21.1%
27.3%
29.7%
26.1%

Το ροζ φύλλο αγώνα πήραν οι Κομπάρσοι οι οποίοι κρατάνε ζωντανές τις ελπίδες τους για μία θέση στα play-off του Α ομίλου της Rising κατηγορίας. Οι Halia Mavericks ήταν κοντά στο παιχνίδι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο όπου κάποια δικά τους λάθη και η ενέργεια των αντιπάλων έγειρε την πλάστιγγα της διαφοράς προς το μέρος των Κομπάρσων και με εύκολους πόντους στο transition παιχνίδι κατάφεραν και πήραν την νίκη. MVP της αναμέτρησης το “πολυεργαλείο” Αλβέρτης Φραγκίσκος παίζοντας ως point forward και σημείωνοντας 14 πόντους με 7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ 2 ασίστ και 1 μόλις λάθος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks προηγήθκαν με 0-7 με τρίποντο του Βρεττού και δύο καλάθια απο τους Αγγελωνίτη Α και Κλιμαντήρη. Η απάντηση ήρθε με ένα 9-0 σερί απο τους Κομπάρσους οι οποίοι κάποια στιγμή βγήκαν απο τον λήθαργο της αρχής με δύο δίποντα του Λινάρδου, καλάθι φάουλ του Γαβρέλα και δίποντο του Αλβέρτη για το 9-7, 9-9 με σκορ απο τον Κλιμαντήρη και μία εύστοχη βολή του Μηνδρινού έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 10-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε με δίποντο του Αλβέρτη για το 12-9,10-12 με βολή του Μαρκέτου,14-10 απο τον Λινάρδο,14-12 απο τον Κλιμαντήρη , δίποντο απο τον Γαβρέλα για το 16-12, τρίποντο απάντηση απο τον Αγγελωνίτη Π και 16-15  , Γαβρέλας και πάλι για το 18-15,18-16 με βολή του Κλιμαντήρη με τους Κομπάρσους να ξεχύνονται στον αιφνιδιασμό και με 6-0 σερί απο τους Αλβέρτη,Μηνδρινό να επέρχεται το 24-16. Κλιμαντήρης ευστόχησε στην τελευταία βολή πριν το ημίχρονο και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με σκορ 24-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βρεττός ευστόχησε σε τρίποντο για το 24-20 με τους Κομπάρσους να μπαίνουν “φουριόζοι” και να απαντάνε με ένα 7-0 σερι με 4 πόντους του Αλβέρτη και καλάθι φάουλ του Κοντογεώργη για το 31-20.Την αιμορραγία σταμάτησε ο Βρεττός και πάλι με δικό του δίποντο με τον Κλιμαντήρη να τον ακολουθεί για το 31-24. Τρίποντο απο τον Κοντογεώργη για το 34-24,απάντηση απο τον Βρεττό με τρίποντο για το 34-27 και ξανά τρίποντο απο τον Σταυρακόπουλο μετά απο πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας και ξανά η διαφορά στους 10 με σκορ 37-27.Οι Halia Mavericks δεν είχαν όμως πεί την τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 0-7 με τρίποντο ξανά του Βρεττού και δίποντα απο τους Μαρκέτο και Κληρονόμο έμειναν μέσα στο παιχνίδι με σκορ 37-34.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ καλά για τους Κομπάρσους  με τρίποντο του Κοντογεώργη και δίποντο του Λινάρδου για το 42-34, απάντηση απο τον Μαρκέτο και 42-36,44-36 ξανά απο τον Λινάρδο,44-38 απο τον Κλιμαντήρη , δίποντο απο τον Αλβέρτη για το 46-38 με τον Τσαμούταλο να απαντάει για το 46-40 . Σε εκείνο το σημείο οι Κομπάρσοι όντας πιο ενεργητικοί και πιο συνεπείς στις επιθετικές τους επιλογές βρήκαν λύσεις, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και με ένα σερί 7-0 με δίποντα απο τους Γαβρέλα ,Λινάρδο και τρίποντο “μαχαιριά” του Κοντογεώργη, τελείωσαν το μάτς πηγαίνοτας το σκορ στο 53-40 με τον Βρεττό να σουτάρει στην λήξη του χρονομέτρου για τρεις και να ευστοχεί , διαμορφώνοντας το τελικό 53-43 του αγώνα.

Εκτός του MVP Αλβέρτη σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε και ο Λινάρδος με 14 πόντους 9 ριμπάουντ  και 4 ασίστ ενώ αξίζουν εύσημα και στον Μηνδρινό ο οποίος έκανε δουλειές στο γήπεδο που δεν φαίνονται στην σταστική ως οργανωτής δίνοντας 8 τελικές πάσσες. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισε ο Βρεττός με double-double βάζοντας 17 πόντους με 5 τρίποντα και μαζεύοντας 11 συνολικά ριμπάουντ.