20.0%
69.2%
35.3%
9.5%

Οι Μπάσχετοι κέρδισαν με 57-51 τους Byron B.C. μετά από ένα σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα. Οι Byron επέστρεψαν από το -11 στο τελευταίο δίλεπτο, έφεραν το ματς στο σουτ, αλλά οι Μπάσχετοι και ο Μίχος είχαν τον τελευταίο λόγο. Πολύ καλό παιχνίδι από Μίχο και Καραγιώργη που ήταν οι μόνοι που σκόραραν για τους Μπάσχετους στα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα!

Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους Μπάσχετους από Μίχο και Καραγιώργη, για να απαντήσουν Παπαναστασίου και Σαχινίδης. Ο Καραγιώργης με τρίποντο έφερε το ματς στο 9-4 για να μειώσουν με τον Παπαναστασίου σε 9-8 οι Byron. Ο Γαλανάκης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 11-8, με τον Τσιχλιά να μειώνει και τον Κολοτούρο να δίνει προβάδισμα στους Byron με 11-12. Ο Γαλανάκης απάντησε αλλά το τρίποντο του Αθανασόπουλου έγραψε το 13-15. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Γαλανάκης είχε 1/2 βολές και ένα καλάθι για το 16-15, για να σκοράρει ο Σαχινίδης για το 16-17 στο 2ο δεκάλεπτο σε αυτό που έμελλε να είναι το τελευταίο προβάδισμα των Byron στην αναμέτρηση. Οι Μπάσχετοι απάντησαν με τον Παπαφώτη για το 18-16, για να φέρουν ο Ντεμίρης με τον Γαλανάκη το ματς στο 23-17. Ο Χαλίμος μείωσε, με τον Παπαναστασίου να γράφει το 23-21. Τρίποντο από τον Κάνδηλα για το 26-21, με τον Κολοτούρο να γράφει το 26-23. Οι Μπάσχετοι με συνεχόμενα καλάθια του Μίχου έφτασαν στο 30-23, με το ημίχρονο, όμως, να κλείνει από τον Κολοτούρο και τον Ευθυμιόπουλο στο 30-26.

Στην επανάληψη ο Παπανατασίου έφερε την ομάδα του στο σουτ, με τον Καραγιώργη να απαντά πριν σκοράρει ο Κολοτούρος για το 32-30. Ένα 6-0 με ντράιβ από Κάνδηλα και Καραγιώργη έγραψε το 38-30, με τον Χαλίμο να μειώνει. Ο Χατζηαγάπογλου απάντησε, με τον Γαλανάκη να φέρνει την ομάδα του στο +10 του 42-32 και τον Μίχο να το επαναλαμβάνει μετά την απάντηση του Τσιχλιά, 44-34. Όμως, οι Byron είχαν απάντηση και ο Παπαναστασίου με τον Ευθυμιόπουλο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 44-41 με 0-7 σερί.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με 4 πόντους του Μίχου για το 48-41, για να απαντήσει ο Σαχινίδης με πολύ δύσκολο σουτ. Ο Καραγιώργης έτρεξε ένα προσωπικό 6-0 για να φέρει τους Μπάσχετους στο 54-43 και το +11 για πρώτη φορά στο ματς. Οι Byron ανέβασαν πάρα πολύ την πίεσή τους και μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς άρχισαν να κλέβουν μπάλες και να μειώνουν. Ο Τσιχλιάς έφερε το ματς στο 54-46, με τον Κολοτούρο να σκοράρει για το 54-48 και τον Τσιχλιά να γράφει στο δίλεπτο το 54-50. Ο Παπαναστασίου με 1/2 βολές μείωσε σε 54-51, με τους Byron να χάνουν 3 σουτ στη συνέχεια για να πλησιάσουν περισσότερο και τον Μίχο να σκοράρει ένα τρομερό καλάθι και φάουλ στα 30 δευτερόλεπτα για το 57-51. Οι Byron έχασαν την επίθεση στα 15 δευτερόλεπτα και οι Μπάσχετοι πήραν μια πολύτιμη νίκη.

Για τους νικητές ο Μίχος είχε 17 πόντους, ο Καραγιώργης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με τους δυο τους να βάζουν τους τελευταίους 15 πόντους της ομάδας τους, ενώ ο Γαλανάκης είχε 12 πόντους και ο Χατζηαγάπογλου 15 ριμπάουντ. Για τους Byron ο Παπαναστασίου είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κολοτούρος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τσιχλιάς 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αθανασόπουλος με 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα.