6.7%
16.7%
39.1%
15.8%

Στις νίκες επέστρεψαν οι Pick ‘n’ Troll, έπειτα από ένα ματς με χαμηλό σκορ, αφού επικράτησαν των Μπίρι-Μπίρι με το τελικό 36-46, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του Β’ γύρου της Rising League. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο γήπεδο, όμως ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο από τους Μπίρι-Μπίρι επέτρεψε στους Pick ‘n’ Troll να χτίσουν μία διαφορά την οποία οι Μπίρι-Μπίρι προσπάθησαν να ροκανίσουν χωρίς όμως να τα καταφέρνουν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τσοπανάκη Γ. να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Γεωργέλο να απαντά άμεσα για το 2-2. Οι Τσοπανάκης Γ. και Φιλιππίδης θα ευστοχήσουν σε 2 δίποντα για το 2-6, ενώ οι Μπίρι-Μπίρι με 3 σερί δίποντα των Τάτση και Κοσμά θα πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 8-6. Εκεί, ο Τσοπανάκης Γ. με τρίποντο και δίποντο θα κάνει το 8-11 για να απαντήσουν οι Μπίρι-Μπίρι με 5 πόντους του Τάτση και δίποντο του Τσιμικλή για να περάσουν μπροστά με το σκορ να είναι στο 15-11. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Τσοπανάκης Γ. με νέο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα για να μειώσει και να σφραγίσει την περίοδο στο 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pick ‘n’ Troll θα μπουν πολύ δυναμικά, αντλώντας δύναμη από την άμυνα για να τρέξουν ένα σερί 0-7, για να κάνουν το 15-21, με τον Πετάκο να ευστοχεί σε δίποντο μέσης απόστασης, μειώνοντας έτσι σε 17-21. Οι Φιλιππίδης και Παπαγεωργίου θα ευστοχήσουν σε 2 δίποντα για το 17-25, ο Τάτσης με βολή θα μειώσει σε 18-25, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσουν οι Pick ‘n’ Troll με δύο νέα δίποντα από τους Παπαδόπουλο και Τσοπανάκη Γ. για το 18-29.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Pick ‘n’ Troll με 2 δίποντα των Χατζηκυριακό και Παπαγεωργίου θα ανοίξουν την διαφορά στους 15 πόντους (18-33), ο Κοσμάς θα απαντήσει με δικό του δίποντο για να κάνει το 20-33, ενώ ο Γεώργαρος θα διαμορφώσει το 20-35 με αριστερό hook. Στη συνέχεια, οι Μπίρι-Μπίρι θα μειώσουν με 2 δίποντα του Τάτση και 2/4 βολές των Τσιμικλή και Σπυράκο, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 26-35.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παπαγεωργίου με δίποντο και τρίποντο θα ανοίξει ξανά την ψαλίδα της διαφοράς στους 14 πόντους (26-40), ενώ ο Τάτσης με βολή θα μειώσει σε 27-40. Εκεί, ο Γεώργαρος με δίποντο θα κάνει το 27-42, με τους Μπίρι-Μπίρι να μειώνουν ξανά τη διαφορά με τρίποντο του Γεωργέλου και δίποντο του Χαραλαμπόπουλου για το 32-42. Στη συνέχεια, ο Γεώργαρος με δίποντο θα κάνει το 32-44, ο Χαραλαμπόπουλος θα μειώσει σε 34-44 και ο Παπαδόπουλος με νέο δίποντο θα κάνει το 34-46. Το τελικό 36-46 θα διαμορφώσει με δίποντο ο Κοσμάς, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει τελικά στους Pick ‘n’ Troll.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Παπαδόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 4 πόντους με 13 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 13 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Παπαδόπουλοy από τους Pick n’ Troll ξεχώρισε και ο Φιλιππίδης, με τον Παπαγεωργίου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Μπίρι-Μπίρι σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Τάτσης και ο Τσιμικλής.