18.2%
28.6%
17.9%
20.7%

Σε μια αρκετά άστοχη βραδιά βρέθηκαν Κένταυροι και Gademians στο μεταξύ τους ματς, με τους πρώτους να είναι πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι παίχτες του Παναγιώτη Δρόση κατάφεραν να βρουν τον καλό τους εαυτό,εκαναν την ανατροπή και τελικά κέρδισαν με 40-36 για να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Μιχαλόπουλος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι οι δύο ομάδες έχουν αρκετή διάθεση να τρέξουν και να βγάλουν πολλούς αιφνιδιασμούς, κάτι το οποίο το κατάφερναν, αλλά όταν έφτανε η ώρα να μπει η μπάλα στο καλάθι υπήρχε πρόβλημα. Μιχαλόπουλος και Καριώτης ξεκίνησαν το ματς με 4-0, όμως σε όλη την υπόλοιπη περίοδο οι Κένταυροι δεν σκοραραν. Λιόσης, Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος, Κοζαδίνος, Τακμάκης και Γκάμαρης έγραψαν ένα 0-11, σημειώνοντας έτσι το τελικό 4-11 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία των δύο ομάδων συνεχίστηκε σε αρκετά μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα το σκορ να συνεχίζει να κυμαίνεται χαμηλά. Ο Πίτσας έγραψε το 4-14, οι Μιχαλόπουλος και Ρέντας απάντησαν με 7-0 για το 11-14 και ο Λιόσης προς το τέλος της περιόδου έδωσε τρίποντη ανάσα για το τελικό 11-17 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τροπάριο. Για αυτό όμως πλέον ίσως να ευθυνόταν και η κακή ψυχολογία που είχαν οι παίχτες μαι των δύο ομάδων από το κακό πρώτο ημίχρονο. Ο Τριδήμας έγραψε το 11-19, 13-19 ο Ρέντας, 13-21 ο Τριδήμας ξανά, 18-21 με 5-0 σερί οι Μιχαλόπουλος και Καραγιαννίδης και 18-23 από τον Παπαδόπουλο για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Κένταυροι ήξεραν πως για να κερδίσουν έπρεπε να αφήσουν πίσω τον κακό τους εαυτό, όπως και έκαναν, με τους Gademians πάντως να προσπαθούν να απαντήσουν, όμως με ένα λαθάκι στο τέλος να μην καταφέρνουν να κάνουν την τελευταία τους επίθεση. Δράσης, Μπαντούνας και Μιχαλόπουλος ξεκίνησαν την περίοδο με 10-0 για να βάλουν μπροστά με 28-23 τους Κένταυρους, απάντηση με 0-5 οι Κοζαδίνος και Λιόσης για το 28-28, 30-28 ο Καριώτης, 30-32 ο Κοζαδίνος με ένα τρίποντο και μια βολή, 35-32 οι Μιχαλόπουλος και Ευαγγελινός, και 35-33 ο Παπαδόπουλος με 59″ για λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Καριώτης έβαλε μια βολή για το 36-33 με 37″ να μένουν, στη συνέχεια οι Gademians πήγαν για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν και πλέον έμεναν 24″ για λήξη. Γρήγορο φάουλ στον Μιχαλόπουλο, ο οποίος έβαλε μια βολή για το 37-33 με 19″ να μένουν, άστοχο τρίποντο ξανά στη συνέχεια οι Gademians και φάουλ κάνα στον Μιχαλόπουλο, ο οποίος έβαλε άλλη μια για το 38-33 με 12″ για φινάλε. Γρήγορη τρίποντη βόμβα από τον Παπαδόπουλο για το 38-36 με 7″, φάουλ ξανά στον Μιχαλόπουλο ο οποίος συνέχισε σταθερά στο 1/2 για το 39-36 με 5″ να μένουν. Λάθος στην επαναφορά από τους Gademians και φάουλ ξανά στον Μιχαλόπουλο, ο οποίος έβαλε άλλη μια βολή 2″ πριν τη λήξη για το τελικό 40-36 του αγώνα.

Για τους Κένταυρους, πέρα από τον Μιχαλόπουλο, μεγάλη συγκομιδή στη νίκη είχαν και οι Καριώτης και Δρόσης. Για τους Gademians ξεχώρισαν οι Τριδήμας και Κοζαδίνος.