22.2%
59.3%
34.2%
26.3%

Οι Μπίρι-Μπίρι υπέταξαν τους Saiyans στην 3η τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, όπου μέχρι το ημίχρονο ήταν ντέρμπι και στο 3ο δεκάλεπτο, με οργανωμένες επιθέσεις αλλά και καλές άμυνες, οι Μπίρι-Μπίρι κατάφεραν να πάρουν την 2η συνεχόμενη νίκη τους και την 6η συνολικά για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κοσμά να ανοίγει το σκορ με 2 δίποντα για τους Μπίρι-Μπίρι, ενώ ο Αντωνόπουλος θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 4-2. Με δίποντο θα απαντήσουν και οι Μπίρι-Μπίρι από τον Πετάκο, ενώ ο Μουσούντας με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 6-4. Στη συνέχεια, ο Μανιάτης με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 8-4, όμως οι Saiyans με ένα σερί 0-6 θα πάρουν προβάδισμα για το 8-10. Οι Μπίρι-Μπίρι θα αντιδράσουν με 2/2 βολές του Σπυράκου και δίποντο του Τσιμικλή, ενώ ο Τζιαμαλής με πολύ δύσκολο τρόπο θα γράψει το 12-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Τάτση έπειτα από εξαιρετικό διάβασμα του Μανιάτη για το 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοσμάς με δίποντο θα γράψει το 16-12, οι Saiyans με ένα μίνι σερί 2-6 θα ισοφαρίσουν σε 18-18, με τον Πετάκο να δίνει προβάδισμα στους Μπίρι-Μπίρι για το 20-18, έπειτα από εύστοχο δίποντο. Στη συνέχεια, ο Τζιαμαλής με νέο δίποντο θα κάνει το 20-20, όμως οι Μπίρι-Μπίρι με δικό τους σερί 8-3 θα πάρουν προβάδισμα 5 πόντων για το 28-23. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει έπειτα από βολή του Πασιά για το 28-24.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Μπίρι-Μπίρι θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους, έπειτα από δίποντα του Τάτση και βολή του Κοσμά, όμως ο Μουσούντας με 2 συνεχόμενα δίποντα μέσης απόστασης θα μειώσει σε 33-28. Στη συνέχεια, ο Τάτσης με νέο δίποντο θα κάνει το 35-28, ο Μουσούντας θα απαντήσει με δύσκολο δίποντο για το 35-30, με τους Μπίρι-Μπίρι να δείχνουν ασταμάτητοι στην επίθεση και με ένα σερί 12-0 θα διαμορφώσουν το 47-30. Εκεί, οι Saiyans θα “ξυπνήσουν” και με δικό τους σερί 0-6 θα μειώσουν τη διαφορά στους 11 πόντους (47-36), ο Μανιάτης με δίποντο θα κάνει το 49-36, ενώ ο Τζιαμαλής στη λήξη θα ευστοχήσει σε σουτ 3 πόντων για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 49-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τάτσης με νέο δίποντο θα κάνει το 51-39, ενώ ο Μουσούντας θα απαντήσει με γκολ-φάουλ για να μειώσει σε 51-42. Με ένα ακόμα σερί των Μπίρι-Μπίρι (8-3), η διαφορά θα πάει στους 14 πόντους για το 59-45, όπου ο Μουσούντας με 4/4 βολές θα μειώσει σε 59-49. Στη συνέχεια, ο Τάτσης και ο Μανιάτης με 2 δίποντα θα κάνουν το 63-49, ενώ οι Saiyans με 3/4 βολές από τους Αντωνόπουλο και Πασιά, αλλά και τρίποντο και βολή από τους Αντωνόπουλο και Τζιαμαλή, θα μειώσουν σε 63-56. Με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη του ματς, οι Μπίρι-Μπίρι με 2/2 βολές του Σπυράτου θα κάνουν το 65-56, ενώ το παιχνίδι θα τελειώσει με βολή του Αντωνόπουλου για το τελικό 65-57.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Τάτσης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 23 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Τάτση από τους Μπίρι-Μπίρι ξεχώρισε και ο Μανιάτης, με τον Τζανετάκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Saiyans σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μουσούντας και ο Αντωνόπουλος.