18.2%
41.7%
46.2%
33.3%

Οι Μπάσχετοι, αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 24 πόντους απέναντι στους Τουβλέηκερς, κατάφερανε ένα εξωφρενικό δεύτερο ημίχρονο να κάνουν την ανατροπή και να φύγουν νικητές με 62-59. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Χατζηθάνος με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μαρίνος άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Τουβλέηκερς με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Χατζηθάνος με δίποντο μείωσε σε 2-3 για τους Μπάσχετους, 2-16 με 0-13 σερί οι Σπανίδης, λειβαδάς, Κοσκέρας και Μαρίνος, 4-16 από τον Σπαθαριώτη, 4-19 με καλάθι και φάουλ του Κοσκέρα, 7-19 με τρεις βολές του Χατζηθάνου, 7-20 ο Κοσκέρας, 10-20 ξανά ο Χατζηθάνος και απάντηση του Λειβαδά για το τελικό 10-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σπανίδης έβαλε μια βολή για το 10-24, ο Χατζηθάνος απάντησε με δύο συνεχόμενα δίποντα και μείωσε σε 14-24, 14-32 οι Τουβλέηκερς με δύο τρίποντα του Μαρίνου και ένα καλάθι του Κοσκέρα, 16-32 με βολές του Καραγιώργη, 16-35 ξανά ο Μαρίνος με σουτ έξω από τα 6,75, 18-35 ο Χατζηθάνος, 18-38 με νέο τρίποντο του Λειβαδά, 21-38 με απάντηση του Χατζηθάνου, 21-40 ο Κοσκέρας και τρίποντη απάντηση του Καραγιώργη για το τελικό 24-40 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φράγκος έβαλε καλάθι για το 26-40, ο Σπανίδης με μια βολή έγραψε το 26-41, 30-41 με ένα καλάθι του Καραγιώργη και ένα του Φράγκου, 30-43 ο Κοσκέρας, 38-43 με 8-0 σερί οι Μαντόγιαννης, Καραγιώργης και Χατζηθάνος, 38-44 με βολή του Σπανίδη, 40-44 ο Μαντόγιαννης, 40-49 με 0-5 σερί οι Κοσκέρας και Λειβαδάς, 42-49 με βολές του Καραγιώργη και από ένα καλάθι οι Σπανίδης και Κοσκέρας για το τελικό 42-53 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Σίνης και Σομπόνης έτρεξαν ένα 5-0 σερί για το 47-53, ο Κοσκέρας έβαλε δίποντο για το 47-55, 49-55 ο Φράγκος, 49-57 ο Σπανίδης, 52-57 με ένα καλάθι του Καραγιώργη και μια βολή του Φράγκου, 52-59 ο Κοσκέρας και 10-0 σερί οι Μαντόγιαννης, Καραγιώργης, Σίνης, Χατζηθάνος και Σομπόνης για το 62-59 με 19″ να μένουν για το τέλος. Στη συνέχεια του αγώνα το σκορ δεν άλλαξε καθώς οι Τουβλέηκερς δεν σκόραραν στην επόμενη κατοχή, επομένως οι Μπάσχετοι έφτασαν σε ένα πολύ σημαντικό για εκείνους ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους Μπάσχετους, πέρα από τον Χατζηθάνο, πολύ μεγάλο ματς έκανε και ο Καραγιώργης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.