31.6%
71.4%
40.5%
7.7%

Μια αναμέτρηση γεμάτη ups and downs και το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται ουσιαστικά από δύο εύστοχες βολές μας επιφύλασσε η 15η αγωνιστική του Group C της Rising League, καθώς Μπάσχετοι και Boomers διασταύρωσαν τα ξίφη του στο κλειστό του ΟΑΚΑ και για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν είδαμε τους πρώτους να κατακτούν το ροζ φύλλο. Σε ένα ματς που ουδείς πήρε διαφορά ασφαλείας, το τελικό σκορ 43-42 βρήκε στην πλευρά των νικητών τους 5ους πλέον στη βαθμολογία Μπάσχετους με 8-8, ενώ οι ηττημένοι Boomers υποχώρησαν στην 8η θέση και το 6-10.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους Boomers να προηγούνται με 0-8 με τέσσερα εύστοχα δίποντα των Μπράβου, Δασκαλάκη και Δημητρακόπουλου, με τον Χατζηθάνο να πετυχαίνει το τρίποντο για τους Μπάσχετους και να διαμορφώνει το τελικό 3-8 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο είχαμε περισσότερη δράση, καθώς με δύο συνεχόμενα δίποντα οι Μπάσχετοι μείωσαν σε 7-8, ωστόσο ο Μπράβος διαμόρφωσε το 7-10 με δικό του σουτ δύο πόντων. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Χατζηθάνου και ένα δίποντο του Καραγιώργη έδωσαν στην ομάδα των Μπάσχετων για πρώτη φορά το προβάδισμα με 12-10, κάτι που οι Boomers επανάκτησαν αμέσως με ένα δίποντο Δάσκαλου και δύο βολές Δασκαλάκη για το 12-14. Το σκορ αυτό όμως έγινε 16-14 με δύο ακόμη δίποντα των Χατζηθάνο και Σομπόνη, ενώ πλησιάζοντας προς το ημίχρονο είχαμε ακόμα μία ισοφάριση του σκορ σε 16-16 από τον Δημητρακόπουλο, και εν συνεχεία ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων που διαμορφώθηκε από τον Χατζηθάνο με τρίποντο και από τους Σομπόνη και Χατζηαγάπογλου με μία βολή και ένα δίποντο αντίστοιχα, για το 22-16.

Το σκορ ημιχρόνου μετατράπηκε σε 22-18 από τον Κακαράντζα, ενώ ο Χατζηθάνος με 2/2 βολές επανάφερε τη διαφορά στους 6. Το 24-18 άλλαξε γρήγορα σε 24-22 με δύο δίποντα του Μπράβου, ο οποίος από εκείνο το σημείο έγινε ο μόνιμος σκόρερ για τους Boomers. Ύστερα, οι Καραγιώργης με δίποντο και Χατζηθάνος με 2/2 βολές έστειλαν και πάλι τη διαφορά στους 6 (28-22), ενώ ο Μπράβος με ακόμα δύο σερί δίποντα μείωσε σε 28-26.

Η γεμάτη ανατροπές τέταρτη περίοδος βρήκε τους Μπάσχετους να παίρνουν αρχικά μια διαφορά 7 πόντων με τρίποντο του Χατζηθάνου και δίποντο του Σομπόνη για το 33-26, ωστόσο ο Μπράβος με 10 συνεχόμενους πόντους έφερε «τούμπα» το ματς διαμορφώνοντας το 33-36. Ακολούθως, είχαμε τρίποντο «ανάσα» του Χατζηθάνου για το 36-36 και ισοφάριση από τους Μπάσχετους, με τον «συνήθη ύποπτο» Μπράβο να απαντά με δύο εύστοχα δίποντα για το 36-40. Δύο εύστοχες βολές του Χατζηθάνου θα κάνουν το 38-40, αλλά επίσης 2 εύστοχες του Δελή διατήρησαν προσωρινά τη διαφορά 4 πόντων για τους Boomers με το σκορ να βρίσκεται στο 38-42. Παρ’όλ’αυτά, οι αντίπαλοί τους δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στα 38’’ πριν την λήξη ο Καραγιώργης μείωσε στον πόντο πετυχαίνοντας σουτ 3 πόντων (41-42), οι Boomers στην επόμενη τους επίθεση έκαναν το λάθος και με 19 πλέον δευτερόλεπτα οι Μπάσχετοι είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά. Πράγματι, πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Χατζηθάνος θα κερδίσει δύο βολές, όπου και θα τις βάλει για να περάσουν μπροστά με 43-42 οι Μπασχετοι και πλέον με 5,4 δεύτερα να απομένουν, οι Boomers δεν θα καταφέρουν να ευτυχήσουν, οπότε και το ροζ φύλλο θα καταλήξει στα χέρια των Μπασχετων.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Χατζηθάνος, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 12 ριμπάουντ για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καραγιώργης και Χατζηαγάπογλου, ενώ από τους Boomers ξεχώρισε η προσπάθεια των Μπράβου και Δάσκαλου.