άρχισε το 2ο δεκάλςεπτο, με τις βολές του Μπάλα να απαντάνε για το 15-16 και τον Μέξα ξανά να κάνει το 15-18. Σερί 14-0 θα ακολουθήσει από τους πράσινους και με σκόρερ αυτού τους Ραγκούση, Τζάνο, Πριόβολο και Βασιλικό έγινε το 29-18 που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του 2ου ημιχρόνου ο Μέξας μείωσε σε 29-20 για να έρθει ο Τζάνος και με 5 σερί πόντους να κάνει το σκορ 34-20. Άλλοι τέσσερις πόντοι του Μέξα μείωσαν εκ νέου σε 34-24 και το καλάθι του Κάρλου έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 34-26.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γαζεπίδη να μειώνει σε 34-28 και το τρίποντο του Μπάλα να απαντάει για το 37-28. Ένα σερί τότε 0-9 των μωβ με τους Μέξα και Γουρνέλο να ισοφαρίζουν σε 37-37. Καλάθι του Μπάλα έκανε το 39-37, το τρίποντο του Γουρνέλου το 39-40, ο Τζάνος το 41-40 και τρεις βολές του Μέξα το 41-43. Ο Ραγκούσης τότε ισοφάρισε σε 43-43, ο Μέξας με τρίποντο έκανε το 43-46 με τον Μπάλα να ισοφαρίζει εκ νέου σε 46-46. Ο Μέξας με 5 ακόμη πόντους θα σημειώσει το 46-51 με τις βολές του Μπάλα να γράφουν το 50-51. Ο Μέξας τότε με δύο κρίσιμες βολές έκανε το 50-53 με το δικό του δίποντο να διαμορφώνει το τελικό 50-55.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μέξας Γιάννης ο οποίος σημείωσε 46 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 46 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Γαζεπίδης Γιώργος και Γουρνέλος Αριστείδης, ενώ από τους Κατσαπλιαϊκός ξεχώρισαν οι Τζάνος Στράτος και Ραγκούσης Κώστας.