25.0%
46.7%
37.0%
8.0%

Ο Κατσαπλιαϊκός πήρε και το δεύτερο παιχνίδι της σειράς κόντρα στους Pigs με αρκετή άνεση, σε ένα ματς που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τα άλλα τρία να είναι μονόλογος των παιχτών του Κατσαπλιαϊκού, οι οποίοι χτυπούσαν διαρκώς είτε περιφερειακά, είτε μέσα από την ρακέτα για να πάρουν τη νίκη-πρόκριση με 73-47. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Καραμπίνος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε μια μονομαχία Καραμπίνου vs Μαργαρίτη, με τους guard των δύο ομάδων να κάνουν τρομερό ξεκίνημα και να κουβαλούν ουσιαστικά στο σκορ την ομάδα του ο καθένας. Ο Μαργαρίτης ξεκίνησε με 0-3, 2-3 ο Καραμπίνος, 2-5 ο Μαργαρίτης ξανά, 8-5 οι Καραμπίνος και Παυλίδης με ένα 6-0, 8-8 ο Μαργαρίτης με το δεύτερο εύστοχο του τρίποντο στο ματς, 11-8 ο Καραμπίνος, 11-10 ξανά ο Μαργαρίτης, 17-10 με άλλο ένα 6-0 σερί οι Ραγκούσης, Καραμπίνος και Τζάνος και 17-14 με τους Δημητριάδη και Μαργαρίτη να σκοράρουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση του Κατσαπλιαϊκού πήρε φωτιά, με τον Βανδώρο να δίνει σήμα εκκίνησης με ένα επιθετικό του κρεσέντο. Ο Δημητριάδης μείωσε σε 17-16, 24-16 ο Βανδώρος με ένα προσωπικό 7-0, 24-17 ο Δημητριάδης ξανά, 26-17 ο Παπαδόπουλος, 26-19 ο Δημητριάδης, 33-19 οι Ραγκούσης, Καραμπίνος και Παυλίδης, 33-21 ο Δημητριάδης, 35-21 ο Παυλίδης, 35-23 ο Δημητριάδης ξανά, 37-23 ο Τσάτος, 37-24 ο Δημητριάδης με άλλη μια βολή, 41-24 οι Τζάνος, Παυλίδης και Βανδώρος και 41-26 ο Δημητριάδης για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κατσαπλιαϊκός συνέχισε την πολύ καλή δουλειά σε επίθεση και άμυνα, ανέβασε κι άλλο τη διαφορά και καθάρισε την πρόκριση του. Ο Δημητριάδης μείωσε σε 41-28, 44-28 ο Βανδώρος με τρίποντο, 44-30 ξανά ο Δημητριάδης, 46-30 ο Τζάνος, 46-31 ο Μαργαρίτης, 51-31 ο Καραμπίνος, 51-33 ο Δημητριάδης, 57-33 με ένα προσωπικό 6-0 του Τσάτου και 57-35 από τον Μαργαρίτη για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο Κατσαπλιαϊκός και Pigs συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, με τα χοιρινά να προσπαθούν όσο μπορούν, αλλά να μην καταφέρνουν να μειώσουν και το ταξίδι τους να τελειώνει στην οχτάδα. Δριβάκος και Δημήτρης Δημητριάδης μείωσαν σε 57-38, 60-38 οι Τσάτος και Παυλίδης, 60-40 ο Γκιουζέλης, 65-40 οι Τσάτος και Βανδώρος, 65-43 οι Δριβάκος και Δημητριάδης, 69-43 οι Τζάνος και Παυλίδης, 64-45 ο Μαργαρίτης, 71-45 ο Γκουτζελούδης, 71-47 ο Δριβάκος και 73-47 από τον Τζάνο, σκορ με το οποίο τελείωσε ο αγώνας.

Για τον Κατσαπλιαϊκό, πέρα από τον Καραμπίνο, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Βανδώρος, Τζάνος και Παυλίδης. Για τους Pigs ξεχώρισαν οι Βασίλης Δημητριάδης και Μαργαρίτης.