9.1%
75.0%
37.8%
40.7%

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Whalers κατάφεραν να επικρατήσουν δύσκολα των Κομπάρσων με 64-73, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Rookie League. Οι Κομπάρσοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς, χτίζοντας μάλιστα διαφορά 9 πόντων στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, όμως οι Whalers βρήκαν ψυχολογία, γύρισαν τον διακόπτη στα τέλη του 3ου δεκαλέπτου, ενώ κατάφεραν να πάνε τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους, λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, οι Κομπάρσοι, έκαναν την αντεπίθεσή τους, προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρους τους διαφορά, μειώνοντας μέχρι και τους 4, όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και έτσι ηττήθηκαν με το τελικό 64-73.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μουρελάτο να ανοίγει το σκορ με εύστοχο τρίποντο για το αρχικό 0-3 των Whalers και τους Λινάρδο Μ. – Μηνδρινό, να βάζουν στο παιχνίδι τους Κομπάρσους με 2 δίποντα για το οριακό προβάδισμα και το σκορ στο 4-3. Εκεί, ο Μουρελάτος με ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό επανέφερε το προβάδισμα στους Whalers για το 4-5, ενώ ένα σερί 7-2 των Κομπάρσων, με 2/2 βολές του Οικονόμου, γκολ-φάουλ του Λινάρδου Μ. και δίποντο του Μηνδρινού, θα τους βάλει σε θέση οδηγού με το σκορ στο 11-7. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Μουρελάτο θα μειώσει στον πόντο για το 11-10, ο Λινάρδος Μ. με ακόμα ένα δίποντο θα γράψει το 13-10, ο Πάτσο με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει εκ νέου στον πόντο και το 13-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με 4 συνεχόμενους πόντους (2/2 βολές και δίποντο) ο Μηνδρινός, κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο στο +5 των Κομπάρσων και το 17-12 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παπαρούνης με ένα εύστοχο γωνιακό τρίποντο θα μειώσει στην κατοχή και το 17-15, ο Λινάρδος Μ. μετά από μία πολύ όμορφη συνεργασία με τον Οικονόμου θα γράψει το 19-15, ενώ ο Πάτσο θα ευστοχήσει σε βολή, μειώνοντας στους 3 και το 19-16 του ματς. Στη συνέχεια ένα σερί 9-3 των Κομπάρσων με 6 πόντους του Οικονόμου και τρίποντο του Λινάρδου Μ., θα στείλουν τη διαφορά του παιχνιδιού στους 9 πόντους για το 28-19, με 2 τρίποντα του Πατήλα και 1 δίποντο του Μουρελάτου, οι Whalers θα μειώσουν στο 28-27, ενώ ο Οικονόμου, θα ξεκολλήσει επιθετικά τους Κομπάρσους και με δίποντο θα διαμορφώσει το 30-27 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μουρελάτος με ακόμα ένα δικό του καλάθι μείωσε εκ νέου στον πόντο και το 30-29, ο Μηνδρινός απάντησε στην αμέσως επόμενη επίθεση για το 32-29, ενώ ο Κουνέλης Σπ. με 2/2 βολές, μείωσε στο 32-31 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Λινάρδος Μ. για τους Κομπάρσους και δίποντο ο Μουρελάτος για τους Whalers, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης, να κλείνει στον πόντο υπέρ των Κομπάρσων και το σκορ στο 34-33.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κότσαλος με δίποντο θα κάνει το 34-35 των Whalers, ο Λινάρδος Μ. με δικό του δίποντο απάντησε και έκανε το 36-35 των Κομπάρσων. Εκεί, ένα τρίποντο από τον Παπαρούνη θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στους Whalers για το 36-38, ένα σερί όμως των Κομπάρσων (7-3), θα τους βάλει ξανά μπροστά στο σκορ με 5 πόντους του Λινάρδου Μ. και δίποντο του Σταυρακόπουλου για το 43-41. Με ένα δύσκολο γκολ-φάουλ από τον Μαράτο, οι Whalers θα κάνουν το 43-44, ο Λινάρδος Μ. με ακόμα ένα καλάθι έγραψε το 45-44, με τον Μαράτο να απαντά με δίποντο ξανά, διαμορφώνοντας έτσι το 45-46 της ομάδας του. Το τρίτο δεκάλεπτο σφράγισαν με δίποντο ο Μηνδρινός για το 47-46 των Κομπάρσων και τρίποντο – απάντηση σχεδόν στη λήξη ο Πάτσο, για το 47-49 των Whalers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Whalers θα διευρύνουν την διαφορά στους 7 πόντους και το 47-56 με δίποντο του Πάτσο, τρίποντο και δίποντο του Μουρελάτου, οι Κομπάρσοι θα απαντήσουν με δίποντο του Λινάρδου Μ., μειώνοντας στο 49-56, ενώ ο Μουρελάτος με 2/2 βολές και τρίποντο, αλλά και ο Μαράτος με δίποντο, άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στους 14 πόντους και το 49-63 των Whalers. Στη συνέχεια, οι Κομπάρσοι θα βρουν σκορ με 5 δίποντα των Οικονόμου (1) και Λινάρδο Μ. (3) και Μηνδρινό (1) για να ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 πόντους και το 59-63, οι Whalers θα απαντήσουν με δύσκολο δίποντο του Παπαρούνη για το 59-65, ενώ ο Μηνδρινός με βολή, μείωσε τη διαφορά στους 5 και το 60-65. Με ένα δίποντο από τον Κότσαλο στην αντίπαλη ρακέτα, οι Whalers έκαναν το 60-67, ο Οικονόμου με 2/2 βολές απάντησε για το 62-67, με τον Μουρελάτο και τον Μαράτο, να ευστοχούν σε 3 βολές, διαμορφώνοντας έτσι το 62-70 του ματς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, ο Λινάρδος Μ. με δίποντο θα μειώσει στο 64-70, ενώ ο Παπαρούνης με 3 βολές θα γράψει το τελικό 64-73.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Μουρελάτος ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Πάτσο και Παπαρούνης, ενώ από τους Κομπάρσους ξεχώρισε η προσπάθεια των Λινάρδο Μ. και Οικονόμου.