12.9%
66.7%
39.5%
19.2%

Σε ένα πάρα πολύ δυνατό ντέρμπι και άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι, ο Κατσαπλιαϊκός κατάφερε και πήρε το ρόζ φύλλο απέναντι στους μαχητικότατους Petralona BC , κάνοντας μία ανατροπή η οποία ξεκίνησε απο το δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου και με σκληρή άμυνα , αναδύθηκε μέσα απο τις στάχτες και κέρδισε με σκορ 58-53. Το μάτς πήγαινε κοντά καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού(ημίχρονο 27-27) , όμως οι γηπεδούχοι , βρίσκοντας κάποια μεγάλα σούτ στο τέλος κατάφεραν και έμειναν οι κυρίαρχοι της αναμέτρησης. MVP ο Τζάνος ο οποίος έκανε τα πάντα και στις δύο μεριές του γηπέδου, βάζοντας 17 πόντους και παίρνοντας 20 ριμπάουντ ( 10 αμυντικά, 10 επιθετικά!) , ανανέωνοντας πάρα πολλές επιθέσεις και δίνοντας πολύτιμους πόντους στην ομάδα του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Γιακουμής έβαλε δίποντο μέσης απόστασης για το 0-2, 9-2 με σερί απο τους Ραγκούση,Τζάνο και τρίποντο του Μπάλα, 9-6 με καλάθια απο τους Μυλωνά, Καταραχιά Α , 14-6 με καλάθια απο ους Τζάνο,Σπανόπουλου, βολή του Ραγκούση , 14-9 απο βολή του Καταραχιά Θ και καλάθι του Καταραχιά Α, τρίποντο του Μπάλα για το 17-9 και βολές απο τον Καταραχιά Α για το 17-11 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Φλέγγα και τρίποντο του Ζούμπου για το 17-16, απάντηση με σκορ απο τον Γαβριηλίδη για το 19-16, 19-18 απο τον Ζούμπο,21-18 με τον Πριόβολο, 21-22 με καλάθια απο τους Μπακάλη και Ζούμπο, 27-22 με βολές του Μπάλα και δίποντα απο τον Τζάνο και τον Ραγκούση, με τα Petralona να απαντάνε με τρίποντο του Ζούμπου και δίποντο του Ζησιμόπουλου για το 27-27 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, βολή του Μπάλα και δίποντο του Τζάνου για το 30-27, με τα Petralona να κάνουν ένα φοβερό 0-13 σερί, βρίσκοντας σκορ απο τους Γιακουμή,Ζούμπο,Μυλωνά και Καταραχιά Α , παίρνοντας μία διαφορά 10 πόντων με σκορ 30-40. Σε εκείνο το σημείο , ο Κατσαπλιαϊκός έσφιξε τα δόντια του , και με πάρα πολύ καλή άμυνα και υπομονή στην επίθεση έκανε ένα εξωπραγματικό 16-0 σερί παίρνοντας πόντους απο τους Τζάνο, φοβερό Βασιλικό,Μπάλα και Ραγκούση, μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκορ 46-40.

Απο εκεί και πέρα , τα Petralona έδειξαν πυγμή και απάντησαν με δίποντο του Βάχλα, τρίποντο “μαχαιριά” του Μπάλα για το 49-42, 49-45 με καλάθι φάουλ του Ζησιμόπουλου, 53-45 απο καλάθι φάουλ του Τζάνου και βολή του Ραγκούση, 3 βολές του Μπακάλη και δίποντο του Καταραχιά Θ , φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής στο 53-51, στο σημείο στο οποίο , ο Μπάλα και ο Βασιλικός, έβαλαν πολύ κρίσιμα καλάθια για το 57-51, καλάθι του Καταραχιά Α για το 57-53 και βολή του Μπάλα για το τελικό 58-53 σε μία πολύ ενδιαφέρουσα και μπασκετική αναμέτρηση.

Εκτός του MVP Τζάνου, σε πολύ καλό βράδυ ήταν ο Ραγκούσης με double double 10 πόντων και 11 ριμπάουντ, ενώ για τα Petralona ξεχώρισε ο Ζούμπος με 16 πόντους.