27.8%
52.0%
35.1%
35.3%

Έπειτα από μία συγκλονιστική μάχη μεταξύ των δύο ομάδων, οι βαθμολογικά αδιάφοροι Walkers κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 68-71 σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ. Οι Κομπάρσοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται με 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, οι Walkers μπήκαν καλύτερα στο ματς, ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά, ισοφαρίζοντας με βολές του Φουρνάρη στο τέλος για να στείλουν το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η εικόνα παρέμεινε η ίδια για τις δύο ομάδες που πάλεψαν πραγματικά για το ροζ φύλλο, με τους Walkers τελικά να παίρνουν τη νίκη, αφήνοντας εκτός playoffs τους Κομπάρσους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Walkers να ανοίγουν το σκορ με δίποντο και τους Κομπάρσους να μπαίνουν στο παιχνίδι με καλάθι του Κουταλά για το αρχικό 2-2. Με τρίποντο του Γιώργου Μαργαρίτη, οι Walkers θα κάνουν το 2-5, όμως οι Κομπάρσοι με ένα μεγάλο σερί 20-2 θα καταφέρουν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και να χτίσουν παράλληλα και μία διαφορά 15 πόντων στο ματς για το 22-7. Εκεί, οι Walkers με δίποντο του Μποτσάκου και γκολ-φάουλ του Γιώργου Μαργαρίτη θα μειώσουν στο 22-12, με τους Κουταλά και Μηνδρινό Ι. να απαντούν με 2/4 βολές, γράφοντας το 24-12 στο ματς. Με δίποντο του Δελβενακιώτη, οι Walkers θα μειώσουν σε 24-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δικό του δίποντο ο Κουταλάς για το 26-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σιώτας με δίποντο και βολή θα μειώσει ακόμα περισσότερο για τους Walkers για το 26-17, ο Γαβρέλας θα απαντήσει με δίποντο για το 28-17, με τους Φουρνάρη, Πιπέρο και Γιώργο Μαργαρίτη να καταφέρουν με 7 σερί πόντους, να μειώσουν στους 4 πόντους και στο 28-24 το παιχνίδι. Με 2/2 βολές του Μηνδρινού Ι., η διαφορά θα ανέβει στους 6 για το 30-24, ο Γιώργος Μαργαρίτης με ακόμα ένα δίποντο θα απαντήσει για το 30-26, ενώ ο Γαβρέλας με βολή θα κάνει το 31-26 της αναμέτρησης. Με δίποντο του Μποτσάκου και βολή του Σιώτα, η διαφορά θα πέσει και πάλι στους 2 πόντους (31-29), με τον Αλβέρτη να σφραγίζει το πρώτο ημίχρονο με εύστοχο δίποντο για το 33-29 των Κομπάρσων.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γαβρέλας με εύστοχο τρίποντο θα ανοίξει προσωρινά τη διαφορά στους 7 πόντους για το 36-29 των Κομπάρσων, όμως οι Walkers θα περάσουν μπροστά, έπειτα από 2 τρίποντα του Φουρνάρη και δίποντο του Γιάννη Μαργαρίτη, διαμορφώνοντας έτσι το 36-37 στο παιχνίδι. Εκεί, οι Κομπάρσοι θα βρουν σκορ με 2 δίποντα του Λινάρδου και τρίποντο από τον Ιάκωβο Μινδρινό για το 43-37 της ομάδας τους, με τον Σιώτα να μειώνει με 2/2 βολές στο 43-39 του ματς. Στη συνέχεια, ο Κουταλάς με εύστοχο τρίποντο θα ανοίξει εκ νέου την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους για το 46-39, όμως οι Walkers θα μειώσουν γρήγορα με 2 σερί δίποντα των Σιώτα και Δελβενακιώτη, γράφοντας έτσι το 46-43 στην αναμέτρηση. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με δίποντο ο Λινάρδος για τους Κομπάρσους και βολή και δίποντο από τους Γιώργο Μαργαρίτη και Σιώτα αντίστοιχα, μειώνοντας το παιχνίδι στους 2 πόντους και στο 48-46 υπέρ των Κομπάρσων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Λινάρδος και ο Λαβέρτης με 2 δίποντα και ο Γαβρέλας με βολή θα ανοίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους για το 53-46, ο Σιώτας με βολή θα μειώσει σε 53-47, με τον Λινάρδο να βάζει ένα όμορφο fade away σουτ και να γράφει το 55-47. Στη συνέχεια, οι Walkers θα βρουν και πάλι ρυθμό και με ένα σερί 2-9 θα καταφέρουν να ροκανίσουν τη διαφορά στον πόντο για το 57-56 με 4 πόντους του Γιώργου Μαργαρίτη, 3 του Πιπέρου και 2 του Σιώτα, ενώ ο Λινάρδος με νέο καλάθι θα απαντήσει και θα κάνει το 59-56 στην αναμέτρηση. Με δίποντο θα μειώσει ο Δελβενακιώτης για το 59-58, οι Κομπάρσοι με ακόμα ένα δίποντο του Λινάρδου θα γράψουν το 61-58, όμως οι Walkers με δίποντο του Φουρνάρη και βολή του Γιώργου Μαργαρίτη, θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 61-61, με τον Λινάρδο να απαντά με εύστοχο ζευγάρι βολών για το 63-61 του παιχνιδιού. Με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη, ο Φουρνάρης θα ευστοχήσει σε 2/4 βολές για το 63-63, με τους Κομπάρσους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λινάρδος θα δώσει το προβάδισμα στους Κομπάρσους με εύστοχο δίποντο για το 65-63, οι Walkers θα περάσουν μπροστά με 2 απανωτά δίποντα του Δελβενακιώτη, με τον Μηνδρινό Ι. να απαντά και να ισοφαρίζει με 2/2 βολές για το 67-67 του ματς. Εκεί, ο Σιώτας με δίποντο θα γράψει το 67-69, ο Λινάρδος με βολή θα μειώσει στον πόντο για το 68-69, ενώ ο Σιώτας με 2/2 βολές θα σφραγίσει το ματς στο 68-71 για τους Walkers, με τους Κομπάρσους να μην βρίσκουν σκορ στην τελευταία τους επίθεση.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιάννης Σιώτας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 19 πόντους με 14 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 7 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Σιώτα από τους Walkers ξεχώρισε και ο Μαργαρίτης Γιώργος, με τον Δελβενακιώτη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Κομπάρσους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Λινάρδος και ο Κουταλάς.