15.4%
33.3%
32.4%
17.6%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, οι Μπίρι – Μπίρι, κατάφεραν να πάρουν με δυσκολία τη νίκη απέναντι στους πολύ μαχητικούς Μπάσχετους στην παράταση. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Μπίρι – Μπίρι μπήκαν με μεγάλη όρεξη στο ματς, χτίζοντας σταδιακά μία διαφορά που άγγιξε τους 14 πόντους. Οι Μπάσχετοι όμως, δεν τα παράτησαν ποτέ! Αρχικά ροκάνισαν τη διαφορά και στη συνέχεια με βολή και δίποντο κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση. Στο έξτρα 5λεπτο, οι Μπίρι – Μπίρι ήταν πιο ψύχραιμοι, πράγμα που δεν επέτρεψε στους Μπάσχετους να κάνουν την μεγάλη ανατροπή.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Μπίρι – Μπίρι να πατούν πολύ καλά στο παρκέ και με 5 σερί δίποντα των Τάτση, Σαρρή, Πετάκο, Βέργο και Τσιμικλή θα κάνουν το αρχικό 0-10 στο ματς. Οι Μπάσχετοι θα ανοίξουν λογαριασμό με 2 δίποντα των Καραγιώργη και Ντεμίρη από μέση απόσταση, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με νέο δίποντο ο Βέργος, κάνοντας το 4-12 στο ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χατζηθάνος με σουτ 3 πόντων θα μειώσει σε 7-12 το σκορ, οι Μπίρι – Μπίρι θα απαντήσουν με τρίποντο του Κοσμά και γκολ-φάουλ του Τάτση για το 7-18, με τον Σαμοΐλη να μειώνει με σουτ μέσης απόστασης στους 9 πόντους για το 9-18. Το ημίχρονο θα κλείσει με ένα τρίποντο του Τάτση στη λήξη για το 9-21 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Χατζηθπάνος με ένα σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει στους 10 για το 11-21, οι Τάτσης και Πετάκος με βολή και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 11-25, όμως οι Μπάσχετοι με ένα σερί 9-2, θα καταφέρουν να φέρουν το ματς σε μονοψήφια διαφορά στα τέλη του 3ου δεκαλέπτου για το 20-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Τάτσης με ένα δίποντο θα κάνει το 20-29, ο Λέτσης με δίποντο μέσης απόστασης και ο Αποστολόπουλος με 2 σερί δίποντα θα μειώσουν σε 26-29. Με πολύ λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Σομπόνης με βολή θα μειώσει στον πόντο και ο Καραγιώργης με ένα σουτ μέσης απόστασης θα ισοφαρίσει το ματς και θα στείλει το ματς στην παράταση με το σκορ στο 29-29.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Χατζηθάνος με δίποντο θα κάνει το 31-29, ενώ οι Πετάκος και Σαρρής με 2 δίποντα και 2/2 βολές αντίστοιχα θα πάνε το ματς στο 31-35, για να σφραγίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τελικά τη μεγάλη νίκη.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιώργος Τσιμικλής ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 2 πόντους, με 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 16 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Μπίρι-Μπίρι ξεχώρισε επιπλέον ο Βέργος, με τον Μανιάτη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Μπάσχετους σε καλή μέρα βρέθηκε ο Χατζηθάνος και ο Αποστολόπουλος.